Azərbaycan - İsrail İnnovasiya Forumu keçirilib
Fevralın 13-də ADA Universitetində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA), İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının (IACCI) və Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşkilatçılığı, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası və “Nextstep” İnnovasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə Azərbaycan-İsrail İnnovasiya Forumu keçirilib.
Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslər, müxtəlif təşkilatların, biznes assosiasiyaların, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, ekspertlər və iş adamları iştirak ediblər.
Forum Azərbaycan və İsrail iş adamları arasında təhsil və kənd təsərrüfatı sahələrində tətbiq olunan texnogiyalar və innovasiyalar sahəsində təcrübə mübadiləsi üçün imkan yaradıb.
İsrail-Azərbaycan Ticarət və Sənaye Palatasının sədri Aleks Kaplun, ADA Universitetinin icraçı prorektoru Fariz İsmayılzadə və KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov tədbirdəki çıxışlarında forumun məqsədi, Azərbaycan-İsrail əlaqələri, iş adamları arasında innovasiyalar sahəsində əməkdaşlıq imkanları barədə fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir ümumi, təhsil və kənd təsərrüfatı üzrə panel iclaslarla öz işini davam etdirib. Ümumi paneldə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, Azərbaycanın İsraildəki səfiri Muxtar Məmmədov və “Ramat-Negev” Regional Şurasının rəhbəri Eran Doron Azərbaycan və İsrail arasında münasibətlər, ölkəmizdə aqrar, təhsil və elm sahələrində son illər ərzində tətbiq edilən texnologiyalar, müvafiq sahələrdə Azərbaycan-İsrail əməkdaşlığı və bu sektorlarda əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri, rəqəmsal iqtisadiyyat, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işlərində tətbiq olunan müasir yanaşmalar ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Gün ərzində davam edəcək təhsil üzrə paneldə ölkəmizdə və İsraildə fəaliyyət göstərən müxtəlif təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, ekspertlər müvafiq sahədəki çağırışlar, təhsildə innovasiyaların rolu, bu sahəyə investisiya qoyuluşu, süni intellekt, rəqəmsal platformalar, əməkdaşlıq perspektivləri barədə müzakirələr aparacaqlar.
Azərbaycan və İsraildən olan dövlət və özəl qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən kənd təsərrüfatı üzrə paneldə isə aqrar sahədə texnologiyalar, məhsuldarlığın artmasında, torpaq və su resurslarından daha səmərəli istifadə olunmasında innovasiyaların rolu, bu sahədə Azərbaycan və İsrail iş adamlarının təcrübə mübadiləsi, aqrar startapçıların innovativ ideyalarının reallaşması və s. məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılacaqdır.

Azerbaijan-Israel Innovation Forum held
On February 13, at ADA University, Azerbaijan-Israel Innovation Forum was held. The forum was organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the Israeli-Azerbaijani Chamber of Commerce and Industry (IACCI) and the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM), with the support of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations and the "Nextstep" Innovation Center.
Officials from both countries, representatives of various organizations, business associations, higher education institutions, experts and businesspersons attended the event.
The forum paved the way for the exchange of experience between Azerbaijani and Israeli businesspersons in the field of technologies and innovations applied in the fields of education and agriculture.
The chairman of Israeli-Azerbaijani Chamber of Commerce and Industry Alex Kaplun, Vice Rector of ADA University Fariz Ismayilzade and Chairman of the Board of KOBİA Orkhan Mammadov shared their opinions on the purpose of the forum, Azerbaijan-Israel relations, and opportunities for cooperation between businesspersons in the field of innovation.
The event carried on with panel sessions on general, education and agriculture.
In the panel, Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Minister of Agriculture Inam Karimov, Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov, Ambassador of Azerbaijan to Israel Mukhtar Mammadov, and head of the Ramat-Negev Regional Council Eran Doron expressed their views about modern approaches on relations between Azerbaijan and Israel, technologies applied in the fields of agriculture, education and science in our country in recent years, Azerbaijan-Israel cooperation in relevant fields and prospects for expanding relations in these sectors, digital economy, application in restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories of Azerbaijan.
In the panel on education that will take place for the rest of the day, the heads of various educational institutions operating in our country and Israel and experts will discuss the challenges in the relevant field, the role of innovations in education, investment in this field, artificial intelligence, digital platforms, cooperation prospects.
In the panel on agriculture held with the involvement of representatives of state and private institutions from both Azerbaijan and Israel, there will be an exchange of ideas on the issues regarding technologies applied in the agricultural field, the role of innovations in boosting productivity, enhanced efficient use of land and water resources, exchange of experience of Azerbaijani and Israeli businesspersons in this field, implementation of innovative ideas of agricultural start-ups and so on.