Dubayda keçirilən İllik İnvestisiya Toplantısı çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə Azərbaycanın investisiya potensialı təqdim olunur
Martın 29-da Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində "Parlaq gələcək üçün davamlı innovasiyalara investisiyaların yatırılması" mövzusunda 11-ci İllik İnvestisiya Toplantısı (Annual İvestment Meeting – AİM) öz işinə başlayıb.
İllik İnvestisiya Toplantısı çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə digər ölkələrlə yanaşı, Azərbaycan da təmsil olunur. Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə stendimizdə Azərbaycan iqtisadiyyatına, ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühitinə dair məlumatlar yerləşdirilib. Ölkə stendimizdə həmçinin, 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad edilmiş Azərbaycan ərazilərinin potensialı və investisiya qoyuluşu imkanları barədə məlumat verilir.
Bu gün Azərbaycan Respublikasının əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, Rusiya Federasiyası Tatarıstan Respublikasının prezidenti Rustam Minnixanov Azərbaycan stendində olublar.
Azərbaycan stendi martın 31-dək ziyarətçilərə açıq olacaqdır.
Qeyd edək ki, 2011-ci ildən etibarən hər il keçirilən və dünyanın müxtəlif ölkələrindən rəsmi şəxsləri, iş adamlarını, investorları bir araya gətirən İllik İnvestisiya Toplantısı sahibkarlığın inkişafı üçün investisiya imkanlarının, sərmayələrin təşviqi tendensiyalarının və bu sahədə əməkdaşlığın müzakirə olunması, təcrübə mübadiləsi və yeni əlaqələrin qurulması baxımından əlverişli platformadır. Tədbir çərçivəsində bir sıra istiqamətlər, o cümlədən mikro və kiçik sahibkarların dəstəklənməsi, onların iqtisadiyyatlarda rolunun artırılması sahəsində də müzakirələr aparılır.

Инвестиционный потенциал Азербайджана представлен на выставке, организованной в рамках Ежегодной инвестиционной встречи в Дубае
29 марта в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты, стартовала 11-я ежегодная инвестиционная встреча (Annual İvestment Meeting – AİM) на тему «Инвестиции в устойчивые инновации для светлого будущего».
Наряду с другими странами Азербайджан представлен на выставке, организованной в рамках Ежегодной инвестиционной встречи. Наш стенд, организованный Агентством по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA), содержит информацию об экономике Азербайджана, благоприятном деловом и инвестиционном климате, созданном в нашей стране. На нашем стенде также представлена информация о потенциале территорий Азербайджана, освобожденных от оккупации в результате 44-дневной Отечественной войны, и возможностях для инвестиций.
Сегодня стенд Азербайджана посетили министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев, министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, председатель Государственного агентства обслуживания граждан и социальных инноваций при президенте Азербайджана Ульви Мехтиевпрезидент Республики Татарстан Рустам Минниханов.
Азербайджанский стенд будет открыт для посетителей до 31 марта.
Следует отметить, что Ежегодная инвестиционная встреча, которая проводится ежегодно с 2011 года и собирает официальных лиц, бизнесменов и инвесторов со всего мира, является удобной площадкой для обсуждения инвестиционных возможностей для развития предпринимательства, тенденций продвижения инвестиций и сотрудничества в этой сфере, обмена опытом и построения новых отношений. На мероприятии также обсуждается ряд направлений, в том числе поддержка микро- и малых предпринимателей, повышение их роли в экономике.