Ölkə sahibkarlarının 99,6%-ni KOB-lar təşkil edir
27 iyun - dünyada mikro, kiçik və orta sahibkarlar günü kimi qeyd edilir. Dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə, eləcə də iqtisadiyyatın davamlı inkişafına verdiyi töhfəyə görə BMT Baş Assambleyasının qətnaməsinə əsasən bu tarix “Kiçik biznesin böyük təsiri” şüarı ilə 2017-ci ildən etibarən qeyd olunur.
Bütün dünyada olduğu kimi Azərbaycanda da mikro, kiçik və orta biznes (KOB) iqtisadiyyatın hərəkətverici qüvvəsi, dayanıqlı və davamlı inkişafın açarıdır. Azərbaycanda sahibkarların təqribən 99,6%-ni KOB subyektləri təşkil edir. Bunun 93,3%-i mikro, 4,5%-i kiçik və 1,8%-i orta sahibkarlıq subyektləridir. Ölkəmizdə KOB subyektləri əsasən ticarət, tikinti, emal, kənd təsərürfatı, logistika və s. sahələrdə fəaliyyət göstərirlər. Ötən il 2020-ci illə müqayisədə KOB subyektlərinin dövriyyəsi orta hesabla 85% artıb.
“Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” çərçivəsində hazırlanan ortamüddətli sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasında kiçik və orta sahibkarlığın ölkədə iqtisadi artımın və məşğulluğun əsas mənbəyinə çevrilməsi strateji hədəflərdən biri olaraq müəyyən edilib.
Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) KOB sektorunun tənzimlənməsi, biznesə dövlət xidmətlərinin göstərilməsinin yaxşılaşdırılması, KOB maraqlarının müdafiəsi, onların bilik və innovasiyalara, bazarlara və maliyyəyə çıxışının yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir, KOB-lara bir sıra dəstək və xidmətlər təqdim edir. KOBİA fəaliyyətini biznes sektoru ilə sıx əməkdaşlıq əsasında, onların ehtiyaclarının öyrənilməsi və qarşılanması istiqamətində qurub.
İndiyədək KOBİA-nın KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən KOB-ların biznes biliklərinin artırılması üçün ödənişsiz olaraq təqribən 32 min KOB subyektinin faydalandığı 2400-dən çox təlim keçirilib, 4500-dək sahibkarın yararlandığı 22 min saatdan artıq məsləhət xidməti göstərilib. 500-ə yaxın KOB subyekti üçün ödənişsiz biznes plan hazırlanıb. Biznesə başlamaq və mövcud fəaliyyətin genişləndirilməsində önəmi nəzərə alınaraq sahibkarların müraciəti əsasında 15, Agentlyin təşəbbüsü ilə isə 25 daxili bazar araşdırması aparılıb. KOB-ların rəqəmsallaşması və innovativ ideyalarının dəstəklənməsi üçün 42 “Startap” şəhadətnaməsi verilib ki, bu sənəd onları 3 il müddətinə innovasiya fəaliyyətindən əldə etdiyi gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən azad edib. KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətlərində layihələrinin maliyyələşdirilməsi mexanizmi çərçivəsində 27 KOB subyektinə 500 min manatdan çox qrant vəsaiti verilib. KOB-ların bazarlara çıxışının dəstəklənməsi üçün indiyədək Azərbaycanda və xarici ölkələrdə keçirilmiş 37 sərgi və yarmarkada 850-dən çox KOB subyektinin ödənişsiz olaraq iştirakı təmin edilib. Sahibkarlara vahid məkanda xidmətlərin göstərilməsi üçün indiyədək KOB evlərində 125 mindən çox “G2B” və 7400-ə yaxın “B2B” olmaqla ümumilikdə 132 mindən çox xidmət göstərilib.
Beynəlxalq müstəvidə KOB-larla bağlı çağırışlara və sahibkarlıq sahəsində dövlətin prioritetlərinə uyğun olaraq KOB subyektlərinə dəstək davam etdiriləcəkdir.

99,6% предпринимателей страны составляют МСП
27 июня во всем мире отмечается День микро-, малых и средних предпринимателей. Согласно резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о целях устойчивого развития, а также ее вкладе в устойчивое экономическое развитие, эта дата отмечается с 2017 года под лозунгом «Большое влияние малого бизнеса».
В Азербайджане, как и во всем мире, микро-, малый и средний бизнес (МСП) является движущей силой экономики, залогом стабильного и устойчивого развития. Около 99,6% предпринимателей в Азербайджане являются малыми и средними предприятиями. Из них 93,3% составляют микро, 4,5% малый и 1,8% средний бизнес. В нашей стране субъекты МСП работают в основном в сфере торговли, строительства, переработки, сельского хозяйства, логистики и других сферах. В прошлом году по сравнению с 2020 годом оборот МСП увеличился в среднем на 85%.
Среднесрочная стратегия социально-экономического развития, разработанная в рамках «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», определяет преобразование малых и средних предприятий как основного источника экономического роста и занятости в стране в качестве одной из стратегических цель.
Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Азербайджанской Республики работает над регулированием сектора МСП, улучшением предоставления государственных услуг предприятиям, защитой интересов МСП и улучшением их доступа к знаниям и инновациям, рынкам и финансам, предоставляет ряд поддержки и услуг для МСП. KOBİA работает в тесном сотрудничестве с деловым сектором, изучая и удовлетворяя их потребности.
К настоящему времени Центры развития МСП провели более 2400 бесплатных тренингов для повышения бизнес-знаний МСП, в которых приняли участие около 32 000 МСП, и предоставили более 22 000 часов консультационных услуг 4500 предпринимателям. Бесплатный бизнес-план был разработан примерно для 500 МСП. Учитывая важность открытия бизнеса и расширения существующей деятельности, по заявкам предпринимателей было проведено 15 исследований внутреннего рынка и 25 – по инициативе Агентства. Для поддержки цифровизации и инновационных идей МСП выдано 42 стартап-сертификата, которые освобождают их от налога на прибыль и подоходного налога с доходов от инновационной деятельности сроком на 3 года. В рамках механизма финансирования проектов малого и среднего бизнеса в сфере образования, науки, исследований и поддержки 27 МСП предоставлены гранты на сумму более 500 тысяч манатов. Для поддержки доступа МСП к рынкам более 850 МСП на сегодняшний день бесплатно приняли участие в 37 выставках и ярмарках в Азербайджане и за рубежом. На сегодняшний день предпринимателям в одном пространстве предоставлено более 125 000 G2B и около 7 400 B2B, что в общей сложности составляет более 132 000 услуг.
На международном уровне будет продолжена поддержка МСП в соответствии с задачами МСП и приоритетами государства в сфере предпринимательства.