Yerli startapları “mələk investor”larla əlaqələndirmək üçün tədbir keçirilib
Yerli startapların Dünya Biznes Mələkləri İnvestisiya Forumunun (WBAF) sədri Baybars Altuntaşla görüşü təşkil olunub. Qeyd edək ki, WBAF sıralarında dünyanın 132 ölkəsindən 1400-dən çox “mələk investor”u birləşdirir və 10 ölkədə ofisi fəaliyyət göstərir. WBAF ilə görüşün məqsədi yerli startapları “mələk investor”larla əlaqələndirmək və onları xarici bazarlara çıxış imkanları barədə məlumatlandırmaqdır.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə “Bakı KOB evi”ndə təşkil edilmiş “Startaplar: Dünyaya çıxış imkanları” mövzusunda tədbirə 80-ə yaxın startap qatılıb.
Tədbirdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə innovativ sahibkarlığın inkişafına dəstək məqsədilə KOBİA-nın startap, mikro və kiçik sahibkarlara göstərdiyi müxtəlif dəstək və xidmətlər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, Agentlik tərəfindən rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas komponentləri olan elektron ticarət, elektron idarəetmə, elektron ödəniş, nəqliyyat-logistika, elektron kənd təsərrüfatı, biznes üçün rəqəmsal həllər üzrə startaplara qrant və “Startap” şəhadətnaməsi verilib. Startaplar üçün  “Bakı KOB evi”ndə Startap İnkişaf Mərkəzi fəaliyyət göstərir, Agentliyin KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən innovativ biznesə dair müxtəlif təlimlər keçirilir, tədbirlər təşkil olunur.
Dünya Biznes Mələkləri İnvestisiya Forumunun (WBAF) sədri Baybars Altuntaş WBAF-ın startapların xarici bazarlara çıxışına dair təcrübəsini bölüşüb, bu sahədə imkanlara və startap layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün “mələk investor”ların tələblərinə dair təqdimatla çıxış edib, startapların suallarını cavablandırıb.
KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Zaur Qardaşov isə yerli startaplar üçün ölkəmizdə mövcud olan dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə ətraflı məlumat verib.

Была организована встреча с Бейбарсом Алтунташем, председателем Всемирного инвестиционного форума бизнес-ангелов (WBAF) местных стартапов. Следует отметить, что WBAF объединяет более 1400 «ангелов-инвесторов» из 132 стран мира и имеет офисы в 10 странах. Цель встречи с WBAF — связать местные стартапы с «инвесторами-ангелами» и проинформировать их о возможностях выхода на зарубежные рынки.
Около 80 стартапов приняли участие в мероприятии на тему «Стартапы: доступ к миру», организованном Агентством Развития Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) в «Бакинском доме МСБ».
На мероприятии председатель правления KOBIA Орхан Маммадов проинформировал о различной поддержке и услугах, предоставляемых KOBIA начинающим, микро и малым предпринимателям в целях поддержки развития инновационного предпринимательства в нашей стране. Отмечено, что Агентство предоставило гранты и сертификаты «Стартап» стартапам по цифровым решениям для электронной коммерции, электронного управления, электронных платежей, транспортно-логистической деятельности, электронного сельского хозяйства и бизнеса, которые являются основными составляющими цифровой экономики. Для стартапов в «Бакинский дом МСБ» работает Центр развития стартапов, центрами развития МСБ Агентства проводятся различные тренинги по инновационному бизнесу, организуются мероприятия.
Председатель Всемирного инвестиционного форума бизнес-ангелов (WBAF) Байбарс Алтунташ, поделился опытом WBAF по выходу стартапов на зарубежные рынки, выступил с презентацией о возможностях в этой сфере и требованиях «ангелов-инвесторов» к финансированию стартапа проектов и ответил на вопросы стартаперов.
Советник председателя правления KOBIA Заур Кардашов, подробно рассказал о доступных в нашей стране механизмах государственной поддержки местных стартапов.