KOB-ların elm və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dair vebinar keçirilib
Noyabrın 12-də KOB subyektlərinin elm və dəstək sahələrində layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dair elan edilmiş müsabiqə ilə bağlı vebinar keçirilib. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçirilmiş onlayn tədbirdə müsabiqə ilə bağlı sahibkarlıq subyektlərinə ətraflı məlumat verilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
100-dən çox KOB subyektinin iştirakı ilə təşkil olunmuş vebinarda KOBİA-nın əməkdaşları Natiq Heydərov və Elməddin Hacıyev müsabiqənin şərtləri və layihələrin qiymətləndirilməsi prosesi barədə təqdimatlarla çıxış ediblər. Məlumat verilib ki, Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş qaydalara uyğun olaraq, müsabiqədə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektinə aid olan hüquqi və fiziki şəxslər iştirak edə bilərlər. Müsabiqəyə KOB-ların inkişafı ilə bağlı elm və dəstək istiqamətlərində layihələr təqdim oluna bilər. Hər bir şəxs müsabiqəyə yalnız 1 layihə təqdim edə bilər. Hər bir layihə üzrə maliyyələşdirilmə məbləği maksimum 20 min manatdır. Layihələrin qiymətləndirilməsi zamanı onun KOB-ların inkişafına təsiri, innovativliyi, əsaslandırılmış ideyasının olması, praktiki məqsədlər üçün tətbiq imkanları, layihənin həyata keçirilməsi üçün tələb olunan müvafiq maddi-texniki bazanın mövcudluğu və digər bu kimi amillər əsas götürüləcəkdir.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən KOB subyektləri müvafiq ərizə, layihə və büdcənin əsaslandırılması üçün nümunəvi formaları, eləcə də digər məlumatları Agentliyin saytında bu məqsədlə yaradılmış xüsusi bölmədən əldə edə bilərlər (https://bit.ly/3C8XQEm).
Müsabiqəyə sənədlər birbaşa və ya elektron formada təqdim oluna bilər. Sənəd qəbulu 15 noyabrdan başlayaraq 14 dekabr saat 18:00-dək davam edəcəkdir. Müsabiqənin nəticələri barədə məlumat 10 fevral 2022-ci il tarixindən sonra KOBİA-nın rəsmi internet səhifəsində (www.smb.gov.az) yerləşdiriləcək.
Vebinar zamanı bildirilib ki, müsabiqəyə təqdim ediləcək sənədlərin hazırlanması prosesində dəstəyə ehtiyacı olan KOB subyektləri KOB inkişaf mərkəzlərinin (KOBİM) ödənişsiz informasiya, məsləhət və təlim xidmətlərindən də yararlana bilərlər.

Проведен вебинар по финансированию научных и поддерживающих проектов МСБ
12 ноября прошел вебинар в связи с объявленным конкурсом на финансирование научных и поддерживающих проектов МСБ. На онлайн-мероприятии, организованном Агентством Развития Малого и Среднего Бизнеса (АРМСБ), субъектам предпринимательства была предоставлена подробная информация и даны ответы на интересующие их вопросы.
На вебинаре, организованном с участием более 100 субъектов МСБ, сотрудники АРМСБ Натиг Гейдаров и Эльмаддин Гаджиев выступили с презентациями об условиях конкурса и процессе оценки проектов.  Сообщалось, что в соответствии с правилами, утвержденными Постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2020 года, в конкурсе могут участвовать юридические и физические лица, относящиеся к субъектам микро-, малого и среднего предпринимательства.  На конкурс могут быть представлены научные и поддерживающие проекты, связанные с развитием МСБ. Каждое лицо может представить на конкурс только 1 проект. Сумма финансирования каждого проекта составляет максимум 20 тысяч манатов. При оценке проектов будут учитываться их влияние на развитие МСБ, инновационность, наличие обоснованной идеи, возможности применения в практических целях, наличие соответствующей материально-технической базы, необходимой для реализации проекта, и другие подобные факторы.
Субъекты МСП, желающие принять участие в конкурсе, могут найти соответствующие формы заявки и обоснования проекта и бюджета, а также другую информацию в специальном разделе, созданном в этих целях на сайте Агентства (https://bit.ly/3C8XQEm).
Документы на конкурс можно подавать напрямую или в электронной форме. Прием документов начнется 15 ноября и продлится до 18:00 14 декабря. Информация о результатах конкурса будет размещена на официальном сайте АРМСБ (www.smb.gov.az) после 10 февраля 2022 года.
В ходе вебинара было отмечено, что субъекты МСБ, нуждающиеся в поддержке в подготовке документов на конкурс, также могут воспользоваться бесплатными информационными, консультационными и обучающими услугами в центрах развития МСБ (ЦРМСБ).