Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin elm və dəstək sahələri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilmiş ikinci qrant müsabiqəsi üzrə qalib layihələrin maliyyələşdirilməsinə başlanılıb.
Layihələr onlayn sənəd databazasının, tullantı sularından elektrik enerjisi istehsal edən qurğunun, “Ağıllı Data Analitika Platforması”nın yaradılması, tullantıların ağıllı yolla toplanması və emalı, qida məhsullarının satışı üçün mobil tətbiq və vahid anbar sistemi, qadın sahibkarlığın inkişafı, “əşyaların intellekti”, arıçılıq təsərrüfatlarının məhsuldarlığının artırılması üçün avadanlığın hazırlanması, yerli tekstil məhsullarının Avropa bazarına ixrac imkanlarının genişləndirilməsi, sosial sahibkarlığın inkişafı, KOB-ların uçot və hesabatlığını sadələşdirən proqram təminatı, Azərbaycan dilində audio\video faylları mətnə avtomatik çevirmə sistemi və startap ekosisteminin inkişafına dəstək istiqamətlərini əhatə edir.
Martın 16-da KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə müsabiqə qalibləri ilə görüş keçirilib, onlarla layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dair müqavilələr imzalanıb.
İkinci qrant müsabiqəsinin qaliblərini təbrik edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov müsabiqənin KOB-ların layihələrinin maliyyələşdirilməsinə dəstək məqsədilə keçirildiyini və müsabiqəyə 200 layihənin təqdim olunduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, müxtəlif qurumların nümayəndələrinin təmsil olunduğu Ekspert Komissiyasının kollegial qərarına uyğun olaraq 13 layihənin maliyyələşdirilməsi barədə qərar qəbul olunub. Bu layihələrin maliyyələşdirilməsinə təqribən 248 min manat vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulur. Müvafiq vəsait yaxın günlərdə qalib KOB-ların bank hesablarına köçürüləcək. Birinci qrant müsabiqəsində qalib gəlmiş 15 KOB subyektinin layihəsi isə təqribən 280 min manat məbləğində maliyyələşdirilib.
Orxan Məmmədov qeyd edib ki, Agentlik maliyyələşdirilmiş layihələrin davamlı və KOB-lar üçün faydalı olmasında maraqlıdır. KOBİA tərəfindən layihələrin icrasına və ödənilən vəsaitin təyinatı üzrə istifadə edilməsinə nəzarət olunacaq. Şəffaflığın və hesabatlığın təmin edilməsi məqsədilə monitorinqlər aparılacaq və layihələrin icrası prosesi barədə ictimaiyyət mütəmadi olaraq məlumatlandırılacaqdır.
Tədbir çərçivəsində həmçinin, birinci qrant müsabiqəsi çərçivəsində layihələri maliyyələşdirilmiş sahibkarların məhsul və xidmətlərindən ibarət kiçik sərgi təşkil olunub.
Qeyd: Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin elm və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilmiş 2-ci qrant müsabiqəsinə sənəd qəbulu 15 noyabr - 14 dekabr 2021-ci il tarixlərində, layihələrin ekspertizası və qiymətləndirilməsi isə 16 dekabr 2021-ci il - 10 fevral 2022-ci tarixlərində həyata keçirilib. Ekspert Komissiyası tərəfindən layihələrin qiymətləndirilməsi zamanı müvafiq meyarlara uyğun olaraq, onun mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına təsiri, innovativliyi, əsaslandırılmış ideyasının olması, praktiki məqsədlər üçün tətbiq imkanları, layihənin icrası üçün lazımi təcrübənin və maddi-texniki bazanın mövcudluğu və digər bu kimi amillər əsas götürülüb.

The Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) has started funding the winning projects under the second grant competition announced to finance projects in the fields of science and support of micro, small and medium enterprises.
Projects include the creation of an online document database, a wastewater power plant, a Smart Data Analytics Platform, smart waste collection and processing, a mobile application for food sales and a single warehouse system, the development of women's entrepreneurship, "intelligence of things",development of equipment to increase beekeeping productivity, expansion of export opportunities of local textile products to the European market, development of social entrepreneurship, software that simplifies SME accounting and reporting, automatic translation of audio / video files into Azerbaijani and support for the development of startup ecosystems.
On March 16, a meeting was organized by SMBDA with the winners of the competition, and agreements were signed with them to finance their projects.
Congratulating the winners of the second grant competition, Chairman of the Board of SMBDA Orkhan Mammadov said that the competition was held to support the financing of SME projects and 200 projects were submitted to the competition. It was noted that in accordance with the collegial decision of the Expert Commission, which includes representatives of various agencies, a decision was made to finance 13 projects. About 248,000 manat will be allocated to finance these projects. Relevant funds will be transferred to the bank accounts of the winning SMEs in the coming days. The projects of 15 SME entities that won the first grant competition were funded in the amount of about 280,000 manat.
Orkhan Mammadov noted that the Agency is interested in making the funded projects sustainable and beneficial for SMEs. SMBDA will monitor the implementation of projects and the use of funds for their intended purpose. In order to ensure transparency and accountability, monitoring will be carried out and the public will be regularly informed about the project implementation process.
The event also included a small exhibition of products and services of entrepreneurs whose projects were funded under the first grant competition.
Note: Acceptance of documents for the 2nd grant competition announced for financing science and support projects of micro, small and medium enterprises was carried out from November 15 to December 14, 2021, and examination and evaluation of projects from December 16, 2021 to February 10, 2022. In accordance with the relevant criteria, the Expert Commission evaluated projects taking into account its impact on the development of micro, small and medium enterprises, innovation, sound ideas, opportunities for practical purposes, availability of necessary experience and material and technical base for project implementation and other such factors.