Ölkə sahibkarlarının 99,6%-ni KOB-lar təşkil edir
27 iyun - dünyada mikro, kiçik və orta sahibkarlar günü kimi qeyd edilir. Dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə, eləcə də iqtisadiyyatın davamlı inkişafına verdiyi töhfəyə görə BMT Baş Assambleyasının qətnaməsinə əsasən bu tarix “Kiçik biznesin böyük təsiri” şüarı ilə 2017-ci ildən etibarən qeyd olunur.
Bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycanda da mikro, kiçik və orta biznes (KOB) iqtisadiyyatın hərəkətverici qüvvəsi, dayanıqlı və davamlı inkişafın açarıdır. Azərbaycanda sahibkarların təqribən 99,6%-ni KOB subyektləri təşkil edir. Bunun 93,3%-i mikro, 4,5%-i kiçik və 1,8%-i orta sahibkarlıq subyektləridir. Ölkəmizdə KOB subyektləri əsasən ticarət, tikinti, emal, kənd təsərürfatı, logistika və s. sahələrdə fəaliyyət göstərirlər. Ötən il 2020-ci illə müqayisədə KOB subyektlərinin dövriyyəsi orta hesabla 85% artıb.
“Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” çərçivəsində hazırlanan ortamüddətli sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasında kiçik və orta sahibkarlığın ölkədə iqtisadi artımın və məşğulluğun əsas mənbəyinə çevrilməsi strateji hədəflərdən biri olaraq müəyyən edilib.
Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) KOB sektorunun tənzimlənməsi, biznesə dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin yaxşılaşdırılması, KOB maraqlarının müdafiəsi, onların bilik və innovasiyalara, bazarlara və maliyyəyə çıxışının yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir, KOB-lara bir sıra dəstək və xidmətlər təqdim edir. KOBİA fəaliyyətini biznes sektoru ilə sıx əməkdaşlıq əsasında, onların ehtiyaclarının öyrənilməsi və qarşılanması istiqamətində qurub.
İndiyədək KOBİA-nın KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən KOB-ların biznes biliklərinin artırılması üçün ödənişsiz olaraq təqribən 32 min KOB subyektinin faydalandığı 2400-dən çox təlim keçirilib, 4500-dək sahibkarın yararlandığı 22 min saatdan artıq məsləhət xidməti göstərilib. 500-ə yaxın KOB subyekti üçün ödənişsiz biznes plan hazırlanıb. Biznesə başlamaq və mövcud fəaliyyətin genişləndirilməsində önəmi nəzərə alınaraq sahibkarların müraciəti əsasında 15, Agentlyin təşəbbüsü ilə isə 25 daxili bazar araşdırması aparılıb. KOB-ların rəqəmsallaşması və innovativ ideyalarının dəstəklənməsi üçün 42 “Startap” şəhadətnaməsi verilib ki, bu sənəd onları 3 il müddətinə innovasiya fəaliyyətindən əldə etdiyi gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən azad edib. KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətlərində layihələrinin maliyyələşdirilməsi mexanizmi çərçivəsində 27 KOB subyektinə 500 min manatdan çox qrant vəsaiti verilib. KOB-ların bazarlara çıxışının dəstəklənməsi üçün indiyədək Azərbaycanda və xarici ölkələrdə keçirilmiş 37 sərgi və yarmarkada 850-dən çox KOB subyektinin ödənişsiz olaraq iştirakı təmin edilib. Sahibkarlara vahid məkanda xidmətlərin göstərilməsi üçün indiyədək KOB evlərində 125 mindən çox “G2B” və 7400-ə yaxın “B2B” olmaqla ümumilikdə 132 mindən çox xidmət göstərilib.
Beynəlxalq müstəvidə KOB-larla bağlı çağırışlara və sahibkarlıq sahəsində dövlətin prioritetlərinə uyğun olaraq KOB subyektlərinə dəstək davam etdiriləcəkdir.

June 27 is celebrated around the world as the Day of Micro, Small and Medium Entrepreneurs. According to the UN General Assembly resolution on the goals of sustainable development, as well as its contribution to sustainable economic development, this date has been celebrated since 2017 under the slogan "Great impact of small business."
In Azerbaijan, as in the rest of the world, micro, small and medium business (SME) is the driving force of the economy, the key to sustainable and persistent development. About 99.6% of entrepreneurs in Azerbaijan are SMEs. Of these, 93.3% are micro, 4.5% are small and 1.8% are medium businesses. In our country, SME entities operate mainly in trade, construction, processing, agriculture, logistics and other areas. Last year, compared to 2020, the turnover of SMEs increased by an average of 85%.
The medium-term socio-economic development strategy developed within the framework of "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" identifies the transformation of small and medium enterprises as a major source of economic growth and employment in the country as one of the strategic goals.
The Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) of the Republic of Azerbaijan works to regulate the SME sector, improve the provision of public services to businesses, protect SME interests, and improve their access to knowledge and innovation, markets and finance, provides a range of support and services to SMEs. KOBİA works in close cooperation with the business sector to study and meet their needs.
So far, SME Development Centers have provided more than 2,400 free trainings to increase the business knowledge of SMEs, benefiting about 32,000 SMEs, and providing more than 22,000 hours of consulting services to 4,500 entrepreneurs. A free business plan has been developed for about 500 SMEs. Given the importance of starting a business and expanding existing activities, 15 domestic market surveys were conducted at the request of entrepreneurs and 25 at the initiative of the Agency. To support the digitalization and innovative ideas of SMEs, 42 Startup Certificates were issued, which exempted them from profit and income tax on revenues from innovation activities for a period of 3 years. More than 500,000 manat in grants were provided to 27 SMEs within the mechanism of financing SME projects in education, science, research and support. To support SMEs' access to markets, more than 850 SMEs have so far participated in 37 exhibitions and fairs in Azerbaijan and abroad free of charge. To date, more than 125,000 G2Bs and about 7,400 B2Bs have been provided to entrepreneurs in a single space, for a total of more than 132,000 services.
At the international level, support for SMEs will continue in line with SME challenges and government priorities in the field of entrepreneurship.