İordaniya-Azərbaycan İqtisadiyyat və İnvestisiya Forumu keçirilib
İordaniyanın paytaxtı Əmman şəhərində İordaniya-Azərbaycan İqtisadiyyat və İnvestisiya Forumu keçirilib. Tədbir Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan iş adamlarının İordaniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində təşkil olunub.
İordaniya İş Adamları Assosiasiyasının (JBA) təşkilatçılığı ilə keçirilmiş forumda Azərbaycan tərəfindən kənd təsərrüfatı, turizm, otelçilik, səhiyyə və təhsil sahələrində fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər. İordaniya tərəfi də biznes forumda müvafiq sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları ilə təmsil olunub.
Forumda İordaniyanın investisiya naziri Kheiry Amr, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, İordaniya İş Adamları Assosiasiyasının sədri Hamdi Tabbaa, Azərbaycan Respublikasının İordaniyadakı səfiri Eldar Səlimov və İordaniyanın ölkəmizdəki səfiri Sami Asem Ğoşeh müvafiq olaraq ölkələrimiz arasındakı iqtisadi-ticarət əlaqələrinə, biznes və investisiya potensialına, birgə əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir və təkliflərini bölüşüblər.
Sonra Azərbaycanda biznesi dəstəkləyən qurumların – KOBİA, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Azərbaycan Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası, Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası, Azərbaycan Qida və İçki İstehsalçıları Assosiasiyasının nümayəndələri və iş adamları biznes və ticarət sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri, Azərbaycanda biznes imkanları, iş adamlarının şəbəkələşməsi barədə təqdimatlarla çıxış ediblər.
İordaniyanın İnvestisiya Nazirliyi, Sosial İnvestisiyaların Müdafiəsi Fondu, İordaniyanın Azad İnkişaf Zonaları Qrupu tərəfindən bu ölkənin biznes imkanları, əməkdaşlıq üçün sektorlar, Azərbaycan sahibkarları ilə birgə layihələrin icrası barədə məlumat verilib.
Forum çərçivəsində KOBİA və İordaniya İş Adamları Assosiasiyası arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

The Jordan-Azerbaijan Economic and Investment Forum was held in the Jordanian capital Amman. The event was organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) as part of a working visit of Azerbaijani businessmen to Jordan.
The forum, organized by the Jordan Businessmen's Association (JBA), was attended by Azerbaijani businessmen working in agriculture, tourism, hospitality, health and education. The Jordanian side was also represented at the business forum by businessmen working in relevant fields.
In the forum Jordan Minister of Investment Kheiry Amr, Chairman of the Board of KOBİA Orkhan Mammadov, Chairman of the Jordan Businessmen's Association Hamdi Tabbaa, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Jordan Eldar Salimov and Jordanian Ambassador to Azerbaijan Sami Asem Gosheh shared their views and proposals on economic and trade relations between our countries, business and investment potential, opportunities for joint cooperation.
Then, representatives and businessmen of business support organizations in Azerbaijan - KOBİA, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, Pomegranate Producers and Exports Association of Azerbaijan, Azerbaijan Food & Beverage Manufacturers Association made presentations on the prospects of cooperation in the field of business and trade, business opportunities in Azerbaijan, networking of businessmen.
The Jordan Ministry of Investment, the Social Investment Protection Fund, Jordan Free and Development Zones Group informed about the country's business opportunities, sectors for cooperation, and the implementation of joint projects with Azerbaijani entrepreneurs.
A Memorandum of Understanding on cooperation was signed between KOBİA and the Jordan Businessmen's Association within the forum.