Region sahibkarlarının maliyyə əlçatanlığı barədə maarifləndirilməsi üçün “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsinə start verildi
Regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarları maliyyə resurslarına çıxış imkanları, bu sahədə mövcud olan dövlət dəstəyi mexanizmləri – güzəştli kreditlər, subsidiyalar barədə məlumatlandırmaq, eləcə də paytaxt və bölgələrdən olan iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsi üçün maarifləndirmə tədbirinə başlanılıb. Bu məqsədlə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və “Marsol” MMC-nin birgə təşkilatçılığı, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və “Kapital Bank”ın tərəfdaşlığı, “Maricel Astara Resort” otelin dəstəyi ilə “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsinə start verilib.
Dekabrın 9-da Şəki şəhərində “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsinin təqdimatına həsr olunmuş Konfrans keçirilib. Tədbirdə müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri, Bakı şəhərindən və Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonundan 200-dən çox sahibkar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Milli Məclisin deputatı Vüqar İskəndərov sahibkarlara göstərilən dəstək tədbirləri, o cümlədən dövlətin güzəştli kreditləri, subsidiyalar, biznesin maliyyə resurslarına çıxışı istiqamətində yeniliklər barədə məlumat veriblər.
“Marsol” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Tural Mustafayev, “Kapital Bank”ın Korporativ və KOS satış İdarəsinin baş direktoru Fərid Hidayətzadə və “Maricel Real Estate”in rəhbəri Samir Əlizadə təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyəti, sahibkarlarla əməkdaşlıq, dövlət dəstək tədbirlərindən necə yararlanmaları barədə danışıblar.
Konfrans Bakı və region sahibkarlarını bir araya gətirməklə, onlar arasında netvörkinq və birgə investisiya təşəbbüslərinin reallaşdırılması üçün də imkan yaradıb.
Tədbir çərçivəsində həmçinin “Region sahibkarlarının maliyyə kanallarına çıxış imkanları” mövzusunda panel müzakirə təşkil olunub. KOBİA, Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və “Kapital Bank”ın nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş müzakirələrdə mövzu ilə bağlı ətraflı məlumat verilib, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
“Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi çərçivəsində növbəti aylarda Gəncə, Astara və Qubada da maarifləndirici tədbirlər keçiriləcəkdir.

"Development of regional partners" project launched to educate regional entrepreneurs about financial accessibility
An educational initiative has been started to teach businesspeople from the capital and the regions on how to access financial resources, governmental assistance mechanisms in this field, such as concessional loans and subsidies, as well as to strengthen commercial ties between businessmen from the capital and regions. For this purpose, with the joint organization of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and Marsol LLC, the partnership of the State Employment Agency and Kapital Bank, and the support of the Maricel Astara Resort hotel the "Development of Regional Partners" project was launched.
On December 9, Sheki hosted a conference dedicated to the presentation of the "Development of regional partners" project. Representatives of relevant state agencies, more than 200 entrepreneurs from Baku city and Sheki-Zagatala economic region attended the event.
Speaking at the event Elkhan Usubov, the head of the Sheki City Executive Authority, Orkhan Mammadov, the Chairman of the Board of KOBİA, and Vugar Iskanderov, MP of the Milli Majlis provided information about the support programmes offered to business owners, such as governmental concessional loans, subsidies, and new approaches to improving access to financial resources.
Tural Mustafayev, the chairman of the board of directors of Marsol LLC, Farid Hidayatzade, the general director of Kapital Bank's corporate and SME sales department, and Samir Alizade, the head of Maricel Real Estate, discussed the operations of the businesses they represent, collaboration with entrepreneurs, and how to take advantage of government support programmes.
By bringing together Baku and regional entrepreneurs, the conference created an opportunity for networking and joint investment initiatives among them.
A panel discussion on the subject of "Regional entrepreneurs’ opportunities of access to financial channels" was also organized as part of the event. Representatives from KOBİA, the Agrarian Credit and Development Agency, the Entrepreneurship Development Fund, the State Employment Agency, and Kapital Bank took part in the talks, which provided in-depth information on the subject and addressed queries from business owners.
As part of the "Development of Regional Partners" project, educational events will be held in Ganja, Astara and Guba in the next months.