Bakıda “KOB-ların gücləndirilməsi: İqtisadi diversifikasiya və yaşıl inkişaf” mövzusunda beynəlxalq tədbir keçirilib
Dekabrın 1-də Bakıda Kiçik və Orta Müəssisələr üçün Beynəlxalq Şəbəkənin (INSME) 18-ci İllik Toplantısı keçirilib. INSME və bu təşkilata üzv olan Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş  tədbir “KOB-ların gücləndirilməsi: İqtisadi diversifikasiya və yaşıl inkişaf” mövzusuna həsr olunub.
İlk dəfədir ki, ölkəmizdə təşkil olunan toplantıda dünyanın müxtəlif ölkələrindən dövlət rəsmiləri, iş adamları, beynəlxalq təşkilatların və İNSME-yə üzv olan qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Bu ilki toplantının əsas məqsədi yaşıl inkişafda innovasiyaların rolunu təşviq etmək, qlobal böhranlar zamanı sahibkarlığın potensialını üzə çıxarmaq, KOB-ların enerji böhranlarının öhdəsindən necə gələ biləcəyini və hökumətlərin necə müdaxilə etməli olduğunu müzakirə etmək, bu istiqamətdə yeni ideyalara sahib insanlar arasında şəbəkələşməni genişləndirməkdir.
Tədbirin açılışında iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Kiçik və Orta Müəssisələr üçün Beynəlxalq Şəbəkənin (INSME) prezidenti Sergio Arzeni, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin - AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, “ToJoy”un prezidenti və Belçikanın keçmiş baş naziri Yves Leterme, Bolqarıstanın Kiçik və Orta Biznesin Təşviqi Agentliyinin baş direktoru Boyko Takov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov çıxış ediblər.
Sonra KOBİA və Bolqarıstanın Kiçik və Orta Biznesin Təşviqi Agentliyi, eləcə də İNSME və Dünya Biznes Mələkləri Forumu arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Tədbir gün ərzində “KOB-lar üçün davamlılıq və enerji problemləri”, “KOB-ların cari və gələcək böhranın öhdəsindən gəlməyə hazır olması”, “Yaşıl inkişaf üçün innovasiyaların təşviqi” və “Siyasət cavabları” mövzularında panel müzakirələrlə öz işini davam etdirəcək.
Sabah – dekabrın 2-də isə INSME üzvlərinin iştirakı ilə təşkilatın Baş Assambleyasının iclası keçiriləcək.
Qeyd edək ki, sıralarında dünyanın müxtəlif ölkələrindən 70-ə yaxın üzvü birləşdirən INSME KOB sahəsində fəaliyyət göstərən qurumlar arasında təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsini, bu sahədə qabaqcıl mexanizmləri, dövlət-özəl dialoqunu və beynəlxalq tərəfdaşlığı təşviq edir. KOBİA 2020-ci ildən INSME-nin üzvüdür.

1 декабря в Баку состоялось 18-е ежегодное собрание Международной сети малых и средних предприятий (INSME). Мероприятие, организованное совместно INSME и Агентством по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA), членом этой организации, было посвящено теме “Укрепление МСП: экономическая диверсификация и зеленое развитие”.
В мероприятии, организованном впервые в нашей стране, приняли участие государственные деятели, владельцы бизнеса, представители международных организаций и учреждений из разных стран мира, являющихся членами INSME.
Основными целями встречи в этом году являются продвижение роли инноваций в “зеленом” развитии, раскрытие потенциала предпринимательства во время глобальных кризисов, обсуждение того, как МСП могут справиться с энергетическими кризисами и как правительства должны вмешаться, а также расширить нетворкинг между людьми со свежими идеями в этом направлении.
Министр экономики Микаил Джаббаров, президент Международной сети малых и средних предприятий (INSME) Серджио Арзени, руководитель Агентства по продвижению экспорта и инвестиций - AZPROMO Юсиф Абдуллаев, президент Национальной конфедерации организаций предпринимателей (работодателей) Азербайджана Мамед Мусаев, президент «ToJoy» и бывший премьер-министр Бельгии Ив Летерм, генеральный директор Агентства развития малого и среднего бизнеса Болгарии Бойко Таков, председатель правления KOBİA Орхан Маммадов выступили на открытии мероприятия.
После этого KOBİA и Агентство по развитию малого и среднего бизнеса Болгарии, а также INSME и Всемирный бизнес-форум подписали меморандумы взаимопонимании о сотрудничестве.
Мероприятие продолжит свою работу в течение дня с панельными дискуссиями на темы “Устойчивость и энергетические вызовы для МСП”, “Готовность МСП к преодолению текущего и будущего кризиса”, “Продвижение инноваций для зеленого развития” и “Ответные меры политики”.
Завтра - 2 декабря состоится собрание Генеральной ассамблеи INSME с участием членов организации.
Следует отметить, что INSME, насчитывающая более 70 членов из разных стран, способствует расширению обмена опытом между организациями, работающими в сфере МСП, совершенствованию механизмов в этой сфере, государственно-частному взаимодействию и глобальному сотрудничеству. KOBİA с 2020 года является членом INSME.