27-29 oktyabr tarixlərində Bakıda Azərbaycan İnvestisiya və Mədəniyyət Sammiti keçirilib. İqtisadiyyat və Mədəniyyət nazirliklərinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Forumunun (ICYF) təşkilatçılığı ilə keçirilmiş tədbirdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrdən dövlət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların və diplomatik korpusun təmsilçiləri, iş adamları, investorlar, startaplar, gənclər təşkilatları, ümumilikdə 20-dən çox ölkədən nümayəndələr iştirak edib. Sammit dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunub.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Türkiyə Prezidentinin maliyyə ofisinin müdiri Göksel Aşan, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, Türkiyə Prezidenti yanında İnvestisiya Ofisinin rəhbəri Burak Dağlıoğlu, Dünya Etnosport Konfederasiyasının prezidenti Necmettin Bilal Erdoğan, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Kondeferasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, Türkiyənin Sənaye və Texnologiyalar nazirinin müavini Çetin Ali Dönməz, İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti Araşdırma Mərkəzinin (IRCICA) baş katibi Mahmut Erol Kılıç, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və ICYF-nin prezidenti Taha Ayhan İƏT-ə üzv ölkələr arasındakı iqtisadi-ticarət və mədəni əməkdaşlıq, Azərbaycanın biznes və investisiya imkanları, o cümlədən işğaldan azad olunmuş Qarabağın iqtisadi potensialı, müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlıq perspektivləri, COVID-19 pandemiyasının yaratdığı çağırışlar və s. istiqamətlərdə fikirlərini bölüşüblər. Malayziyanın sabiq baş naziri Mahatir Mohamad isə sammit iştirakçılarına videomüraciət edib.
Sammit çərçivəsində “Qarabağa investisiya qoyuluşu: perspektivlər”, “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin iqtisadi və ticarət perspektivləri: çağırışlar və imkanlar”, “Post COVID dövründə iqtisadiyyatın bərpası üçün güclü startap ekosistemi”, "Regionun əsas sosial və iqtisadi çağırışları: Nizami Gəncəvi üzrə baxış", “İnvestisiya qərarlarında mədəni ölçü", “Startap layihələrinə investisiya qoyuluşu” və “Davamlı inkişaf məqsədlərinə nail olunması üçün texnoloji investisiyaların rolu” mövzularında panel müzakirələr təşkil olunub. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrdən dövlət rəsmilərinin, iş adamlarının, ictimai birliklərin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş panellərdə mövzular ətrafında çıxışlar edilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Sammit iştirakçıları tərəfindən xüsusi maraqla qarşılanan “Qarabağa investisiya qoyuluşu: perspektivlər” mövzusunda paneldə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin iqtisadi və investisiya potensialı, 30 ilə yaxın müddət ərzində Ermənistan tərəfindən dağıdılmış və talan olunmuş ərazilərimizdəki vəziyyət, eləcə də hazırda Azərbaycan dövləti tərəfindən bu ərazilərdə həyata keçirilən quruculuq və bərpa işləri və əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb.
Sammit zamanı İƏT-ə üzv ölkələrdən 50 yeni startapın təqdim olunduğu sərgi keçirilib. Sərgidə qida, kənd təsərrüfatı, “yaşıl” iqtisadiyyat, maliyyə texnologiyaları, onlayn tətbiqlər, ətraf mühit, yenilənən enerji, ağıllı texnologiyalar, hava nəqliyyatı, logistika və s. sahələr üzrə startap layihələr təqdim olunub. Sərginin məqsədi İƏT ölkələrindən olan gənc sahibkarların və startapların dünya miqyasında tanınmasına töhfə vermək, startapların layihələrinin investorlar tərəfindən maliyyələşdirilməsinə dəstək göstərmək olub. Məlumat üçün bildirək ki, sammit çərçivəsində layihəsini potensial investorlara təqdim etmək üçün ümumilikdə 61 ölkədən 500 startap müraciət edib, onların arasından 50 startap seçilib.
Azərbaycan İnvestisiya və Mədəniyyət Sammitinin iştirakçıları oktyabrın 29-da Füzuli və Şuşa şəhərlərinə səfər ediblər. Səfər Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin iştirakı ilə bu yaxınlarda istifadəyə verilmiş Füzuli Beynəlxalq Hava Limanından başlayıb. Sammit iştirakçıları Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində işğal dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş dağıntı və vandalizmin nəticələri, Azərbaycan hökuməti tərəfindən həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri, şəhərin tarixi-mədəni irsi, eləcə də Qarabağ regionunun iqtisadi və investisiya potensialı ilə tanış olublar. Şuşa mərkəzi meydanı, Şuşa qalası, Yuxarı Gövhər Ağa Məscidi, Cıdır düzü və digər tarixi-mədəni abidələr qonaqların böyük marağına səbəb olub.
Sammit iştirakçıları həmçinin, Gəncə şəhərində olublar. Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı vasitəsilə reallaşdırlan bu səfər həm də Füzulidən Gəncəyə ilk təyyarə səfəridir. Qonaqlar Gəncə şəhərində görkəmli Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin məqbərəsini ziyarət edib, Gəncə Dövlət Filarmoniyasında Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş mədəni tədbirdə iştirak ediblər.

The Azerbaijan Investment and Culture Summit was held in Baku on October 27-29. The event, arranged by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) and the Youth Forum of the Organization of Islamic Cooperation (ICYF) with the support of the ministries of Economy and Culture, was attended by officials from the Organization of Islamic Cooperation (OIC) member states, representatives of international organizations and the diplomatic corps, businessmen, investors, start-ups, youth organizations, in total, representatives from more than 20 countries. The summit was dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.
At the opening ceremony, the minister of economy of Azerbaijan Mikayil Jabbarov, head of the financial office of the President of Turkey Goksel Ashan, minister of youth and sports of Azerbaijan Farid Gayibov, head of the Investment Office under the President of Turkey Burak Daghlioghlu, president of the World Confederation of Ethnosport Nejmettin Bilal Erdogan, president of the National Confederation of Entrepreneurs’ (Employers') Organizations of Azerbaijan Mammad Musayev, deputy minister of Industry and Technology of Turkey Chetin Ali Donmez, secretary-general of the Research Centre For Islamic History, Art, and Culture (IRCICA) Mahmut Erol Kilich, chairman of the SMBDA Board Orhan Mammadov, and president of ICYF Taha Ayhan shared their views on the economic, trade, and cultural cooperation between the OIC member states, business and investment opportunities of Azerbaijan, including the economic potential of Karabakh liberated from the occupation, prospects for collaboration in various fields, problems related to pandemic COVID-19, and other topics. Former Malaysian prime minister Mahathir Mohamad addressed the summit participants with a video message.
As part of the summit, panel discussions were arranged on the topics "Investing in Karabakh: prospects", "Economic and trade prospects of the Organization of Islamic Cooperation member states: challenges and opportunities" and "Strong startup ecosystem for economic recovery in the post-COVID period”, “The main socio-economic challenges of the region: Prospective from Nizami Ganjavi”, “Cultural aspects in investment decision-making”, “Investing in startup projects”, and “The role of technological investments in achieving sustainable development”. At the panel on "Investing in Karabakh: prospects", which aroused particular interest among the summit participants, information was provided on the economic and investment potential of the Azerbaijani territories liberated from the occupation, the situation in the territories destroyed and plundered by Armenia for about 30 years, as well as restoration and construction work performed there by the Azerbaijani state.
As part of the summit, an exhibition was also arranged, where 50 new startups from the OIC member countries were presented. The exhibition presents start-p projects in the fields of food and agriculture, “green” economy, financial technologies, online applications, environment, renewable energy, smart technologies, air transport, logistics, etc. The exhibition is aimed at contributing to the popularization of young entrepreneurs and startups from the OIC countries on a global scale and providing support in funding startup projects by investors. Note that, in total, 500 startups from 61 countries applied for presenting their projects to potential investors within the framework of the summit, from among which 50 startups were selected.
On October 29, the participants of the Azerbaijan Investment and Culture Summit visited the cities of Fuzuli and Shusha. The visit started with the Fuzuli International Airport, opened recently with the participation of the Presidents of Azerbaijan and Turkey. The summit participants got acquainted with the results of destruction and vandalism committed by Armenia in the cultural capital of Azerbaijan - Shusha during the occupation, restoration and construction work performed by the Azerbaijani government, the historical and cultural heritage of the city, as well as the economic and investment potential of Karabakh. The guests expressed great interest in the central square of Shusha, Shusha fortress, Yukhari Govkhar Agha Mosque, Jidir-duzu, and other monuments of history and culture.
The summit participants also visited Ganja. This trip from Fuzuli International Airport was also the first flight from Fuzuli to Ganja. The guests visited the mausoleum of the outstanding Azerbaijani poet Nizami Ganjavi in Ganja and took part in a cultural event at the Ganja State Philharmonic, dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi.