Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin elm və dəstək sahələri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilmiş ikinci qrant müsabiqəsi üzrə qalib layihələrin maliyyələşdirilməsinə başlanılıb.
Layihələr onlayn sənəd databazasının, tullantı sularından elektrik enerjisi istehsal edən qurğunun, “Ağıllı Data Analitika Platforması”nın yaradılması, tullantıların ağıllı yolla toplanması və emalı, qida məhsullarının satışı üçün mobil tətbiq və vahid anbar sistemi, qadın sahibkarlığın inkişafı, “əşyaların intellekti”, arıçılıq təsərrüfatlarının məhsuldarlığının artırılması üçün avadanlığın hazırlanması, yerli tekstil məhsullarının Avropa bazarına ixrac imkanlarının genişləndirilməsi, sosial sahibkarlığın inkişafı, KOB-ların uçot və hesabatlığını sadələşdirən proqram təminatı, Azərbaycan dilində audio\video faylları mətnə avtomatik çevirmə sistemi və startap ekosisteminin inkişafına dəstək istiqamətlərini əhatə edir.
Martın 16-da KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə müsabiqə qalibləri ilə görüş keçirilib, onlarla layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dair müqavilələr imzalanıb.
İkinci qrant müsabiqəsinin qaliblərini təbrik edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov müsabiqənin KOB-ların layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dəstək məqsədilə keçirildiyini və müsabiqəyə 200 layihənin təqdim olunduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, müxtəlif qurumların nümayəndələrinin təmsil olunduğu Ekspert Komissiyasının kollegial qərarına uyğun olaraq 13 layihənin maliyyələşdirilməsi barədə qərar qəbul olunub. Bu layihələrin maliyyələşdirilməsinə təqribən 248 min manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulur. Müvafiq vəsait yaxın günlərdə qalib KOB-ların bank hesablarına köçürüləcək. Birinci qrant müsabiqəsində qalib gəlmiş 15 KOB subyektinin layihəsi isə təqribən 280 min manat məbləğində maliyyələşdirilib.
Orxan Məmmədov qeyd edib ki, Agentlik maliyyələşdirilmiş layihələrin davamlı və KOB-lar üçün faydalı olmasında maraqlıdır. KOBİA tərəfindən layihələrin icrasına və ödənilən vəsaitin təyinatı üzrə istifadə edilməsinə nəzarət olunacaq. Şəffaflığın və hesabatlığın təmin edilməsi məqsədilə monitorinqlər aparılacaq və layihələrin icrası prosesi barədə ictimaiyyət mütəmadi olaraq məlumatlandırılacaqdır.
Tədbir çərçivəsində həmçinin, birinci qrant müsabiqəsi çərçivəsində layihələri maliyyələşdirilmiş sahibkarların məhsul və xidmətlərindən ibarət kiçik sərgi təşkil olunub.
Qeyd: Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin elm və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilmiş 2-ci qrant müsabiqəsinə sənəd qəbulu 15 noyabr - 14 dekabr 2021-ci il tarixlərində, layihələrin ekspertizası və qiymətləndirilməsi isə 16 dekabr 2021-ci il - 10 fevral 2022-ci tarixlərində həyata keçirilib. Ekspert Komissiyası tərəfindən layihələrin qiymətləndirilməsi zamanı müvafiq meyarlara uyğun olaraq, onun mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına təsiri, innovativliyi, əsaslandırılmış ideyasının olması, praktiki məqsədlər üçün tətbiq imkanları, layihənin icrası üçün lazımi təcrübənin və maddi-texniki bazanın mövcudluğu və digər bu kimi amillər əsas götürülüb.

Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (АРМСБ) начало финансирование проектов-победителей в рамках второго грантового конкурса, объявленного для финансирования проектов в области науки и поддержки микро-, малых и средних предприятий.
Проекты включают создание онлайн-базы данных документов, объекта, который вырабатывает электроэнергию из сточных вод, и интеллектуальной платформы аналитики данных, интеллектуальный сбор и переработка отходов, мобильное приложение и комплексная складская система для реализации продуктов питания, развитие женского предпринимательства, «интеллект вещей», разработка оборудования для повышения продуктивности пчеловодства, расширение экспортных возможностей местного текстиля на европейский рынок, развитие социального предпринимательства, программное обеспечение, упрощающее учет и отчетность МСП, система автоматического перевода аудио/видеофайлов на азербайджанский язык и поддержка развития стартап-экосистемы.
16 марта компания АРМСБ организовала встречу с победителями конкурса, с которыми были подписаны договоры на финансирование их проектов.
Поздравляя победителей второго грантового конкурса, председатель правления АРМСБ Орхан Маммадов сказал, что конкурс проводился для поддержки финансирования проектов малого и среднего бизнеса и на конкурс было представлено 200 проектов. Отмечалось, что в соответствии с коллегиальным решением Экспертной комиссии, в состав которой входят представители различных ведомств, принято решение о финансировании 13 проектов. На финансирование этих проектов будет выделено около 248 тысяч манатов. Соответствующие средства будут переведены на банковские счета МСП-победителей в ближайшие дни. Проекты 15 субъектов МСП, победивших в первом грантовом конкурсе, профинансированы на сумму около 280 тысяч манатов.
Орхан Маммадов отметил, что Агентство заинтересовано в том, чтобы финансируемые проекты были устойчивыми и выгодными для малого и среднего бизнеса. АРМСБ будет следить за реализацией проектов и использованием средств по их целевому назначению. В целях обеспечения прозрачности и подотчетности будет осуществляться мониторинг и регулярно информироваться общественность о процессе реализации проекта.
В рамках мероприятия также была организована небольшая выставка товаров и услуг предпринимателей, проекты которых финансировались в рамках первого грантового конкурса.
Примечание: Прием документов на 2-й грантовый конкурс, объявленный на финансирование проектов науки и поддержки микро-, малых и средних предприятий, осуществлялся с 15 ноября по 14 декабря 2021 г., а экспертиза и оценка проектов с 16 декабря 2021 г. по 10 февраля, 2022. По соответствующим критериям Экспертная комиссия оценивала проекты с учетом их влияния на развитие микро-, малого и среднего предпринимательства, инновационности, здравых идей, возможностей практического применения, наличия необходимого опыта и материально-технической базы для реализации проектов и другие подобных факторов.