Noyabrın 15-də Bakı Konqres Mərkəzində 25-ci Beynəlxalq Biznes Forum (İBF - İnternational Business Forum) öz işinə başlayıb.
Forum iştirakçıları tədbir çərçivəsində Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin və Türkiyə Respublikasının Ticarət Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA), Türkiyənin Müstəqil Sənayeçi və İş Adamları Dərnəyinin (MÜSİAD) və İBF-in təşkilatçılığı ilə keçirilən forumda 30-a yaxın ölkədən dövlət rəsmiləri, iş adamları, investorlar, beynəlxalq təşkilatların və diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər. “Azərbaycan: Asiyanın incisi” şüarı ilə keçirilən forumun məqsədi Azərbaycanın investisiya imkanlarını, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin zəngin potensialını xarici sərmayədarlara təqdim etmək, iştirakçı ölkələr arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrini, biznes sahəsində əməkdaşlığı genişləndirməkdir.
Tədbir Beynəlxalq Biznes Forumun ənənələrinə uyğun olaraq, müqəddəs Qurani-Kərimdən ayələrin oxunması ilə başlayıb.
Forum çərçivəsində Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı, ölkəmizin əlverişli biznes və investisiya mühiti barədə filmlər nümayiş olunub.
Tədbirin açılışında çıxış edən Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkəmizin ilk dəfə Beynəlxalq Biznes Foruma ev sahibliyi etməsinin əlamətdar hadisə olduğunu, tədbirin Azərbaycanın biznes və investisiya mühitinin geniş investor auditoriyasına tanıdılması, yerli və xarici investorlar arasında əlaqələrin inkişafı, innovativ təşəbbüslərin formalaşması və yeni layihələrin reallaşdırılması üçün geniş imkanların yaradılması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. İqtisadiyyat naziri Azərbaycan iqtisadiyyatının prioritet sahələri barədə məlumat verib, qarşıya qoyulmuş hədəflərin reallaşdırılması istiqamətində görülən tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf mənzərəsinin, eləcə də sabit makroiqtisadi vəziyyətin ölkəmizdə biznes layihələrin icrası istiqamətində qərarların verilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayan iqtisadiyyat naziri iqtisadi göstəricilər barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, hazırda Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 52 mlrd. ABŞ dollarını ötüb ki, bunun da ÜDM-ə nisbəti 108%-dir və xarici dövlət borcunu 6 dəfədən çox üstələyir. Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında ÜDM 4,8%, qeyri-neft sektorunda isə 6,2% artıb. ÜDM-də qeyri-neft sektorunun payı 64% təşkil edib. Sənayenin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini qeyd edən nazir bu sahədə sənaye zonaları, investisiya təşviqi sənədi kimi mütərəqqi alət və mexanizmlərin tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb, sənaye zonalarına 6,7 mlrd. manat investisya yatırımının nəzərdə tutulduğunu, artıq 6,3 mlrd. manat investisiya qoyuluşunun həyata keçirildiyini bildirib. Nazir qeyd edib ki, bu ilin 9 ayında qeyri-neft ixracı 41%-dək artıb ki, bu, indiyədək müşahidə olunan ən yüksək göstəricidir. Qeyri-neft sənayesi məhsulları ixracı 1,6 dəfə artıb. Sənaye məhsulları ixracının 320 mln. dolları sənaye zonalarının payına düşür ki, bu da, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2 dəfə çoxdur.
Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyinin, böyük tranzit potensialının, müasir infrastrukturunun, təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən regional layihələrin xarici birbaşa sərmayələrin cəlbi üçün əsas faktorlar olduğunu vurğulayan iqtisadiyyat naziri investorları fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Biznes forumda torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsinin böyük tarixi-siyasi və iqtisadi önəm kəsb etdiyi qeyd olunub. Vurğulanıb ki, türk birliyinə mühüm töhfə verən və bölgədə davamlı sülh və sabitliyin əldə olunmasına yol açan bu tarixi qələbəyə görə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının VIII Zirvə Görüşündə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev “Türk Dünyasının Ali Ordeni” ilə təltif olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, Qarabağda geniş regional inteqrasiya imkanları var və burada bərpa-quruculuq işlərinə MÜSİAD üzvlərinin biznes subyektlərinin cəlb olunması iqtisadi-ticarət əməkdaşlığına önəmli töhfə verəcək.
Türkiyə Respublikasının xəzinə və maliyyə nazirinin müavini Nureddin Nebati Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin dirçəldilməsi layihələrində Türkiyə şirkətlərinin fəal iştirak etdiyini, bunun iqtisadi əməkdaşlığa, biznesin dirçəlişinə, yeni müəssisələrin və iş yerlərinin açılmasına əhəmiyyətli töhfə olacağını vurğulayıb, kənd təsərrüfatı, turizm, tikinti, bərpa olunan enerji və digər sahələrdə iş birliyinin, təcrübə mübadiləsinin daha da genişləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. N.Nebati Türkiyə və Azərbaycan arasında qarşılıqlı ticarətin həcmininin 15 mlrd. dollara çatdırılması hədəfinin də əməkdaşlığın gücləndirilməsinə əlavə stimul yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Biznes Forumun prezidenti Erol Yarar, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və MUSİAD-ın İdarə Heyətinin sədri Mahmut Asmalı çıxışlarında Forumun Azərbaycanda keçirilməsinin önəmini, tədbirin yeni əlaqələrin qurulmasına və investisiya qoyuluşlarına şərait yaratdığını vurğulayıblar.
Sonra KOBİA və MÜSİAD arasında Birgə Yol Xəritəsi, Azərbaycan Respublikasının İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və İstanbul Dövlət Özəl Sektor Tərəfdaşlığı Kamillik Mərkəzi arasında dövlət-özəl tərəfdaşlığı üzrə Niyyət Protokolu, Gənc Sahibkarlar Şəbəkəsi Assosiasiyası ilə “Gənc MÜSİAD” arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Forum çərçivəsində Azərbaycanın investisiya imkanlarına və dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığına (DÖST/PPP) dair panellər təşkil olunub. Panel iclaslarında Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, ölkəmizin, o cümlədən Qarabağın investisiya potensialı, DÖST layihələrinin tətbiqi, bu sahədə Türkiyə təcrübəsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə sosial-iqtisadi infrastrukturun yenidən qurulması prosesində PPP modelinin roluna dair təqdimatlar keçirilib, yerli və xarici sahibkarların məhsul və xidmətləri, eləcə də ölkəmizdə iş adamlarına və investorlara dəstək göstərən qurumların fəaliyyəti barədə sərgi təşkil olunub.
Tədbir zamanı həmçinin iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.
Forumda iştirak edən xarici iş adamları və investorlar bir sıra müəssisələrdə istehsal prosesi ilə də tanış olacaq, yerli sahibkarlarla əməkdaşlıq imkanlarına və investisiya qoyuluşuna dair müzakirələr aparacaqlar.

15 ноября в Бакинском Конгресс-Центре стартовал 25-й Международный Бизнес-Форум (IBF – International Business Forum).
В рамках мероприятия участники форума посетили Аллею Шехидов, где почтили память наших героев, погибших за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
В форуме, организованном Агентством Развития Малого и Среднего Бизнеса (АРМСБ), Ассоциацией Независимых Промышленников и Предпринимателей Турции (MUSIAD) и IBF при поддержке Министерства Экономики Азербайджанской Республики и Министерства Торговли Турецкой Республики, приняли участие государственные деятели, бизнесмены, представители международных организаций и дипломатического корпуса из около 30 стран. Цель форума, проходящего под лозунгом “Азербайджан: жемчужина Азии”, - представить иностранным инвесторам инвестиционные возможности Азербайджана, в том числе богатый потенциал освобожденного от оккупации Карабаха, расширить торгово-экономические связи и деловое сотрудничество между странами-участницами.
Мероприятие началось с чтения аятов из Священного Корана в соответствии с традициями Международного Бизнес-Форума.
В рамках форума были продемонстрированы фильмы об Азербайджано-Турецком братстве, благоприятном деловом и инвестиционном климате в нашей стране.
Выступая на открытии мероприятия, министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров отметил, что впервые проводимый в нашей стране Международный Бизнес-Форум стал значимым событием с точки зрения ознакомления широкой аудитории инвесторов с деловым и инвестиционным климатом Азербайджана, развития связей между местными и иностранными инвесторами, формирования инновационных инициатив и создания широких возможностей для реализации новых проектов. Министр экономики проинформировал о приоритетных направлениях экономики Азербайджана и мерах, принимаемых для достижения поставленных целей.
Подчеркнув, что развитие экономики Азербайджана, а также стабильная макроэкономическая ситуация играют важную роль в принятии решений по реализации бизнес-проектов в нашей стране, министр экономики предоставил подробную информацию об экономических показателях. Было отмечено, что в настоящее время стратегические валютные резервы Азербайджана составляют 52 миллиарда долларов США и превышают размер внешнего долга более чем в 6 раз, и их отношение к ВВП составляет 108 %. В январе-сентябре текущего года ВВП вырос на 4,8 %, при этом в ненефтяном секторе – на 6,2 %. Доля ненефтяного сектора в ВВП составила 64 %. Отметив особое внимание, уделяемое развитию промышленности, министр сообщил о применяемых в этой сфере передовых инструментах и механизмах, таких как индустриальные зоны, документы по поощрению инвестиций, и заявил, что в индустриальные зоны запланировано инвестировать 6,7 миллиарда манатов, и 6,3 миллиарда манатов уже вложено. Министр отметил, что за девять месяцев текущего года ненефтяной экспорт вырос на 41 %, что является самым высоким показателем за всю историю наблюдений. Экспорт ненефтяных продуктов увеличился в 1,6 раза. 320 миллионов долларов экспорта промышленной продукции приходится на долю индустриальных зон, что в два раза больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Подчеркнув, что выгодное географическое положение Азербайджана, большой транзитный потенциал, современная инфраструктура и региональные проекты, инициируемые и реализуемые при его участии являются ключевыми факторами в привлечении прямых иностранных инвестиций, министр экономики призвал инвесторов к активному сотрудничеству.
На бизнес-форуме было отмечено, что освобождение наших земель от оккупации имеет большое историческое, политическое и экономическое значение. Было подчеркнуто, что за эту историческую победу, которая внесла важный вклад в единство тюркских народов и привела к установлению прочного мира и стабильности в регионе, Президент Азербайджанской Республики, Победоносный Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев был награжден “Высшим Орденом Тюркского Мира” на VIII Саммите Совета Сотрудничества Тюркоязычных Государств. Было отмечено, что Карабах обладает широкими возможностями региональной интеграции, и вовлечение субъектов предпринимательства из стран-членов MUSIAD в восстановительные работы в этом регионе внесет важный вклад в торгово-экономическое сотрудничество.
Заместитель министра казначейства и финансов Турецкой Республики Нуреддин Небати подчеркнул активное участие Турецких компаний в проектах по возрождению освобожденных от оккупации территорий Азербайджана и то, что это станет важным вкладом в экономическое сотрудничество, оживление бизнеса, создание новых предприятий и рабочих мест, и поделился своими взглядами на дальнейшее расширение сотрудничества и обмен опытом также в других сферах. По словам Н. Небати, поставленная цель взаимного объема торговли между Турцией и Азербайджаном в 15 миллиардов долларов станет дополнительным импульсом для укрепления сотрудничества.
Президент Международного Бизнес-Форума Эрол Ярар, президент Национальной Конфедерации Предпринимателей (Работодателей) Азербайджана Мамед Мусаев, председатель Правления АРМСБ Орхан Маммадов и председатель Правления MUSIAD Махмут Асмалы в своих выступлениях подчеркнули важность проведения форума в Азербайджане, создавшего условия для построения новых партнерских связей и инвестирования.
Затем были подписаны Совместная Дорожная Карта между АРМСБ и MUSIAD, Протокол о Намерениях в сфере государственно-частного партнерства между Государственным Агентством Азербайджанской Республики по Обязательному Медицинскому Страхованию и Стамбульским Центром Лучших Практик Государственно-Частного Партнерства и Меморандум о Взаимопонимании в сфере сотрудничества между Ассоциацией Сети Молодых Предпринимателей и организацией “Молодежный MUSIAD”.
В рамках форума были организованы панельные заседания, посвященные инвестиционным возможностям Азербайджана и государственно-частному партнерству (ГЧП/PPP). На панельных заседаний были сделаны презентации о благоприятной деловой и инвестиционной среде Азербайджана, инвестиционном потенциале нашей страны, в том числе Карабаха, реализации проектов ГЧП, опыте Турции в этой сфере, роли модели PPP в процессе восстановления социально-экономической инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях, а также была организована выставка, предоставившая информацию о продуктах и услугах местных и иностранных предпринимателей,
деятельности организаций, поддерживающих предпринимателей и инвесторов в нашей стране.
В рамках мероприятия также прошли двусторонние встречи бизнесменов.
Участвующие в форуме иностранные бизнесмены и инвесторы также ознакомятся с производственным процессом на ряде предприятий, обсудят возможности сотрудничества с местными предпринимателями и инвестирования.