Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə Ağsu rayonunda sahibkarlarla görüş keçirilib.
Görüşün məqsədi Ağsuda fəaliyyət göstərən sahibkarların biznesin qurulması və inkişaf etdirilməsi sahəsində ehtiyaclarını öyrənmək, qarşılaşdıqları çətinlikləri dinləmək, dövlət dəstəyi mexanizmləri, o cümlədən KOBİA-nın dəstək və xidmətləri barədə onları məlumatlandırmaqdır.
Ağsu rayonunda fəaliyyət göstərən sahibkarların və biznes subyektlərinə xidmət göstərən dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş tədbir çərşivəsində sahibkarlara yerində dəstək göstərilməsi məqsədilə fəaliyyətə başlayan KOB dostu rayonun biznes ictimaiyyətinə təqdim edilib. Ağsu KOB dostu Dağlıq Şirvan iqtisadi rayonu üzrə fəaliyyət göstərən sayca 3-cü KOB dostudur. Ümumilikdə KOBİA-nın regionlardakı nümayəndələri olan KOB dostları hazırda ölkənin 39 şəhər və rayonunu əhatə edir.
Sahibkarlarla görüşdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov biznes subyektlərinə yerində dəstəyin təmin olunması baxımından KOB dostu şəbəkəsinin önəmini qeyd edib. Bildirilib ki, KOB dostları mikro, kiçik və orta sahibkarların biznes təşəbbüslərinin reallaşdırılması, sahibkar maraqlarının müdafiəsi, yeni KOB subyektlərinin yaradılması və inkişafı, sahibkarlara göstərilən dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə məlumatlandırma, dövlət qurumları ilə əlaqələndirmə kimi istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir. Ağsu rayonunun biznesin inkişafı üçün potensialını qeyd edən Orxan Məmmədov bu iqtisadi potensialın reallaşdırılması üçün KOB dostlarının dəstəyini vurğulayıb, sahibkarları KOB dostları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Ağsu Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rövşən Bağırov ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu sosial-iqtisadi siyasət nəticəsində regionların inkişaf etdiyini və rayonda sahibkarlıq fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, Ağsuda fəaliyyətə başlayan KOB dostu sahibkarlar və sahibkarlıq fəaliyyətinə yeni başlayanlar üçün faydalı olacaqdır.
Tədbir çərçivəsində Agentlik tərəfindən KOB-lara göstərilən dəstək mexanizmləri barədə filmlər nümayiş olunub, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Sonra tədbir iştirakçıları Ağsu Gənc Sənətkarlar Mərkəzində yerləşən KOB dostu ofisi ilə tanış olublar. KOB dostu ofisində sahibkarlara xidmətlərin təqdim edilməsi üçün lazımi şərait yaradılıb. Burada “KOB könüllüləri” də fəaliyyət göstərir.
Daha sonra “Ağsu aqropark”ı ilə tanışlıq olub. Qeyd edək ki, əkinçilik və heyvandarlıq üzrə ixtisaslaşmış aqropark 2018-ci ildən fəaliyyət göstərir. Hazırda aqroparkda 200-ə yaxın daimi işçi çalışır. Müəssisənin ərazisində toxumçuluq təsərrüfatı da fəaliyyət göstərir. “Ağsu aqropark”ın məhsulları daxili bazarın tələbatının ödənilməsinə yönəldilir. Aqroparkla tanışlıq çərçivəsində sahibkarla ehtiyaclarına və məhsulların ixrac imkanlarına dair fikir mübadiləsi də aparılıb.

SMB Friend launched in Aghsu
A meeting with entrepreneurs was held in Aghsu district organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
The meeting aims to explore the needs of entrepreneurs operating in Aghsu in the field of business establishment and development, heed to the challenges they encounter, provide them with information inform on the mechanisms of state support, including the support and services of KOBİA.
In the framework of the event held with the engagement of entrepreneurs of Aghsu and representatives of state institutions providing services to business entities, the SMB-Friend project, which was launched to provide support to entrepreneurs on the ground, was presented to the business community of the region. Aghsu SMB Friend is currently the 3rd SMB Friend operating in the Mountainous Shirvan economic region. Overall, SMB Friends, who are representatives of KOBİA in the regions, currently cover 39 cities and districts of the country.
At the meeting with the entrepreneurs, the Chairman of the Board of KOBİA Orkhan Mammadov pointed out to the importance of the SMB Friend network in terms of providing on-site support to business entities. It was noted that SMB Friends are active in areas such as realization of business initiatives of micro, small and medium entrepreneurs, protection of entrepreneurial interests, establishment and development of new SMB entities, providing information on state support mechanisms for entrepreneurs, coordination with state institutions. Stating the potential of district of Aghsu for business development, Orkhan Mammadov emphasized the support of SMB Friends for the realization of this economic potential, and encouraged entrepreneurs to actively cooperate with SMB Friends.
The head of Aghsu District Executive Power, Rovshan Bagirov, said that as a result of the successful socio-economic policy pursued in our country, the regions are developing and there are exquisite opportunities for further expansion of entrepreneurial activity in the district.
It was stated that entrepreneurs and those who have just started entrepreneurship activity will be able to benefit from the opportunities offered by SMB Friend.
As part of the event, video footages were displayed on the support mechanisms provided by the Agency to SMBs, and questions from event actors were addressed.
Afterwards, the event actors got acquainted with the SMB Friend`s office located in the Aghsu Young Artists Center. Favourable conditions are already available for providing services to entrepreneurs in the SMB Friend`s office. "SMB volunteers" also work in this space.
Subsequent to the event, the participants paid a visit to the "Aghsu Agropark". It is worth highlighting that the agropark specializing in agriculture and animal husbandry has been operating since 2018. At present, nearly 200 permanent workers are employed in the agricultural park. A seed farm also operates on the territory of the enterprise. The products of "Aghsu Agropark" are aimed at meeting the needs of the domestic market. As part of visiting the agropark, views were exchanged on the needs of entrepreneurs and export possibilities of products.