“İnvestisiya səyahəti” tədbiri bu dəfə Gəncədə
Mərkəzi Bank, Bakı Fond Birjası, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və investisiya şirkətlərinin iştirakı ilə Gəncə şəhərində "İnvestisiya səyahəti" tədbiri təşkil olunub. Azərbaycan Texnolgiya Universitetində keçirilmiş tədbirdə regionda fəaliyyət göstərən biznes subyektləri kapital bazarı və Bakı Fond Birjasında listinqin üstünlükləri barədə məlumatlandırılıb. Tədbirdə qiymətli kağızlar bazarına dair məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, regionlarda bu sahəyə marağın artırılması və biznes ictimaiyyətinin diqqətinin kapital bazarına yönəldilməsi istiqamətində təqdimatlar keçirilib, kapital bazarlarından yararlanmaq istiqamətində qarşılıqlı interaktiv müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Həmçinin, tədbir çərçivəsində investisiya şirkətləri tərəfindən kapital bazarı vasitəsilə maliyyələşməyə marağı olan biznes subyektlərinin təsərrüfatlarına yerində baxış keçirilib, onların maliyyələşmə imkanları dəyərləndirilib.
Qeyd edək ki, bu, sayca dördüncü belə tədbirdir. Bundan əvvəl "İnvestisiya səyahəti" tədbiri Xaçmaz, Lənkəran və Yevlax şəhərlərində təşkil olunub. Mütəmadi olaraq keçirilən investisiya səyahəti tədbirlərinin məqsədi regionlarda fəaliyyət göstərən biznes subyektlərini alternativ maliyyələşmə mənbəyi olan qiymətli kağızlar bazarı barədə məlumatlandırmaqdır.

На этот раз мероприятие «Инвестиционное путешествие» проходит в Гяндже
В Гяндже было организовано мероприятие «Инвестиционное путешествие» с участием Центрального банка, Бакинской фондовой биржи, Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) и инвестиционных компаний. На мероприятии, проведенном в Азербайджанском технологическом университете, хозяйствующие субъекты, действующие в регионе, были проинформированы о рынке капитала и преимуществах листинга на Бакинской фондовой бирже. В рамках мероприятия были проведены презентации для повышения осведомленности о рынке ценных бумаг, повышения интереса к этой сфере в регионах и привлечения внимания бизнес-сообщества к рынку капитала, интерактивные дискуссии по использованию рынков капитала, а также были даны ответы на вопросы участников.
В рамках мероприятия также был проведен выездной осмотр фермерских хозяйств субъектов предпринимательства, заинтересованных в финансировании инвестиционными компаниями через рынок капитала, и оценены их возможности финансирования.
Следует отметить, что это уже четвертое подобное мероприятие. Ранее мероприятие «Инвестиционное путешествие» было организовано в Хачмазе, Лянкяране и Евлахе. Цель регулярных организаций инвестиционных поездок — информирование предприятий, работающих в регионах, о рынке ценных бумаг как об альтернативном источнике финансирования.