“Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı” layihəsi üzrə turizm potensialı yüksək olan Quba, Qusar, Xaçmaz, Şəki, Zaqatala, Qax, Lənkəran, Astara və Lerik rayonlarında 2022-ci ildə kənd turizmi sahəsində yeni sahibkarlıq subyektləri təsis olunacaq.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində qeyd olunan rayonlarda daha 50 sahibkarlıq subyektinin təsis olunması nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə layihəyə müraciət edən uyğun namizədlərin seçimi aparıldıqdan sonra vətəndaşlar turizm və xidmət sahələri üzrə müvafiq biliklərə yiyələnmələri üçün peşəkar təlimlərə cəlb olunacaq, turizm obyekti kimi istifadə olunacaq ərazidə təmir işləri aparılacaq və lazımi avadanlıqlarla təchiz ediləcəkdir.
Quba, Qusar, Xaçmaz, Şəki, Zaqatala, Qax, Lənkəran, Astara və Lerik rayonlarında kənd turizmi ilə məşğul olmaq istəyən vətəndaşlar 2022-ci ilin 28 yanvar tarixinədək müraciət edə bilərlər. Qeydiyyat linki: https://forms.gle/m7dpQKdS5Lypft6a8
Qeyd edək ki, “Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı” layihəsi kənd turizminin inkişafı, yeni sahibkarlıq subyektlərinin yaradılması, əhalinin özünüməşğulluğunun təmin edilməsi və yerli icmaların rifahının yaxşılaşdırılması məqsədilə həyata keçirilir. Layihə KOBİA-nın və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin dəstəyi, “Odlar Yurdu” Gənclər İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə ilk dəfə İsmayıllı rayonunun Buynuz, Xanagah, Topçu, Təzəkənd, Sumağanlı kəndlərində və Lahıc qəsəbəsində həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində İsmayıllıda 15 kənd qonaq evi yaradılıb, 300 nəfərə yaxın kənd sakini sahibkarlıq və özünüməşğulluq imkanları barədə məlumatlandırılıb. Bununla da 15 ailədən olan 40 nəfərə yaxın qadının və gəncin məşğulluğu təmin edilib. Yerli və xarici turistlərə qonaqlama xidməti göstərən kənd qonaq evləri sakinlərin gəlirlərinin artmasına və məşğulluqlarının təmin edilməsinə, rayonda sahibkarlığın inkişafına öz töhfəsini verir.

В 2022 году в рамках проекта «Развитие предпринимательства и самозанятости в деревнях» в Губинском, Гусарском, Хачмазском, Шекинском, Загатальском, Гахском, Лянкяранском, Астаринском и Лерикском районах, обладающих высоким туристическим потенциалом, новые предпринимательские субъекты в сфере сельского туризма будут созданы.
Проект, реализуемый при поддержке Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (А), Государственного агентства занятости при Министерстве труда и социальной защиты и Государственного агентства по туризму предусматривает создание в этих регионах еще 50 предприятий. С этой целью после отбора подходящих кандидатов для реализации проекта граждане будут привлечены к профессиональной подготовке для приобретения соответствующих знаний в сфере туризма и услуг, будет отремонтирована и оборудована территория, предназначенная для использования в качестве туристического объекта.
Граждане, желающие заниматься сельским туризмом в Губинском, Гусарском, Хачмазском, Шекинском, Загатальском, Гахском, Лянкяранском, Астаринском и Лерикском районах, могут подать заявку до 28 января 2022 года. Ссылка для регистрации: https://forms.gle/m7dpQKdS5Lypft6a8
Следует отметить, что проект «Развитие предпринимательства и самозанятости в сельской местности» реализуется для развития сельского туризма, создания новых предпринимательских субъектов , обеспечения самозанятости и повышения благосостояния местных сообществ. Проект был впервые реализован в селах Бойнуз, Ханагах, Топчу, Тазакенд, Сумаганлы и поселке Лагич Исмаиллинского района при поддержке АРМСБ и Государственного агентства занятости, организованный Молодежным общественным объединением «Одлар Юрду». В рамках проекта в Исмаиллы было создано 15 сельских гостевых домов, около 300 сельских жителей были проинформированы о возможностях предпринимательства и самозанятости. Таким образом, было трудоустроено около 40 женщин и молодых людей из 15 семей. Сельские гостевые дома, оказывающие услуги гостеприимства местным и иностранным туристам, способствуют росту доходов и занятости жителей, развитию предпринимательства в регионе.