Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 2021-ci ilin iyun ayında “Startap” şəhadətnaməsi verilmiş “Alqoritmik Kredit Texnologiyaları” MMC-nin “Pulapp” məhsulu artıq satış mərhələsinə keçib. Belə ki, şirkət ilə “Merkuri” BOKT arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən kredit təşkilatı “Pulapp” texnoloji həllindən istifadə etməklə kiçik fermer kreditlərinin verilməsi üzrə pilot layihəyə start verib.
“Pulapp” müştəri ilə ilk tanışlıqdan sonra onun biznes məlumatlarını yerindəcə toplamağa və 30-40 dəqiqə ərzində kredit qərarını verməyə imkan verir. Bunun üçün bank əməkdaşının sifarişlə bağlı sadə məlumatları mobil cihaz vasitəsilə bir dəfə daxil etməsi kifayətdir. Proqrama edilmiş inteqrasiyalar sayəsində “Pulapp” müştərinin kredit tarixçəsi, şəxsiyyət vəsiqəsi və rəsmi gəlirləri barədə məlumatları avtomatik rejimdə əldə edir və xüsusi alqoritmlərdən istifadə edərək kredit qərarının bütün şərtlərini əhatə etməklə müştəriyə anında kredit təklifi verir.
Proqram təminatından istifadə kreditləşmə prosesini standartlaşdırır və satış nümayəndəsinin işini əhəmiyyətli dərəcədə sadələşdirir. Proqramın digər üstünlüyü kredit risklərinin idarəedilməsində yeni imkanların açılmasıdır ki, bu da satış nümayəndələrinin qərarvermədə iştirak etməməsi ilə bərabər kredit itkilərini minimallaşdırır.

Продукт «Pulapp» ООО «Алгоритмические Кредитные Технологии», получивший в июне 2021 года cтартап сертификат Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA), уже вышел в стадию продаж. Так, согласно договору, заключенному между компанией «Меркурий» БОКТ, кредитная организация приступила к реализации пилотного проекта по кредитованию мелких фермеров с использованием технологического решения «Pulapp».
«Pulapp» позволяет собрать бизнес-информацию клиента на месте после первой встречи и принять решение по кредиту в течение 30-40 минут. Для этого сотруднику банка достаточно один раз ввести простую информацию о заказе через мобильное устройство. Благодаря программным интеграциям «Pulapp» автоматически получает информацию о кредитной истории клиента, удостоверении личности и официальном доходе и, используя специальные алгоритмы, предоставляет клиенту мгновенное кредитное предложение, охватывающее все условия кредитного решения.
Использование программного обеспечения стандартизирует процесс кредитования и значительно упрощает работу торгового представителя. Еще одним преимуществом программы является открытие новых возможностей в управлении кредитным риском, что минимизирует кредитные потери, так как торговые представители не участвуют в принятии решений.