Region sahibkarlarının maliyyə əlçatanlığı barədə maarifləndirilməsi üçün “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsinə start verildi
Regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarları maliyyə resurslarına çıxış imkanları, bu sahədə mövcud olan dövlət dəstəyi mexanizmləri – güzəştli kreditlər, subsidiyalar barədə məlumatlandırmaq, eləcə də paytaxt və bölgələrdən olan iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsi üçün maarifləndirmə tədbirinə başlanılıb. Bu məqsədlə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və “Marsol” MMC-nin birgə təşkilatçılığı, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və “Kapital Bank”ın tərəfdaşlığı, “Maricel Astara Resort” otelin dəstəyi ilə “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsinə start verilib.
Dekabrın 9-da Şəki şəhərində “Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsinin təqdimatına həsr olunmuş Konfrans keçirilib. Tədbirdə müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri, Bakı şəhərindən və Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonundan 200-dən çox sahibkar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Milli Məclisin deputatı Vüqar İskəndərov sahibkarlara göstərilən dəstək tədbirləri, o cümlədən dövlətin güzəştli kreditləri, subsidiyalar, biznesin maliyyə resurslarına çıxışı istiqamətində yeniliklər barədə məlumat veriblər.
“Marsol” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Tural Mustafayev, “Kapital Bank”ın Korporativ və KOS satış İdarəsinin baş direktoru Fərid Hidayətzadə və “Maricel Real Estate”in rəhbəri Samir Əlizadə təmsil etdikləri şirkətlərin fəaliyyəti, sahibkarlarla əməkdaşlıq, dövlət dəstək tədbirlərindən necə yararlanmaları barədə danışıblar.
Konfrans Bakı və region sahibkarlarını bir araya gətirməklə, onlar arasında netvörkinq və birgə investisiya təşəbbüslərinin reallaşdırılması üçün də imkan yaradıb.
Tədbir çərçivəsində həmçinin “Region sahibkarlarının maliyyə kanallarına çıxış imkanları” mövzusunda panel müzakirə təşkil olunub. KOBİA, Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və “Kapital Bank”ın nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş müzakirələrdə mövzu ilə bağlı ətraflı məlumat verilib, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
“Regional tərəfdaşların inkişafı” layihəsi çərçivəsində növbəti aylarda Gəncə, Astara və Qubada da maarifləndirici tədbirlər keçiriləcəkdir.

Стартовало образовательное мероприятие для информирования предпринимателей, работающих в регионах, о доступе к финансовым ресурсам, механизмах господдержки в этой сфере – льготных кредитах, субсидиях, а также для расширения деловых связей между бизнесменами столицы и регионов. С этой целью запущен проект “Развитие региональных партнеров” с совместной организацией Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) и ООО “Marsol”, в партнерстве с Государственным агентством занятости и “Kapital Bank”, а также при поддержке отеля “Maricel Astara Resort”.
9 декабря в Шеки состоялась конференция, посвященная презентации проекта “Развитие региональных партнеров”. В мероприятии приняли участие представители соответствующих государственных структур, более 200 предпринимателей из города Баку и Шеки-Закатальского экономического района.
Выступившие на мероприятии глава Исполнительной власти города Шеки Эльхан Усубов, председатель правления KOBİA Орхан Маммадов и депутат Милли Меджлиса Вугар Искандеров рассказали о мерах поддержки, оказываемых предпринимателям, включая государственные льготные кредиты, субсидии и нововведения в направлении доступа бизнеса к финансовым ресурсам.
Турал Мустафаев, председатель совета директоров ООО “Marsol”, Фарид Хидаятзаде, генеральный директор департамента корпоративных продаж и продаж МСП “Kapital Bank”, и Самир Ализаде, глава “Maricel Real Estate”, обсудили деятельность представляемых ими предприятий, сотрудничество с предпринимателями и как воспользоваться программами государственной поддержки. Собрав вместе бакинских и региональных предпринимателей, конференция создала возможность для налаживания связей и совместных инвестиционных инициатив между ними.
В рамках мероприятия также была организована панельная дискуссия на тему “Возможности доступа региональных предпринимателей к финансовым каналам”. В дискуссиях приняли участие представители KOBİA, Агентства аграрного кредита и развития, Фонда развития предпринимательства, Государственного агентства занятости и “Kapital Bank”, которые предоставили исчерпывающую информацию по теме и ответили на вопросы владельцев бизнеса.
В ближайшие месяцы в рамках проекта “Развитие региональных партнеров” в Гяндже, Астаре и Губе также пройдут образовательные мероприятия.