Mayın 26-da Bakıda ilk dəfə olaraq keçirilən “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalına start verilib. Festival yerli startapların innovativ məhsul və xidmətlərinin tanıdılması, investorlara təqdim edilməsi və xarici startaplarla fikir mübadiləsi üçün əlverişli platformadır. Bu məqsədlə TEKNOFEST çərçivəsində müsabiqələr, “Take Off Baku” Startap Sammiti və sərgilər keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) açıq və qapalı məkanlarda keçirilən sərgilərin və “Take Off Baku” Startap Sammitinin əsas tərəfdaşlarındandır.
KOBİA-nın dəstəyi ilə yerli startaplar onlar üçün ayrılmış xüsusi stenddə innovativ layihə və həllərini təqdim edirlər. Burada kənd təsərrüfatı və “ağıllı şəhər” üçün qurğu və həllər, smart işıqlandırma, dronlar, kanalizasiya sularından enerji əldə edilməsi üçün qurğu, logistika üçün “ağıllı poçt qutuları”, mikrodalğalarla yuma cihazı, tullantı yağların emalı sistemi, yumşaq oyuncağı ağıllı oyuncağa çevirən qurğu, 3D printer və proqram təminatı və s. kimi innovativ həllər nümayiş olunur. Qeyd edək ki, müvafiq layihələrə KOBİA-a tərəfindən “Startap” şəhadətnamələri verilib və qrant vəsaiti ayrılıb. Festival müddətində startaplar layihələrini investorlara və vençur fondlarına təqdim etmək imkanı əldə edəcək, eləcə də ümumi mükafat fondu 50 min ABŞ dolları olan yarışmaya qatılma imkanı olacaqdır.
KOBİA-nın stendində həmçinin, qonaqlar üçün müxtəlif müsabiqələr təşkil olunur. Sərgi ziyarətçiləri TEKNOFEST-in konsepsiyasına uyğun olaraq yeni texnoloji trendlərə və KOBİA-nın fəaliyyətinə dair sualları cavablandırmaqla hədiyyələr qazanacaqlar.
Festival çərçivəsində “Take Off Baku” Startap Sammiti də keçirilir. KOBİA-nın da əsas tərəfdaşlarından olduğu sammitin məqsədi regionda innovativ sahibkarlıq üçün əlverişli mühit yaratmaqla startup ekosisteminin inkişafına tövhə vermək və beynəlxalq əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir. Sammit çərçivəsində investorlar, şirkətlər və xarici mentorlarla görüşlər, nüfuzlu məruzəçilərin çıxışları və digər tədbirlər nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikasının Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Festival mayın 29-dək davam edəcəkdir.

Local startups at TEKNOFEST
The first TEKNOFEST Azerbaijan Aerospace and Technology Festival was launched in Baku on May 26. The festival is a convenient platform for introducing innovative products and services of local startups, presenting them to investors and exchanging ideas with foreign startups. For this purpose, competitions, Take Off Baku Startup Summit, and exhibitions are held within the TEKNOFEST. The Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBİA) is one of the main partners of indoor and outdoor exhibitions and the Take Off Baku Startup Summit.
With the support of KOBİA, local startups present innovative projects and solutions on a special stand set aside for them. Innovative solutions such as devices and solutions for agriculture and the "smart city", smart lighting, drones, devices for generating energy from sewage, "smart mailboxes" for logistics, microwave washing device, waste oil treatment system, device for turning a soft toy into a smart toy, 3D printers and software, etc. are on display. It should be noted that KOBİA has issued Startup certificates and allocated grant funds for relevant projects. During the festival, startups will have the opportunity to present their projects to investors and venture funds, as well as participate in the competition with a total prize fund of $ 50,000.
KOBİA's stand also hosts various competitions for guests. Visitors will receive prizes for answering questions about new technological trends and the activities of KOBİA in accordance with the TEKNOFEST concept.
The Take Off Baku Startup Summit is also being held as part of the festival. The purpose of the summit, of which KOBİA is also a key partner, is to contribute to the development of the startup ecosystem and develop international cooperation by creating a favorable environment for innovative entrepreneurship in the region. The summit will include meetings with investors, companies and foreign mentors, speeches by influential speakers and other events.
It should be noted that the TEKNOFEST Azerbaijan Aerospace and Technology Festival is organized by the Turkish Technology Team Foundation (T3 Foundation), the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey. The festival will last until May 29.