Azərbaycan startapları layihələrini xarici investorlara təqdim edib
Səudiyyə Ərəbistanının Ər-Riyad şəhərində keçirilmiş və dünyanın müxtəlif ölkələrindən yüzlərlə startapın iştirak etdiyi Qlobal Sahibkarlıq Konfransında Azərbaycan startapları da öz layihələrini təqdim ediblər.
Səudiyyə Ərəbistanının Kiçik və Orta Sahibkarlıq üzrə Baş İdarəsinin (Monshaat) və Beynəlxalq Sahibkarlar Şəbəkəsinin (GEN) təşkilatçılığı ilə keçirilmiş konfransda Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə startaplarımız xaricdə onlayn təhsil və təchizatçılarla tədarükçüləri bir araya gətirən onlayn platformalar ilə təmsil olunublar.
27-30 mart tarixlərində keçirilmiş Qlobal Sahibkarlıq Konfransı çərçivəsində startapçılarımız layihələrini xarici investorlara təqdim edib, bu istiqamətdə bir sıra görüşlər keçiriblər.
Qeyd edək ki, KOBİA-nın fəaliyyət istiqamətlərindən biri də startap ekosisteminin inkişafına dəstək verməkdir. Agentlik tərəfindən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinə onları innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edən “Startap” şəhadətnaməsi verilir. Ər-Riyadda ölkəmizi təmsil edən "Unibroad" MMC və "Supply Chain Community" MMC-yə də “Startap” şəhadətnamələri verilib. KOBİA həmçinin, yerli startap layihələrinə dəstək məqsədilə qrant verir, onların qlobal bazarlara çıxması, layihələrinin yerli və xarici investorlara təqdim olunması istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

Azerbaijani startups also presented their projects at the Global Entrepreneurship Conference in Riyadh, Saudi Arabia, which was attended by hundreds of startups from around the world.
At the conference organized by the General Directorate of Small and Medium Enterprises (Monshaat) and the International Network of Entrepreneurs (GEN), with the support of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) of the Republic of Azerbaijan, our startups were represented by online education abroad and online platforms that bring suppliers and providers together.
As part of the Global Entrepreneurship Conference held on March 27-30, our startups presented their projects to foreign investors and held a number of meetings in this direction.
It should be noted that one of the activities of SMBDA is to support the development of the startup ecosystem. The Agency issues a Startup Certificate to micro and small businesses, exempting them from profit and income taxes on their revenue from innovation activities for a period of 3 years.
Unibroad LLC and Supply Chain Community LLC, representing our country in Riyadh, were also awarded Startup Certificates. SMBDA also provides grants to support local startup projects, their access to global markets, and provides various activities to present their projects to local and foreign investors.