2-ci qrant müsabiqəsinə 200 müraciət daxil olub
Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin elm və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən elan edilmiş 2-ci qrant müsabiqəsinə sənəd qəbulu başa çatıb. Ümumilikdə müsabiqəyə 200 müraciət daxil olub. KOB subyektlərinə məxsus layihələrin 93-ü hüquqi, 101-i fiziki şəxslərə, o cümlədən 186-sı mikro, 5-i kiçik, 3-ü isə orta sahibkarlıq subyektlərinə məxsusdur. Təqdim olunmuş layihələrin əksəriyyəti dəstək sahəsi üzrədir. Hazırda layihələr Ekspertlər Komissiyası tərəfindən qiymətləndirilir. Nəticələr 2022-ci ilin 10 fevral tarixindən sonra KOBİA-nın www.smb.gov.az saytı vasitəsilə açıqlanacaqdır. Maliyyələşdirilməsi barədə müsbət qərar qəbul olunacaq layihələrin hər birinə 20 min manata qədər vəsait ayrılacaqdır.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş Qaydaya uyğun olaraq, KOB subyektlərinin təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsinə 2021-ci ildən başlanılıb. Bu məqsədlə keçirilmiş ilk qrant müsabiqəsi çərçivəsində KOB subyektlərinin 15 layihəsi maliyyələşdirilib. Dəstək mexanizmi barədə ətraflı məlumat üçün: https://bit.ly/3mjXLsa

Receiving documents for the 2nd grant competition for funding scientific and support projects of micro, small, and medium entrepreneurs, announced by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), has ended. In total, 200 applications were submitted to the competition. 93 and 101 SMB projects belong to legal entities and individuals, respectively; 186 projects have been submitted by micro, 5 -small, and 3 - medium businesses. Most of them are support projects. The projects are currently being assessed by the Expert Commission. The results will be posted on the SMBDA’s website www.smb.gov.az after February 10, 2022. Up to AZN 20,000 will be allocated for each approved project.
Note that funding SMB’s educational, scientific, research, and support projects started in 2021 according to the Rules approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers on September 30, 2020. As a result of the first grant competition held for this purpose, 15 SMB projects have been funded. For more information on the support mechanism: https://bit.ly/3mjXLsa