Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 2021-ci ilin iyun ayında “Startap” şəhadətnaməsi verilmiş “Alqoritmik Kredit Texnologiyaları” MMC-nin “Pulapp” məhsulu artıq satış mərhələsinə keçib. Belə ki, şirkət ilə “Merkuri” BOKT arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən kredit təşkilatı “Pulapp” texnoloji həllindən istifadə etməklə kiçik fermer kreditlərinin verilməsi üzrə pilot layihəyə start verib.
“Pulapp” müştəri ilə ilk tanışlıqdan sonra onun biznes məlumatlarını yerindəcə toplamağa və 30-40 dəqiqə ərzində kredit qərarını verməyə imkan verir. Bunun üçün bank əməkdaşının sifarişlə bağlı sadə məlumatları mobil cihaz vasitəsilə bir dəfə daxil etməsi kifayətdir. Proqrama edilmiş inteqrasiyalar sayəsində “Pulapp” müştərinin kredit tarixçəsi, şəxsiyyət vəsiqəsi və rəsmi gəlirləri barədə məlumatları avtomatik rejimdə əldə edir və xüsusi alqoritmlərdən istifadə edərək kredit qərarının bütün şərtlərini əhatə etməklə müştəriyə anında kredit təklifi verir.
Proqram təminatından istifadə kreditləşmə prosesini standartlaşdırır və satış nümayəndəsinin işini əhəmiyyətli dərəcədə sadələşdirir. Proqramın digər üstünlüyü kredit risklərinin idarəedilməsində yeni imkanların açılmasıdır ki, bu da satış nümayəndələrinin qərarvermədə iştirak etməməsi ilə bərabər kredit itkilərini minimallaşdırır.

The "Pulapp" product of "Algorithmic Credit Technologies" LLC, which was granted a "Startup" certificate by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) in June 2021, has already entered the sales stage. Thus, according to the contract signed between the company and "Mercury" BOKT, the credit institution has started a pilot project on providing small farmer loans using the "Pulapp" technological solution.
"Pulapp" allows you to collect the customer's business information on the spot after the first meeting and make a loan decision within 30-40 minutes. This only requires the bank staff to enter basic order information once via a mobile device. Thanks to software integrations, "Pulapp" automatically obtains information about the client's credit history, ID card and official income and, using special algorithms, provides the client with an instant loan offer covering all the conditions of the loan decision.
The use of software standardizes the crediting process and significantly simplifies the work of the sales representative. Another advantage of the program is the opening of new opportunities in credit risk management, which minimizes credit losses as sales representatives are not involved in decision-making.