Mayın 26-da Bakıda ilk dəfə olaraq keçirilən “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalına start verilib. Festival yerli startapların innovativ məhsul və xidmətlərinin tanıdılması, investorlara təqdim edilməsi və xarici startaplarla fikir mübadiləsi üçün əlverişli platformadır. Bu məqsədlə TEKNOFEST çərçivəsində müsabiqələr, “Take Off Baku” Startap Sammiti və sərgilər keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) açıq və qapalı məkanlarda keçirilən sərgilərin və “Take Off Baku” Startap Sammitinin əsas tərəfdaşlarındandır.
KOBİA-nın dəstəyi ilə yerli startaplar onlar üçün ayrılmış xüsusi stenddə innovativ layihə və həllərini təqdim edirlər. Burada kənd təsərrüfatı və “ağıllı şəhər” üçün qurğu və həllər, smart işıqlandırma, dronlar, kanalizasiya sularından enerji əldə edilməsi üçün qurğu, logistika üçün “ağıllı poçt qutuları”, mikrodalğalarla yuma cihazı, tullantı yağların emalı sistemi, yumşaq oyuncağı ağıllı oyuncağa çevirən qurğu, 3D printer və proqram təminatı və s. kimi innovativ həllər nümayiş olunur. Qeyd edək ki, müvafiq layihələrə KOBİA-a tərəfindən “Startap” şəhadətnamələri verilib və qrant vəsaiti ayrılıb. Festival müddətində startaplar layihələrini investorlara və vençur fondlarına təqdim etmək imkanı əldə edəcək, eləcə də ümumi mükafat fondu 50 min ABŞ dolları olan yarışmaya qatılma imkanı olacaqdır.
KOBİA-nın stendində həmçinin, qonaqlar üçün müxtəlif müsabiqələr təşkil olunur. Sərgi ziyarətçiləri TEKNOFEST-in konsepsiyasına uyğun olaraq yeni texnoloji trendlərə və KOBİA-nın fəaliyyətinə dair sualları cavablandırmaqla hədiyyələr qazanacaqlar.
Festival çərçivəsində “Take Off Baku” Startap Sammiti də keçirilir. KOBİA-nın da əsas tərəfdaşlarından olduğu sammitin məqsədi regionda innovativ sahibkarlıq üçün əlverişli mühit yaratmaqla startup ekosisteminin inkişafına tövhə vermək və beynəlxalq əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir. Sammit çərçivəsində investorlar, şirkətlər və xarici mentorlarla görüşlər, nüfuzlu məruzəçilərin çıxışları və digər tədbirlər nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikasının Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Festival mayın 29-dək davam edəcəkdir.

Локальные стартапы на “TEKNOFEST”
26 мая в Баку стартовал первый Азербайджанский фестиваль аэрокосмических и технических технологий “TEKNOFEST”. Фестиваль является удобной площадкой для представления инновационных продуктов и услуг местных стартапов, презентации их инвесторам и обмена идеями с зарубежными стартапами. С этой целью в рамках “TEKNOFEST” проводятся конкурсы, стартап-саммит “Take Off Baku” и выставки. Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBİA) является одним из основных партнеров закрытых и открытых выставок и саммита стартапов “Take Off Baku”.
При поддержке KOBİA местные стартапы представляют инновационные проекты и решения на специальном стенде, посвященном им. Здесь демонстрируются устройства и решения для сельского хозяйства и «умного города», умное освещение, дроны, устройства для получения энергии из сточных вод, «умные почтовые ящики» для логистики, устройство для промывки микроволновки, система очистки отработанного масла, устройство для превращения мягкой игрушки в умную игрушку, инновационные решения, такие как 3D-принтеры и программное обеспечение и т. д. Следует отметить, что KOBİA выдала стартап-сертификаты и выделила грантовые средства на соответствующие проекты. В рамках фестиваля у стартапов будет возможность представить свои проекты инвесторам и венчурным фондам, а также принять участие в конкурсе с общим призовым фондом в размере 50 000 долларов США.
На стенде KOBİA также проводятся различные конкурсы для гостей. Посетители выставки получат призы за ответы на вопросы о новых технологических трендах и деятельности KOBİA в соответствии с концепцией “TEKNOFEST”.
В рамках фестиваля также проходит “Take Off Baku Startup Summit”. Цель саммита, ключевым партнером которого также является KOBİA, — внести вклад в развитие стартап-экосистемы путем создания благоприятной среды для инновационного предпринимательства в регионе и развития международного сотрудничества. В рамках саммита пройдут встречи с инвесторами, компаниями и зарубежными менторами, выступления влиятельных спикеров и другие мероприятия.
Следует отметить, что Азербайджанский фестиваль аэрокосмической техники и технологий “TEKNOFEST” организован Фондом турецкой технологической команды (TFoundation), Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Министерством промышленности и технологий Турецкой Республики. Фестиваль продлится до 29 мая.