KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı müsabiqə elan edilir
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələri üzrə layihələrin maliyyələşdirilməsi məqsədilə 3-cü qrant müsabiqəsi elan edir.
- Layihələr təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələrindən birinə aid olmalıdır;
- Digər qurumları tərəfindən tam maliyyələşdirilmiş, icrası davam edən və ya başa çatmış layihələr Agentlik tərəfindən əlavə olaraq və ya təkrar maliyyələşdirilə bilməz;
- Layihə çərçivəsində müəyyən edilmiş işlərin icrasına 01.04.2023-cü il tarixindən başlanılması nəzərə alınmalıdır;
- Müsabiqəyə təqdim edilən layihələr Azərbaycan dilində tərtib edilməlidir.
Ayrılan maliyyə vəsaitinin həcmi: Hər bir layihə üzrə maliyyələşdirilmə məbləğinin dəyəri maksimum 20 000 (iyirmi min) manat həcmində nəzərdə tutulur.
Layihə sənədlərinin qəbulu: 15 noyabr 2022-ci il, saat 09:00-dan – 14 dekabr 2022-ci il saat 18:00-dək (Qeyd: Müəyyən edilmiş vaxtdan əvvəl və ya sonra təqdim olunan layihə sənədləri qəbul olunmayacaqdır).
Müsabiqənin keçirilmə vaxtı: 16 dekabr 2022-ci il – 10 fevral 2023-cü il.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən KOB subyektləri aşağıdakı sənədlərlə 15 noyabr 2022-ci il saat 09:00-dan - 14 dekabr 2022-ci il saat 18:00-dək elektron formada (info@smb.gov.az) və ya kağız daşıyıcılarda birbaşa Agentliyə (AZ1069, Bakı şəhəri, Mustafa Kamal Atatürk prospekti, 134) müraciət edə bilərlər:
• Ərizə forması;
• Müsabiqəyə təqdim olunan layihə;
• Layihənin büdcəsinin maliyyə əsaslandırılması;
• KOB subyekti olan fiziki şəxsin, yaxud hüquqi şəxsin nümayəndəsinin şəxsiyyətini və səlahiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri;
• Müraciət edən hüquqi şəxs olduqda hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışının və nizamnaməsinin surətləri.
Müvafiq sənədləri aşağıdakı linkdən yükləyə bilərsiniz: https://smb.gov.az/az/nav/qrant
Müsabiqənin nəticələri barədə məlumat 10 fevral 2023-cü il tarixindən sonra KOBİA-nın www.smb.gov.az rəsmi internet səhifəsində yerləşdiriləcəkdir.
Təhsil sahəsi:
• tədris-metodik maarifləndirici vəsaitlərin hazırlanması;
• müxtəlif seminarkonfranstəlimtreninq və praktiki təcrübə proqramlarının hazırlanması və təşkil edilməsihabelə tədriskonsaltinq və     maarifləndirmə dəstəyinin göstərilməsi;
• startapçılarsahibkar qadınlar, əlilliyi olan şəxslər və gənclər arasında sahibkarlığın təşviqi üçün tədbirlərin təşkili və biliklərin verilməsi;
• KOB subyektlərinin ali təhsil və peşə təhsili müəssisələrində tədris prosesinə cəlb edilməsi;
• KOB subyektlərinin ehtiyaclarına uyğun olan ixtisaslı kadrların hazırlanması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə təhsil müəssisələri ilə birgə layihələrin hazırlanması.
• innovativ elm layihələrinin tətbiqi yolu ilə KOB subyektlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi;
• elmi fəaliyyətlə məşğul olan hüquqi və fiziki şəxslər, onların ictimai birlikləri, həmçinin elmi fəaliyyətin iştirakçıları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq nəticəsində KOB subyektlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi;
• mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına istiqamətləndirilmiş fəaliyyəti əks etdirən elmi işləri əhatə edən layihələr;
• KOB subyektlərinin sənaye və texnologiyalar parkları, texnoloji transfer mərkəzləri, biznes inkubatorları və bu tipli müəssisələr ilə qarşılıqlı fəaliyyətin inkişaf etdirilməsi;
• mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən respublika, regional və beynəlxalq səviyyəli elmyönümlü konfrans, simpozium, seminar və digər tədbirlərin Azərbaycan Respublikasında təşkili və keçirilməsi, habelə xaricdə elm sahəsində keçirilən tədbirlərdə iştirakın dəstəklənməsi.
Tədqiqat sahəsi:
• KOB subyektlərinin innovativ inkişafını əhatə edən tədqiqat işlərinin aparılması;
• KOB subyektləri tərəfindən istehsalat sahəsində tədqiqat işlərinin aparılması və nəticələrinin tətbiq edilməsi;
• mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı məqsədilə maraqlı şəxslərin tədqiqat sahəsində iştirakının stimullaşdırılması məqsədilə təlim və seminarların təşkil edilməsi və keçirilməsi;
• mikro, kiçik və orta sahibkarlığın, habelə KOB subyektlərinin inkişafına, onların istehsalının artırılmasına və fəaliyyətinin genişləndirilməsinə yönəldilmiş layihələr;
• KOB subyektlərinin istehsal fəaliyyətinə təsir göstərən vasitələrin öyrənilməsi və ya xüsusiyyətlərinin araşdırılması və tədqiq edilməsi üçün həyata keçirilən layihələr;
• tədqiqat və istehsalat sahələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin effektivliyinin artırılması, tədqiqat sahəsində təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi.
• beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, audit, sənədləşmə, patentlərin alınması, menecment və logistik xidmətlərinin təşkili;
• KOB subyektləri tərəfindən istehsal olunan məhsulların analizi və testi məqsədilə laboratoriya xidmətlərinin təşkilinə dəstək;
• KOB subyektlərinin fəaliyyətində kadr potensialının gücləndirilməsi məqsədilə ölkədə və xaricdə keçirilən tədbirlərdə iştiraka dəstək;
• istehsal olunan məhsulların xarici bazarlara çıxışına dəstək məqsədilə ilk dəfə qeyri-neft məhsullarını ixrac edən KOB subyektlərinə sənədləşmədə və tələb olunan sertifikatların alınmasında dəstək;
• innovativ sahibkarlığı təşviq edən startapların qeydiyyatına, istehsal məhsullarının (xidmətlərin) satışına, patentləşdirilməsinə və xarici bazarlarda təşviq olunmasına dəstək;
• KOB subyektlərinin yüksək texnoloji və innovativ imkanlardan faydalanmasına, fəaliyyətində müvafiq texnologiyaların tətbiqinə və zərurət olduğu halda, həmin subyektlərə ekspert ayrılmasına dəstək.

В соответствии с “Положением о финансировании проектов образования, науки, исследований и поддержки, связанных с развитием микро-, малого и среднего предпринимательства”, утвержденным Постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2020 г., Агентства по развитию малого и среднего предпринимательства (KOBİA) объявляет о проведении 3-го грантового конкурса с целью финансирования проектов в области образовании, науки, исследований и поддержки.
Условия:
- в конкурсе могут участвовать юридические или физические лица, принадлежащие к микро-, малому и среднему предпринимательству;
- проекты должны относиться к одной из областей образования, науки, исследований и поддержки;
- Каждый человек имеет право представить только один проект в рамках конкурса;
- Срок реализации проектов должен быть не менее 3 и не более 12 месяцев;
- Проекты, которые полностью финансируются другими учреждениями, текущие или завершенные проекты не могут быть дополнительно или рефинансированы Агентством;
- документы, необходимые для участия в конкурсе, должны быть представлены в полном объеме;
- необходимо учитывать, что работы, определенные в рамках проекта, должны начаться с 01.04.2023;
- Проекты, представляемые на конкурс, должны быть написаны на азербайджанском языке.
Объем выделяемых финансовых ресурсов: Величина суммы финансирования по каждому проекту считается максимальной в размере 20 000 (двадцати тысяч) манатов.
Прием проектных документов: 15 ноября 2022 г. с 09:00 до 14 декабря 2022 г. 18:00 (Примечание: Проектные документы, представленные до или после указанного времени, не принимаются).
Срок проведения конкурса: 16 декабря 2022 г. - 10 февраля 2023 г.
МСП, желающие принять участие в конкурсе, должны направить в Агентство следующие документы в электронном виде (info@smb.gov.az) или на бумажных носителях с 09:00 часов 15 ноября 2022 года до 18:00 часов 14 декабря 2022 года ( AZ1069, город Баку, проспект Мустафы Кемаля Ататюрка, 134):
- Форма заявки;
- Проект представленный на конкурс ;
- Финансовое обоснование бюджета проекта;
- Копии документов, удостоверяющих личность и полномочия физического лица, либо представителя юридического лица являющегося субъектом МСП;
- Если заявителем является юридическое лицо, копии выписки из государственного реестра юридических лиц и устава.
Вы можете скачать соответствующие документы по следующей ссылке: https://smb.gov.az/az/nav/qrant
Информация о результатах конкурса будет размещена на официальном сайте KOBİA www.smb.gov.az после 10 февраля 2023 года.
Область образования:
- подготовка учебно-методических материалов;
- подготовка и организация различных семинаров, конференций, тренингов, программ обучения и практического опыта, а также оказание преподавательской, консультационной и образовательной поддержки;
- организация мероприятий и распространение знаний для развития предпринимательства среди стартапов, женщин-предпринимателей, лиц с ограниченными возможностями и молодежи;
- вовлечение субъектов МСП в образовательный процесс в высших учебных заведениях и учреждениях профессионального образования;
- подготовка совместных проектов с учебными заведениями с целью подготовки и повышения квалификации кадров, подходящих для нужд МСП.
Область науки:
- усиление активности МСП за счет реализации инновационных научных проектов;
- усиление деятельности субъектов МСП в результате взаимного сотрудничества с юридическими и физическими лицами, осуществляющими научную деятельность, их общественными объединениями, а также участниками научной деятельности;
- проекты, охватывающие научные работы, отражающие деятельность, направленную на развитие микро, малого и среднего предпринимательства;
- Развитие взаимодействия МСП с индустриальными и технопарками, центрами трансферта технологий, бизнес-инкубаторами и подобными предприятиями;
- организация и проведение в Азербайджанской Республике национальных, региональных и международных научно-ориентированных конференций, симпозиумов, семинаров и других мероприятий, имеющих особое значение для развития микро-, малого и среднего предпринимательства, а также поддержка участия в научных мероприятиях за рубежом.
Область исследования:
- проведение научно-исследовательских работ по вопросам инновационного развития МСП;
- проведение научно-исследовательских работ в области производства МСП и внедрение результатов;
- организация и проведение тренингов и семинаров в целях стимулирования участия заинтересованных лиц в области исследований в целях развития микро-, малого и среднего предпринимательства;
- проекты, направленные на развитие микро-, малых и средних предприятий, а также МСП, увеличение их производства и расширение деятельности;
- проекты, осуществляемые для изучения и исследования средств или характеристик, влияющих на производственную деятельность МСП;
- повышение эффективности взаимодействия научных и производственных направлений, укрепление сотрудничества с учебными заведениями в области научных исследований.
Область поддержки:
- изучение международного опыта, организация аудита, документация, получение патентов, управленческие и логистические услуги;
- поддержка организации лабораторных служб с целью проведения анализа и испытаний продукции, производимой субъектами МСП;
- поддержка участия в мероприятиях, проводимых в стране и за рубежом с целью усиления кадрового потенциала в деятельности МСП;
- помощь с документацией и получением необходимых сертификатов для МСП, впервые экспортирующих ненефтяные товары, чтобы облегчить доступ промышленных товаров на международные рынки;
- сопровождение регистрации стартапов, способствующих инновационному предпринимательству, реализации их продукции (услуг), патентованию и продвижению на международных рынках;
- поддержка малых и средних предприятий в использовании высокотехнологичных и инновационных возможностей, интеграции соответствующих технологий в их деятельность и, при необходимости, назначении специалистов в этих областях.