Mayın 17-də Avropa İttifaqı-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və sahibkarlar iştirak ediblər.
Biznes forum çərçivəsində Avropa İttifaqının dəstəyi ilə hazırlanmış “Azərbaycanda biznes mühiti - 2021” hesabatı da təqdim edilib. Avropa şirkətlərinin davam edən yerli islahatlara və qurumların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sorğusuna əsasən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) öz mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıraraq ilk beşlikdə yer alıb (6,04 bal). Hesabatda xarici investorlar KOBİA tərəfindən KOB-ların dəstəklənməsi məqsədilə tətbiq olunan dəstək və xidmətləri səmərəli və faydalı hesab ediblər. Həmçinin hesabatda KOBİA-nın nəzdində fəaliyyət göstərən KOB evləri, KOB inkişafı mərkəzləri, KOB dostu şəbəkəsi və digər xidmətlərin səmərəli fəaliyyəti qeyd olunur.
Forum çərçivəsində təşkil olunmuş “Maliyyə və digər resurslara çıxış” mövzusunda panel iclasda çıxış edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov KOB-ların maliyyə resurslarına çıxışına dair fikirlərini bölüşüb. Qeyd olunub ki, KOB-ların maliyyələşdirilməsini asanlaşdırmaq üçün qlobal, regional və milli səviyyədə səylər göstərilir. Bu sahədə KOB-ların maliyyə savadlılığının artırılması, mövcud fondlara çıxışın asanlaşdırılması, öz maliyyə alətləri çərçivəsində, eyni zamanda Agentliyin 20-dən çox KOB inkişaf mərkəzi vasitəsilə maliyyə məsələləri üzrə ödənişsiz təlim və məsləhət xidmətləri göstərilir. KOBİA tərəfindən KOB-lara qrant verilir, daxili bazar araşdırmasına çəkilən xərcin bir hissəsi dövlət tərəfindən maliyyələşdirilir, KOB-ları innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətində azad edən “Startap” şəhadətnaməsi verilir. Agentliyin nəzdində fəaliyyət göstərən Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının İnkişafı Mərkəzi də KOB-ların müxtəlif layihələrə cəlb edilməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər həyata keçirir. Eyni zamanda hazırda KOB İnkişafı Fondunun yaradılması üzrə işlərin aparıldığını qeyd edən Orxan Məmmədov sözügedən Fond tərəfindən KOB-lara qrantlar və texniki yardımın təklif ediləcəyini vurğulayıb.

KOBİA входит в первую пятерку в отчете ЕС
17 мая состоялся бизнес-форум Европейский Союз-Азербайджан. В мероприятии приняли участие официальные лица с обеих сторон, представители международных организаций и предприниматели.
На бизнес-форуме также был представлен отчет «Деловая среда в Азербайджане – 2021», подготовленный при поддержке Европейского Союза. Согласно опросу европейских компаний о проводимых местных реформах и оценке эффективности, Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) значительно улучшило свои позиции в пятерке лидеров (6,04 балла). В отчете иностранные инвесторы сочли поддержку и услуги, предоставляемые KOBİA для поддержки МСП, эффективными и полезными. В отчете также отмечается эффективная работа домов МСП, центров развития МСП, сети друзей МСП и других служб, функционирующих под KOBİA.
Выступая на панельной встрече на тему «Доступ к финансовым и другим ресурсам», организованной в рамках форума, Орхан Маммадов, Председатель Правления KOBİA, поделился своим мнением о доступе МСП к финансовым ресурсам. Было отмечено, что на глобальном, региональном и национальном уровнях предпринимаются усилия по содействию финансированию МСП. В этой сфере предоставляется бесплатное финансовое обучение и консультационные услуги в рамках своих финансовых инструментов, а также через более 20 центров развития МСП Агентства, для повышения финансовой грамотности МСП, облегчения доступа к имеющимся средствам. KOBİA предоставляет гранты МСП, часть затрат на исследования внутреннего рынка финансирует государство, выдается стартап-сертификат, который освобождает МСП от налога на прибыль и подоходного налога с их доходов от инновационной деятельности на 3 года. Центр развития государственно-предпринимательского партнерства при Агентстве также реализует ряд мер по вовлечению МСП в различные проекты. В то же время Орхан Маммадов отметил, что ведется работа по созданию Фонда развития МСП, отметив, что Фонд будет предлагать гранты и техническую помощь МСП.