KOB-ların elm və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı müsabiqə elan edilir
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, elm və dəstək sahələri üzrə layihələrin maliyyələşdirilməsi məqsədilə müsabiqə elan edir.
- Layihələr elm və ya dəstək sahələrindən birinə aid olmalıdır;
- Digər qurumlar tərəfindən tam maliyyələşdirilmiş, icrası davam edən və ya başa çatmış layihələr Agentlik tərəfindən əlavə olaraq və ya təkrar maliyyələşdirilə bilməz;
- Layihə çərçivəsində müəyyən edilmiş işlərin icrasına 01.03.2022-ci il tarixindən başlanılması nəzərə alınmalıdır;
Müsabiqəyə təqdim edilən layihələr Azərbaycan dilində tərtib edilməlidir.
Ayrılan maliyyə vəsaitinin həcmi: Hər bir layihə üzrə maliyyələşdirilmə məbləğinin dəyəri maksimum 20 000 (iyirmi min) manat həcmində nəzərdə tutulur.
Layihə sənədlərinin qəbulu: 15 noyabr 2021-ci il, saat 09:00-dan – 14 dekabr 2021-ci il saat 18:00-dək (Qeyd: Müəyyən edilmiş vaxtdan əvvəl və ya sonra təqdim olunan layihə sənədləri qəbul olunmayacaqdır).
Müsabiqənin keçirilmə vaxtı: 16 dekabr 2021-ci il – 10 fevral 2022-ci il.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən KOB subyektləri aşağıdakı sənədlərlə 15 noyabr 2021-ci il saat 09:00-dan - 14 dekabr 2021-ci il saat 18:00-dək elektron formada (info@smb.gov.az) və ya kağız daşıyıcılarda birbaşa Agentliyə (AZ1069, Bakı şəhəri, Mustafa Kamal Atatürk prospekti, 134) müraciət edə bilərlər:
• Ərizə forması;
• Müsabiqəyə təqdim olunan layihə;
• Layihənin büdcəsinin maliyyə əsaslandırılması;
• KOB subyekti olan fiziki şəxsin, yaxud hüquqi şəxsin nümayəndəsinin şəxsiyyətini və səlahiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri;
• Müraciət edən hüquqi şəxs olduqda hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışının və nizamnaməsinin surətləri.
(Qeyd: müvafiq sənədləri aşağıdakı linkdən yükləyə bilərsiniz: https://bit.ly/3oZx4HZ)
Müsabiqənin nəticələri barədə məlumat 10 fevral 2022-ci il tarixindən sonra KOBİA-nın www.smb.gov.az rəsmi internet səhifəsində yerləşdiriləcəkdir.
• innovativ elm layihələrinin tətbiqi yolu ilə KOB subyektlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi;
• elmi fəaliyyətlə məşğul olan hüquqi və fiziki şəxslər, onların ictimai birlikləri, həmçinin elmi fəaliyyətin iştirakçıları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq nəticəsində KOB subyektlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi;
• mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına istiqamətləndirilmiş fəaliyyəti əks etdirən elmi işləri əhatə edən layihələr;
• KOB subyektlərinin sənaye və texnologiyalar parkları, texnoloji transfer mərkəzləri, biznes inkubatorları və bu tipli müəssisələr ilə qarşılıqlı fəaliyyətin inkişaf etdirilməsi;
• mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən respublika, regional və beynəlxalq səviyyəli elmyönümlü konfrans, simpozium, seminar və digər tədbirlərin Azərbaycan Respublikasında təşkili və keçirilməsi, habelə xaricdə elm sahəsində keçirilən tədbirlərdə iştirakın dəstəklənməsi.
• beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, audit, sənədləşmə, patentlərin alınması, menecment və logistik xidmətlərinin təşkili;
• KOB subyektləri tərəfindən istehsal olunan məhsulların analizi və testi məqsədilə laboratoriya xidmətlərinin təşkilinə dəstək;
• KOB subyektlərinin fəaliyyətində kadr potensialının gücləndirilməsi məqsədilə ölkədə və xaricdə keçirilən tədbirlərdə iştiraka dəstək;
• istehsal olunan məhsulların xarici bazarlara çıxışına dəstək məqsədilə ilk dəfə qeyri-neft məhsullarını ixrac edən KOB subyektlərinə sənədləşmədə və tələb olunan sertifikatların alınmasında dəstək;
• innovativ sahibkarlığı təşviq edən startapların qeydiyyatına, istehsal məhsullarının (xidmətlərin) satışına, patentləşdirilməsinə və xarici bazarlarda təşviq olunmasına dəstək;
• KOB subyektlərinin yüksək texnoloji və innovativ imkanlardan faydalanmasına, fəaliyyətində müvafiq texnologiyaların tətbiqinə və zərurət olduğu halda, həmin subyektlərə ekspert ayrılmasına dəstək.

Competition for funding SMB’s scientific and support projects announced
According to the "Procedure for financing educational, scientific, research, and support projects related to the development of micro, small, and medium businesses," approved by the Decree of the Cabinet of Ministers dated September 30, 2020, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) has announced a competition for funding scientific and support projects.
Terms and conditions:
- The competition is open to legal entities and individuals who are subjects of micro, small, and medium businesses.
- The projects should concern either scientific or support areas.
- Each competition participant can submit only one project;
- The project implementation term should be within 3-12 months;
- Projects fully financed by other agencies, ongoing, or completed ones cannot be additionally funded or refunded by the Agency.
- The documents required for the participation in the competition must be submitted in full;
- The work under the projects should start from 01.03.2022;
- The projects must be submitted in the Azerbaijani language.
Amount of funds allocated: It’s planned to allocate a maximum of 20,000 (twenty thousand) manats per project.
Acceptance of project documents: from 09:00 AM November 15, 2021, until 06:00 PM December 14, 2021. (Note: project documents submitted before or after the specified deadline will not be accepted).
The competition period: December 16, 2021 - February 10, 2022
SMBs wishing to participate in the competition can submit the following documents from December 16, 2021, to February 10, 2022, in electronic (info@smb.gov.az) or hard copy directly to the Agency (134, Mustafa Kemal Ataturk Avenue, AZ1069, Baku):
Application form;
• The competition project;
• Financial justification of the project budget;
• Copies of documents confirming the identity and powers of a representative of an individual or legal entity, which is an SMB entity;
• Copies of an extract from the state register and the charter of legal entities (if the applicant is a legal entity).
• (Note: the appropriate documents can be downloaded from: https://bit.ly/3oZx4HZ).
Information on the competition results will be posted on the SMBDA's website www.smb.gov.az after February 10, 2022.
Scientific area:
• strengthening the SMB activity through implementing innovative scientific projects;
• strengthening the SMB activity through cooperation with legal entities and individuals engaged in scientific activity, their public associations, and scientific activity participants;
• projects covering research reflecting activity aimed at the development of micro, small, and medium businesses;
• developing interaction of SMBs with industrial and technology parks, technology transfer centers, business incubators, and similar enterprises;
• arranging and holding republican, regional, and international scientific conferences, symposia, seminars, and other events in the Republic of Azerbaijan, and supporting participation in scientific events abroad, which are of particular importance for the development of micro, small, and medium businesses.
Support area:
• studying international experience, audit, preparing documents, obtaining patents, arranging management and logistics services;
• supporting the arrangement of laboratory services for the analysis and testing of products manufactured by the SMBs;
• supporting the participation in events held in the country and abroad to strengthen human resources in the SMB activity;
• supporting the SMBs exporting non-oil products for the first time in the preparation of documents and obtaining the certificates required for the entry of their products to foreign markets;
• supporting the registration of startups promoting innovative entrepreneurship, the sale, patenting, and promoting industrial products (services) in foreign markets;
• supporting the SMBs in using high-tech and innovative opportunities, applying appropriate technologies in their activity, and, if required, allocating experts to support these entities.