2023-cü il üzrə “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinin qalibi seçildi
EY Azərbaycan şirkəti “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinin qalibini elan edib. Müsabiqə Azərbaycanın iş adamları arasında artıq dördüncü ildir ki, keçirilir. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) tərəfdaşlığı ilə keçirilən müsabiqəyə ABB və bp sponsor dəstəyi göstərib. “Veysəloğlu” Şirkətlər Qrupu müsabiqəyə maliyyə dəstəyi verib. “EKVITA” konsaltinq şirkəti və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO müsabiqənin tərəfdaşları sırasındadır.
Müsabiqənin qalibi biznes icmasının, beynəlxalq maliyyə qurumlarının nümayəndələri və tanınmış şirkət rəhbərlərindən ibarət müstəqil münsiflər heyəti tərəfindən 13 güclü namizəd arasından seçilib.
Qalibin adı 16 fevral tarixində təntənəli mükafatlandırma mərasimində açıqlanıb.
“EY Azərbaycan” şirkətinin ölkə üzrə idarəedici partnyoru İlqar Vəliyev deyib: “Son illərdə pandemiya və geosiyasi məsələlər qlobal dəyişikliklərə səbəb olub. Bunlar həm Azərbaycanda, həm də dünyanın digər ölkələrində fəaliyyət göstərən sahibkarların biznesinə öz təsirini göstərib. “EY”ın ölkəmizdə təşkil etdiyi bu müsabiqənin məqsədi yaşanan çətinliklərə baxmayaraq, sahibkarlıq ruhunu üstün tutmuş və yollarına davam etməyə qərar vermiş layiqli insanları qiymətləndirməkdir. İnanıram ki, bu əzm və dayanıqlıq nümayiş etdirən insanlar bazarda yaşanan çətinliklərin öhdəsindən uğurla gələrək digərlərini ruhlandırmağa və biznesin inkişafı üçün çalışmağa davam edəcəklər”. “EY şirkəti, yaşadıqları və fəaliyyət göstərdikləri cəmiyyət üçün dəyər yaradan, olduqca maraqlı uğur hekayəsi olan “EY İlin İş Adamı 2023” müsabiqəsinin iştirakçılarını mükafatlandırmaqdan qürur duyur” – deyə o, əlavə edib.
Müraciətləri hərtərəfli dəyərləndirdikdən sonra münsiflər fərqli nominasiyalar üzrə qalibləri seçiblər. Beləliklə, “İnnovasiya” nominasiyasında “Pickvisa” şirkətinin təsisçisi Baba Ağayev, “Sosial təsir” nominasiyasında “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin Müşahidə Şurasının sədri Zaur Darabzadə, “Regional inkişaf” nominasiyasında isə “Savalan ASPI Winery”nin rəhbəri Fuad Seyidəliyev təltif olunublar.
Builki müsabiqənin qalibi isə “Simbrella” şirkətinin baş direktoru və təsisçisi Seymur Məmmədov olub. O, Azərbaycanı “Dünya üzrə İlin İş Adamı” müsabiqəsinin beynəlxalq mərhələsində təmsil edərək dünyanın ən yenilikçi və mötəbər iş adamları ilə mübarizə aparacaq. Qalib Seymur Məmmədov: “İştirakçılarla tanış olanda mən başa düşdüm ki, hər kəs qalib olmağa layiqdir. Onlarla birlikdə finalda iştirak etmək artıq mənim üçün bir şərəfdir. Seçilməyimi gözləməsəm də bu, mənim üçün çox sevindirici və qürurvericidir”.
“Sahibkarlar arasında müxtəlif müsabiqələrin keçirilməsi onları sağlam rəqabətə təşviq edir. Bu səbəbdən belə müsabiqələrin təşkili və keçirilməsinə dəstək göstərilməsi KOBİA-nın diqqətindədir. Azərbaycanda artıq 4-cü dəfədir keçirilən "EY İlin İş Adamı" müsabiqəsində KOBİA strateji tərəfdaşıdır. Sevindirici haldır ki, müsabiqəyə qatılan mikro və kiçik sahibkarların sayı ildən-ilə artır. Əvvəlki illərin qalibləri də məhz kiçik sahibkarlar olub. Qaliblər arasında qadın sahibkarların olması bizi sevindirir, bu ölkəmizdə qadın sahibkarlığının təşviqi baxımından əhəmiyyətlidir. Builki müsabiqənin qalibinə biznesində uğurlar arzu edirik” – deyə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Zaur Qardaşov müsabiqə barəsində fikirlərini bölüşüb.
ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov Bankın artıq dördüncü ildir ki, “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinə dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb: “Bu müsabiqə yenilikçi iş adamlarımızı cəmiyyətimizə tanıdır, sağlam rəqabət mühiti yaradır, sahibkarlarımızı ruhlandırır ki, həmişə ən yaxşı olmaq uğrunda çalışsınlar. Bütün bunlar ölkəmizin biznes mühitinə mühüm töhfələrdir. “EY Azərbaycan” şirkəti bu müsabiqəni Azərbaycana gətirməklə çox gözəl bir ənənənin əsasını qoydu. Müsabiqənin niyyəti ABB olaraq bizim korporativ dəyərlərimizlə, sosial məsuliyyət prinsiplərimizlə tam üst-üstə düşür. Ona görə “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinə dəstək veririk və ölkəmizdə belə bir faydalı ənənənin formalaşmasında yaxından iştirakımızla qürur duyuruq”.
bp şirkətinin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-presidenti Bəxtiyar Aslanbəyli deyib: “Biz “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsini dəstəkləməyə davam etməkdən məmnunuq, çünki o, sahibkarlığın uğurlarını və yerli müəssisələrin nailiyyətlərini üzə çıxarır və tanıdır. Bu məqsəd bp şirkətinin sahibkarlığın və yerli təchizat zəncirlərinin inkişafına yönəldilmiş səyləri ilə üst-üstə düşür".
EKVITA şirkətinin baş direktoru İlqar Mehti bildirib: “EKVITA ilk gündən "EY İlin İş Adamı" müsabiqəsi ilə tərəfdaşlıq edir. Şirkətimiz ölkə xaricinə çıxan ilk yerli konsaltinq şirkəti olmaqla həm ölkəmizdə, həm də ölkə xaricində layihələr icra edir. Qazandığımız geniş təcrübəni digər yerli iş adamları ilə bölüşmək, həmçinin onların bu kimi beynəlxalq müsabiqələrlə tanınmasına dəstək olmaqdan qürur duyuruq. Bu gözəl missiyanın yerinə yetirilməsində yaradılan şəraitə görə “EY Azərbaycan” şirkəti və onun rəhbərliyinə təşəkkürümü bildirirəm”.
“EY İlin İş Adamı” müsabiqəsi haqqında
EY şirkəti tərəfindən təsis edilmiş “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsi 1986-cı ildən etibarən keçirilir. Dünyanın nüfuzlu işgüzar mükafatlarından olan "EY İlin İş Adamı" proqramının məqsədi yüksək potensiala malik iş adamlarının sahibkarlıq fəaliyyətini təşviq etmək, liderliyi və uğurlarını nümayiş etdirməklə başqalarını da həvəsləndirməkdir. Öz sahəsində ilk qlobal mükafat proqramı olaraq, "EY İlin İş Adamı" 60-dan çox ölkənin 145-dən çox şəhərini əhatə edən regional, milli və qlobal proqram çərçivəsində uğurlu, inkişaf edən və dinamik biznes quran sahibkarları üzə çıxarır.

EY Azerbaijan has announced the winner of the "EY Entrepreneur of the Year" competition. The competition among Azerbaijani entrepreneurs has been held for the fourth year. IBA and BP provided sponsor support for the competition held in partnership with the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA). "Veysaloglu" Group of Companies provided financial support to the competition. "EKVITA" consulting company and the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO are among the partners of the competition.
The winner of the competition was selected from among 13 eligible candidates by an independent jury consisting of representatives of the business community, international financial institutions and reputable company leaders.
The name of the winner was announced on February 16 at the award ceremony.
Mr. Ilgar Veliyev, country managing partner of EY in Azerbaijan, noted: "In recent years, the pandemic and geopolitical issues have caused global changes. These have had an impact on the business of entrepreneurs operating both in Azerbaijan and in other countries. This competition, organized by "EY" in our country, aims to evaluate worthy people who, despite the challenges experienced, favoured the spirit of entrepreneurship and decided to pursue their own way. I do believe that people who exhibit this determination and resilience will successfully conquer the challenges of the market and will further inspire others and continue their work for business development. "EY is proud to reward the participants of the EY Entrepreneur of the Year 2023 competition, who create value for the society in which they live and operate, and have extremely exciting success stories," he added.
The jury members selected the winners in different categories after comprehensively evaluating the applications. Thus, the founder of “Pickvisa” Baba Aghayev was awarded in the "Innovation" nomination, Zaur Darabzadeh, the chairman of the Supervisory Board of "CinemaPlus" cinema chain in the "Social impact" nomination, and Fuad Seyidaliyev, the head of "Savalan ASPI Winery" in the "Regional development" nomination.
The winner of this year's competition was Seymur Mammadov, CEO and founder of Simbrella. He will represent Azerbaijan at the international stage of the "Worldwide Entrepreneur of the Year" competition and compete with the world's most innovative and reputable businesspersons. Seymur Mammadov stated: "When I met the participants, I realized that each of them is worthy of being a winner. It is already an honour for me to take part in the final stage with them. However, I did not expect to win, therefore I feel elated and very proud."
Zaur Gardashov, advisor to the Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency, expressed his thoughts on the competition: "Holding such various events among entrepreneurs encourages them to be in a healthy competition. Therefore, KOBİA focuses on the organization and support of such competitions. KOBİA is a strategic partner in the "EY Entrepreneur of the Year" competition held in Azerbaijan for the 4th time. It is pleasing that the number of micro and small entrepreneurs taking part in the competition is growing every year. Small entrepreneurs were the winners of the competitions of previous years. We are thrilled that there are women entrepreneurs among the winners. This is of great importance in terms of promoting women's entrepreneurship in our country. We wish the winner of this year's competition success in his future activities."
Abbas Ibrahimov, the Chairman of the Executive Board of IBA stated that the IBA has supported the "EY Entrepreneur of the Year" competition for the fourth year in a row: "This competition introduces our innovative businessmen to our society, brings about a healthy competitive environment, and encourages our entrepreneurs to constantly strive to be the best. All these are important contributions to the business environment of our country. By introducing this competition to Azerbaijan, "EY Azerbaijan" laid the foundation of a wonderful tradition. The aim of the competition is fully compatible with our corporate values and principles of social responsibility as IBA. Therefore, we support the "EY Entrepreneur of the Year" competition and are proud of our close participation in the formation of such a useful tradition in our country."
Bakhtiyar Aslanbeyli, vice president for the Caspian region, communications and external affairs of BP, shared his thoughts on the competition: "We are thrilled to continue to support the EY Entrepreneur of the Year competition, as it reveals and recognizes the achievements of entrepreneurship and local enterprises. This goal is fully compatible with BP's efforts to develop entrepreneurship and local supply chains."
The director of EKVITA, Ilgar Mehti said: "EKVITA has been partnering with the "EY Entrepreneur of the Year" competition since its inception. Being the first local consulting company to operate abroad, our company implements projects both domestically and internationally. We are proud to share the extensive experience we have gained with other local businessmen, as well as to support them to be recognized by international competitions like this one. I would like to express my gratitude to "EY Azerbaijan" and its management for the conditions established for the fulfilment of this wonderful mission."
About the "EY Entrepreneur of the Year" competition
The "EY Entrepreneur of the Year" competition, established by “EY” company, has been held since 1986. The purpose of the "EY Entrepreneur of the Year" program, one of the world's most prestigious business awards, is to promote the entrepreneurial activity of businesspersons with high potential, and to encourage others by exhibiting their leadership and achievements. As the first global awards program in its field, “EY Entrepreneur of the Year” acknowledges entrepreneurs who have built successful, growing and dynamic businesses in a regional, national and global program covering more than 145 cities in more than 60 countries.