Mayın 17-də Avropa İttifaqı-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
Biznes forum çərçivəsində Avropa İttifaqının dəstəyi ilə hazırlanmış “Azərbaycanda biznes mühiti - 2021” hesabatı da təqdim edilib. Avropa şirkətlərinin davam edən yerli islahatlara və qurumların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sorğusuna əsasən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) öz mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıraraq ilk beşlikdə yer alıb (6,04 bal). Hesabatda xarici investorlar KOBİA tərəfindən KOB-ların dəstəklənməsi məqsədilə tətbiq olunan dəstək və xidmətləri səmərəli və faydalı hesab ediblər. Həmçinin hesabatda KOBİA-nın nəzdində fəaliyyət göstərən KOB evləri, KOB inkişafı mərkəzləri, KOB dostu şəbəkəsi və digər xidmətlərin səmərəli fəaliyyəti qeyd olunur.
Forum çərçivəsində təşkil olunmuş “Maliyyə və digər resurslara çıxış” mövzusunda panel iclasda çıxış edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov KOB-ların maliyyə resurslarına çıxışına dair fikirlərini bölüşüb. Qeyd olunub ki, KOB-ların maliyyələşdirilməsini asanlaşdırmaq üçün qlobal, regional və milli səviyyədə səylər göstərilir. Bu sahədə KOB-ların maliyyə savadlılığının artırılması, mövcud fondlara çıxışın asanlaşdırılması, öz maliyyə alətləri çərçivəsində, eyni zamanda Agentliyin 20-dən çox KOB inkişaf mərkəzi vasitəsilə maliyyə məsələləri üzrə ödənişsiz təlim və məsləhət xidmətləri göstərilir. KOBİA tərəfindən KOB-lara qrant verilir, daxili bazar araşdırmasına çəkilən xərcin bir hissəsi dövlət tərəfindən maliyyələşdirilir, KOB-ları innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətində azad edən “Startap” şəhadətnaməsi verilir. Agentliyin nəzdində fəaliyyət göstərən Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının İnkişafı Mərkəzi də KOB-ların müxtəlif layihələrə cəlb edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər həyata keçirir. Eyni zamanda hazırda KOB İnkişafı Fondunun yaradılması üzrə işlərin aparıldığını qeyd edən Orxan Məmmədov sözügedən Fond tərəfindən KOB-lara qrantlar və texniki yardımın təklif ediləcəyini vurğulayıb.

KOBİA is in the top five in the EU report
The European Union-Azerbaijan business forum was held on May 17. The event was attended by officials from both sides, representatives of international organizations and entrepreneurs.
The report "Business Environment in Azerbaijan - 2021" prepared with the support of the European Union was also presented at the business forum. According to a survey of European companies on ongoing local reforms and performance appraisals, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) has significantly improved its position in the top five (6.04 points). In the report, foreign investors considered the support and services provided by KOBİA to support SMEs to be effective and useful. The report also notes the effective operation of SME houses, SME development centers, SME friends network and other services operating under KOBİA.
Speaking at the panel meeting on "Access to Financial and Other Resources" organized within the forum, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of KOBİA, shared his views on the access of SMEs to financial resources. It was noted that efforts are being made at the global, regional and national levels to facilitate the financing of SMEs. In this area, free financial training and consulting services are provided within the framework of its own financial instruments, as well as through the Agency's more than 20 SME development centers, to increase the financial literacy of SMEs, facilitate access to existing funds. KOBİA provides grants to SMEs, part of the costs of domestic market research are funded by the state, and a Startup certificate is issued, which exempts SMEs from profit and income tax on their revenues from innovation activities for 3 years. The Center for Development of Public-Entrepreneurial Partnership under the Agency also implements a number of measures to involve SMEs in various projects. At the same time, Orkhan Mammadov noted that work is underway to establish the SME Development Fund, noting that the Foundation will offer grants and technical assistance to SMEs.