Azərbaycan startapları layihələrini xarici investorlara təqdim edib
Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində keçirilmiş və dünyanın müxtəlif ölkələrindən yüzlərlə startapın iştirak etdiyi Qlobal Sahibkarlıq Konfransında Azərbaycan startapları da öz layihələrini təqdim ediblər.
Səudiyyə Ərəbistanının Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Baş İdarəsinin (Monshaat) və Beynəlxalq Sahibkarlar Şəbəkəsinin (GEN) təşkilatçılığı ilə keçirilmiş konfransda Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə startaplarımız xaricdə onlayn təhsil və təchizatçılarla tədarükçüləri bir araya gətirən onlayn platformalar ilə təmsil olunublar.
27-30 mart tarixlərində keçirilmiş Qlobal Sahibkarlıq Konfransı çərçivəsində startapçılarımız layihələrini xarici investorlara təqdim edib, bu istiqamətdə bir sıra görüşlər keçiriblər.
Qeyd edək ki, KOBİA-nın fəaliyyət istiqamətlərindən biri də startap ekosisteminin inkişafına dəstək verməkdir. Agentlik tərəfindən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinə onları innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edən “Startap” şəhadətnaməsi verilir. Ər-Riyadda ölkəmizi təmsil edən "Unibroad" MMC və "Supply Chain Community" MMC-yə də “Startap” şəhadətnamələri verilib. KOBİA həmçinin, yerli startap layihələrinə dəstək məqsədilə qrant verir, onların qlobal bazarlara çıxması, layihələrinin yerli və xarici investorlara təqdim olunması istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

Азербайджанские стартапы представляют проекты иностранным инвесторам
Азербайджанские стартапы также представили свои проекты на Global Entrepreneurship Conference, проходившей в Эр-Рияде, Саудовская Аравия, в которой приняли участие сотни стартапов со всего мира.
На конференции, организованной Главным управлением малого и среднего бизнеса (Monshaat) и Международной сетью предпринимателей (GEN) при поддержке Агентства развития малого и среднего бизнеса (АРМСБ) Азербайджанской Республики, были представлены наши стартапы за счет онлайн-образования за рубежом и онлайн-платформ, которые объединяют поставщиков и провайдеров.
В рамках Глобальной конференции по предпринимательству, проходившей 27-30 марта, наши стартапы представили свои проекты иностранным инвесторам и провели ряд встреч в этом направлении.
Следует отметить, что одним из направлений деятельности АРМСБ является поддержка развития стартап-экосистемы. Агентство выдает сертификат стартапа микро- и малым предприятиям, освобождая их от налога на прибыль и подоходного налога с доходов от инновационной деятельности сроком на 3 года.
Сертификаты стартапа также получили ООО «Юниброад» и ООО «Коммьюнити цепочки поставок», представляющие нашу страну в Эр-Рияде. АРМСБ также предоставляет гранты для поддержки местных стартап-проектов,их выхода на глобальные рынки и представления своих проектов местным и иностранным инвесторам.