Dekabrın 10-da Bakı Konqres Mərkəzində Gənclər və İdman Nazirliyinin, Azərbaycan Gənclər Fondunun, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və KOBİA yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı ilə Gənc Sahibkarların II Forumu keçirilib.
Tədbirdə müvafiq dövlət qurumlarının və gənclər sahəsində fəaliyyət göstərən ictimai təşkilatların nümayəndələri, eləcə də sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan və bu sahəyə maraq göstərən gənclər iştirak ediblər.
Forum Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov ölkəmizdə uğurla həyata keçirilən gənclər siyasəti, bu sahədə görülən işlər barədə məlumat verib.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov gənclər arasında sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi, onların sahibkarlıq təşəbbüslərinin dəstəklənməsi üçün yaradılmış imkanlar və bu sahədə KOBİA-nın xidmətləri barədə fikirlərini bölüşüb, forumun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev qurumun fəaliyyəti və sahibkarlara göstərilən dəstək barədə danışıb.
Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov Fond tərəfindən gənclərin bilik və bacarıqlarının inkişafı, eləcə də müvafiq təşəbbüs və layihələrin müxtəlif formalarda dəstəklənməsi məqsədilə görülən işlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili gənc sahibkarların layihələrinin, sosial sahibkarlığın inkişafının və gənclərin yüksək texnologiyalar sahəsindəki təşəbbüslərinin ölkə iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətini qeyd edib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli özünüməşğulluq proqramının gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə başlaması üçün önəmini qeyd edib, rəhbərlik etdiyi qurumun özünüməşğulluğun təmin edilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Fərhad Qaraşov Forumun gənclər arasında sahibkarlıq fəaliyyətinin təşviqi, mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə onların məlumatlandırılması, fikir və təkliflərinin öyrənilməsi məqsədilə təşkil olunduğunu və artıq ikinci dəfədir ki, keçirildiyini qeyd edib.
Tədbir çərçivəsində təşkil olunan panel müzakirələrdə Gənclər və İdman Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin, KOBİA-nın, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin və Azərbaycan Gənclər Fondunun məsul əməkdaşları təmsil etdikləri qurumların fəaliyyəti barədə məlumat verib, iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıblar.
Forumda həmçinin, gənc sahibkarlar biznesin qurulmasına dair uğurlu təcrübələrini, bu sahənin inkişafına töhfə verə biləcək tədbirlər barədə fikirlərini bölüşüblər.

В Баку проходит II Форум Молодых Предпринимателей
10 декабря в Бакинском Конгресс-Центре прошел II Форум Молодых Предпринимателей, организованный Министерством Молодежи и Спорта, Фондом Молодежи Азербайджана, Агентством Развития Малого и Среднего Бизнеса (АРМСБ) и Общественным Советом при АРМСБ.
В мероприятии приняли участие представители профильных государственных структур и общественных организаций, действующих в сфере молодежи, а также молодые люди, занимающиеся предпринимательской деятельностью и заинтересованные в ней.
Форум начался с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики.
Выступая на мероприятии, министр молодежи и спорта Фарид Гаибов рассказал об успешной молодежной политике в нашей стране и работе, проделанной в этой сфере.
Председатель Правления АРМСБ Орхан Маммадов поделился своим мнением о продвижении предпринимательства среди молодежи, возможностях, созданных для поддержки их предпринимательских инициатив и услугах АРМСБ в этой сфере, и подчеркнул важность форума.
Президент Национальной Конфедерации Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики Мамед Мусаев рассказал о деятельности организации и оказываемой предпринимателям поддержке.
Исполнительный директор Фонда Молодежи Азербайджана Фарид Джафаров проинформировал участников о проделанной Фондом работе по развитию знаний и навыков молодежи, а также различных формах поддержки соответствующих инициатив и проектов.
Председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Таир Миркишили отметил важность проектов молодых предпринимателей, развития социального предпринимательства и молодежных инициатив в области высоких технологий для экономики страны.
Председатель Правления Государственного Агентства Занятости при Министерстве Труда и Социальной Защиты Населения Мустафа Аббасбейли отметил важность программы самозанятости для начала предпринимательской деятельности молодых людей и проинформировал о проектах, реализуемых его организацией для обеспечения самозанятости.
Председатель Общественного Совета при АРМСБ Фархад Гарашов отметил, что Форум проводится уже во второй раз в целях популяризации предпринимательства среди молодежи, информирования их о существующих механизмах государственной поддержки, изучения их взглядов и предложений.
На организованных в рамках мероприятия панельных обсуждениях официальные лица из Министерства Молодежи и Спорта, Государственной Налоговой Службы при Министерстве Экономики, Государственного Таможенного Комитета, АРМСБ, Государственного Агентства Занятости и Фонда Молодежи Азербайджана рассказали о деятельности своих организаций и ответили на вопросы участников.
Также на Форуме молодые предприниматели поделились успешным опытом построения бизнеса и своими взглядами на меры, которые могут способствовать развитию этого направления.