“Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı” layihəsi üzrə turizm potensialı yüksək olan Quba, Qusar, Xaçmaz, Şəki, Zaqatala, Qax, Lənkəran, Astara və Lerik rayonlarında 2022-ci ildə kənd turizmi sahəsində yeni sahibkarlıq subyektləri təsis olunacaq.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində qeyd olunan rayonlarda daha 50 sahibkarlıq subyektinin təsis olunması nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə layihəyə müraciət edən uyğun namizədlərin seçimi aparıldıqdan sonra vətəndaşlar turizm və xidmət sahələri üzrə müvafiq biliklərə yiyələnmələri üçün peşəkar təlimlərə cəlb olunacaq, turizm obyekti kimi istifadə olunacaq ərazidə təmir işləri aparılacaq və lazımi avadanlıqlarla təchiz ediləcəkdir.
Quba, Qusar, Xaçmaz, Şəki, Zaqatala, Qax, Lənkəran, Astara və Lerik rayonlarında kənd turizmi ilə məşğul olmaq istəyən vətəndaşlar 2022-ci ilin 28 yanvar tarixinədək müraciət edə bilərlər. Qeydiyyat linki: https://forms.gle/m7dpQKdS5Lypft6a8
Qeyd edək ki, “Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı” layihəsi kənd turizminin inkişafı, yeni sahibkarlıq subyektlərinin yaradılması, əhalinin özünüməşğulluğunun təmin edilməsi və yerli icmaların rifahının yaxşılaşdırılması məqsədilə həyata keçirilir. Layihə KOBİA-nın və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin dəstəyi, “Odlar Yurdu” Gənclər İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə ilk dəfə İsmayıllı rayonunun Buynuz, Xanagah, Topçu, Təzəkənd, Sumağanlı kəndlərində və Lahıc qəsəbəsində həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində İsmayıllıda 15 kənd qonaq evi yaradılıb, 300 nəfərə yaxın kənd sakini sahibkarlıq və özünüməşğulluq imkanları barədə məlumatlandırılıb. Bununla da 15 ailədən olan 40 nəfərə yaxın qadının və gəncin məşğulluğu təmin edilib. Yerli və xarici turistlərə qonaqlama xidməti göstərən kənd qonaq evləri sakinlərin gəlirlərinin artmasına və məşğulluqlarının təmin edilməsinə, rayonda sahibkarlığın inkişafına öz töhfəsini verir.

İn 2022 in Guba, Gusar, Khachmaz, Sheki, Zagatala, Gakh, Lankaran, Astara and Lerik districts, which have high tourism potential new business entities in the field of rural tourism will be established under the "Development of entrepreneurship and self-employment in rural areas" project.
The project, implemented with the support of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection and the State Tourism Agency, envisages the establishment of 50 more businesses in these regions. For this purpose, after the selection of suitable candidates for the project, citizens will be involved in professional trainings to acquire relevant knowledge in the field of tourism and services, the area to be used as a tourist facility will be repaired and equipped.
Citizens wishing to engage in rural tourism in Guba, Gusar, Khachmaz, Sheki, Zagatala, Gakh, Lankaran, Astara and Lerik districts can apply until January 28, 2022. Registration link: https://forms.gle/m7dpQKdS5Lypft6a8
It should be noted that the project "Development of entrepreneurship and self-employment in rural areas" is implemented to develop rural tourism, create new businesses, ensure self-employment and improve the welfare of local communities. The project was implemented for the first time in Buynuz, Khanagah, Topchu, Tazakend, Sumaganli villages and Lahij settlement of Ismayilli region with the support of SMBDA and the State Employment Agency, organized by “Odlar Yurdu” Youth Public Union. As part of the project, 15 village guest houses were established in Ismayilli, and about 300 villagers were informed about entrepreneurship and self-employment opportunities. Thus, about 40 women and young people from 15 families were employed. Rural guest houses, which provide hospitality services to local and foreign tourists, contribute to the growth of income and employment of residents, the development of entrepreneurship in the region.