Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə Ağsu rayonunda sahibkarlarla görüş keçirilib.
Görüşün məqsədi Ağsuda fəaliyyət göstərən sahibkarların biznesin qurulması və inkişaf etdirilməsi sahəsində ehtiyaclarını öyrənmək, qarşılaşdıqları çətinlikləri dinləmək, dövlət dəstəyi mexanizmləri, o cümlədən KOBİA-nın dəstək və xidmətləri barədə onları məlumatlandırmaqdır.
Ağsu rayonunda fəaliyyət göstərən sahibkarların və biznes subyektlərinə xidmət göstərən dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş tədbir çərşivəsində sahibkarlara yerində dəstək göstərilməsi məqsədilə fəaliyyətə başlayan KOB dostu rayonun biznes ictimaiyyətinə təqdim edilib. Ağsu KOB dostu Dağlıq Şirvan iqtisadi rayonu üzrə fəaliyyət göstərən sayca 3-cü KOB dostudur. Ümumilikdə KOBİA-nın regionlardakı nümayəndələri olan KOB dostları hazırda ölkənin 39 şəhər və rayonunu əhatə edir.
Sahibkarlarla görüşdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov biznes subyektlərinə yerində dəstəyin təmin olunması baxımından KOB dostu şəbəkəsinin önəmini qeyd edib. Bildirilib ki, KOB dostları mikro, kiçik və orta sahibkarların biznes təşəbbüslərinin reallaşdırılması, sahibkar maraqlarının müdafiəsi, yeni KOB subyektlərinin yaradılması və inkişafı, sahibkarlara göstərilən dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə məlumatlandırma, dövlət qurumları ilə əlaqələndirmə kimi istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir. Ağsu rayonunun biznesin inkişafı üçün potensialını qeyd edən Orxan Məmmədov bu iqtisadi potensialın reallaşdırılması üçün KOB dostlarının dəstəyini vurğulayıb, sahibkarları KOB dostları ilə fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Ağsu Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rövşən Bağırov ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu sosial-iqtisadi siyasət nəticəsində regionların inkişaf etdiyini və rayonda sahibkarlıq fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, Ağsuda fəaliyyətə başlayan KOB dostu sahibkarlar və sahibkarlıq fəaliyyətinə yeni başlayanlar üçün faydalı olacaqdır.
Tədbir çərçivəsində Agentlik tərəfindən KOB-lara göstərilən dəstək mexanizmləri barədə filmlər nümayiş olunub, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Sonra tədbir iştirakçıları Ağsu Gənc Sənətkarlar Mərkəzində yerləşən KOB dostu ofisi ilə tanış olublar. KOB dostu ofisində sahibkarlara xidmətlərin təqdim edilməsi üçün lazımi şərait yaradılıb. Burada “KOB könüllüləri” də fəaliyyət göstərir.
Daha sonra “Ağsu aqropark”ı ilə tanışlıq olub. Qeyd edək ki, əkinçilik və heyvandarlıq üzrə ixtisaslaşmış aqropark 2018-ci ildən fəaliyyət göstərir. Hazırda aqroparkda 200-ə yaxın daimi işçi çalışır. Müəssisənin ərazisində toxumçuluq təsərrüfatı da fəaliyyət göstərir. “Ağsu aqropark”ın məhsulları daxili bazarın tələbatının ödənilməsinə yönəldilir. Aqroparkla tanışlıq çərçivəsində sahibkarla ehtiyaclarına və məhsulların ixrac imkanlarına dair fikir mübadiləsi də aparılıb.

В Агсуинском районе состоялась встреча с предпринимателями при организации Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA).
Цель встречи – узнать потребности предпринимателей, работающих в Агсу, в сфере становления и развития бизнеса, выслушать трудности, с которыми они сталкиваются, проинформировать их о механизмах государственной поддержки, в том числе о поддержке и услугах KOBIA.
В рамках мероприятия, проведенного с участием предпринимателей, действующих в Агсуинском районе, и представителей государственных структур, оказывающих услуги субъектам предпринимательства, бизнес-сообществу был представлен проект друг МСБ, который начал оказывать поддержку предпринимателям в регионе. Агсуинский друг МСБ является третьим другом МСБ, работающим в Нагорно-Карабахском Ширванском экономическом районе. В целом друзья МСБ, которые являются представителями KOBIA в регионах, на данный момент охватывают 39 городов и районов страны.
На встрече с предпринимателями председатель правления KOBIA Орхан Маммадов отметил важность дружественной сети малого и среднего бизнеса с точки зрения оказания поддержки субъектам бизнеса на местах. Сообщалось, что друзья KOB ведут активную деятельность по таким направлениям, как реализация бизнес-инициатив микро-малых и средних предпринимателей, защита предпринимательских интересов, создание и развитие новых субъектов МСБ, информирование о механизмах государственной поддержки предпринимателей, координация с государственными структурами. Отметив потенциал Агсуинского района для развития бизнеса, Орхан Маммадов подчеркнул поддержку друзей МСБ для реализации этого экономического потенциала и призвал предпринимателей к активному сотрудничеству с друзьями МСБ.
Глава Исполнительной Власти Агсуинского района Ровшан Багиров сказал, что в результате успешной социально-экономической политики, реализуемой в нашей стране, регионы развиваются и имеются благоприятные возможности для дальнейшего расширения предпринимательской деятельности в районе. Было отмечено, что он будет полезен предпринимателям, друзьям МСБ, и тем, кто только начинает заниматься предпринимательской деятельностью.
В рамках мероприятия были показаны фильмы о механизмах поддержки, оказываемой Агентством МСБ, и даны ответы на интересующие предпринимателей вопросы.
Затем участники мероприятия ознакомились с офисом друг МСБ, расположенным в Агсуинском Центре Молодых Ремесленников. Созданы необходимые условия для оказания услуг предпринимателям в офисе друг МСБ. Здесь также работают «волонтеры МСБ».
Позже было знакомство с «Агсу Агропарк». Следует отметить, что агропарк, специализирующийся на сельском хозяйстве и животноводстве, работает с 2018 года. В настоящее время в агропарке работает около 200 постоянных работников. На территории предприятия также действует семеноводческое хозяйство. Продукция «Агсу Агропарк» направлена на удовлетворение потребностей внутреннего рынка. В рамках ознакомления с агропарком состоялся обмен мнениями с предпринимателем относительно их потребностей и возможностей экспорта продукции.