2023-cü il üzrə “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinin qalibi seçildi
EY Azərbaycan şirkəti “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinin qalibini elan edib. Müsabiqə Azərbaycanın iş adamları arasında artıq dördüncü ildir ki, keçirilir. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) tərəfdaşlığı ilə keçirilən müsabiqəyə ABB və bp sponsor dəstəyi göstərib. “Veysəloğlu” Şirkətlər Qrupu müsabiqəyə maliyyə dəstəyi verib. “EKVITA” konsaltinq şirkəti və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO müsabiqənin tərəfdaşları sırasındadır.
Müsabiqənin qalibi biznes icmasının, beynəlxalq maliyyə qurumlarının nümayəndələri və tanınmış şirkət rəhbərlərindən ibarət müstəqil münsiflər heyəti tərəfindən 13 güclü namizəd arasından seçilib.
Qalibin adı 16 fevral tarixində təntənəli mükafatlandırma mərasimində açıqlanıb.
“EY Azərbaycan” şirkətinin ölkə üzrə idarəedici partnyoru İlqar Vəliyev deyib: “Son illərdə pandemiya və geosiyasi məsələlər qlobal dəyişikliklərə səbəb olub. Bunlar həm Azərbaycanda, həm də dünyanın digər ölkələrində fəaliyyət göstərən sahibkarların biznesinə öz təsirini göstərib. “EY”ın ölkəmizdə təşkil etdiyi bu müsabiqənin məqsədi yaşanan çətinliklərə baxmayaraq, sahibkarlıq ruhunu üstün tutmuş və yollarına davam etməyə qərar vermiş layiqli insanları qiymətləndirməkdir. İnanıram ki, bu əzm və dayanıqlıq nümayiş etdirən insanlar bazarda yaşanan çətinliklərin öhdəsindən uğurla gələrək digərlərini ruhlandırmağa və biznesin inkişafı üçün çalışmağa davam edəcəklər”. “EY şirkəti, yaşadıqları və fəaliyyət göstərdikləri cəmiyyət üçün dəyər yaradan, olduqca maraqlı uğur hekayəsi olan “EY İlin İş Adamı 2023” müsabiqəsinin iştirakçılarını mükafatlandırmaqdan qürur duyur” – deyə o, əlavə edib.
Müraciətləri hərtərəfli dəyərləndirdikdən sonra münsiflər fərqli nominasiyalar üzrə qalibləri seçiblər. Beləliklə, “İnnovasiya” nominasiyasında “Pickvisa” şirkətinin təsisçisi Baba Ağayev, “Sosial təsir” nominasiyasında “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin Müşahidə Şurasının sədri Zaur Darabzadə, “Regional inkişaf” nominasiyasında isə “Savalan ASPI Winery”nin rəhbəri Fuad Seyidəliyev təltif olunublar.
Builki müsabiqənin qalibi isə “Simbrella” şirkətinin baş direktoru və təsisçisi Seymur Məmmədov olub. O, Azərbaycanı “Dünya üzrə İlin İş Adamı” müsabiqəsinin beynəlxalq mərhələsində təmsil edərək dünyanın ən yenilikçi və mötəbər iş adamları ilə mübarizə aparacaq. Qalib Seymur Məmmədov: “İştirakçılarla tanış olanda mən başa düşdüm ki, hər kəs qalib olmağa layiqdir. Onlarla birlikdə finalda iştirak etmək artıq mənim üçün bir şərəfdir. Seçilməyimi gözləməsəm də bu, mənim üçün çox sevindirici və qürurvericidir”.
“Sahibkarlar arasında müxtəlif müsabiqələrin keçirilməsi onları sağlam rəqabətə təşviq edir. Bu səbəbdən belə müsabiqələrin təşkili və keçirilməsinə dəstək göstərilməsi KOBİA-nın diqqətindədir. Azərbaycanda artıq 4-cü dəfədir keçirilən "EY İlin İş Adamı" müsabiqəsində KOBİA strateji tərəfdaşıdır. Sevindirici haldır ki, müsabiqəyə qatılan mikro və kiçik sahibkarların sayı ildən-ilə artır. Əvvəlki illərin qalibləri də məhz kiçik sahibkarlar olub. Qaliblər arasında qadın sahibkarların olması bizi sevindirir, bu ölkəmizdə qadın sahibkarlığının təşviqi baxımından əhəmiyyətlidir. Builki müsabiqənin qalibinə biznesində uğurlar arzu edirik” – deyə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Zaur Qardaşov müsabiqə barəsində fikirlərini bölüşüb.
ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov Bankın artıq dördüncü ildir ki, “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinə dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb: “Bu müsabiqə yenilikçi iş adamlarımızı cəmiyyətimizə tanıdır, sağlam rəqabət mühiti yaradır, sahibkarlarımızı ruhlandırır ki, həmişə ən yaxşı olmaq uğrunda çalışsınlar. Bütün bunlar ölkəmizin biznes mühitinə mühüm töhfələrdir. “EY Azərbaycan” şirkəti bu müsabiqəni Azərbaycana gətirməklə çox gözəl bir ənənənin əsasını qoydu. Müsabiqənin niyyəti ABB olaraq bizim korporativ dəyərlərimizlə, sosial məsuliyyət prinsiplərimizlə tam üst-üstə düşür. Ona görə “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsinə dəstək veririk və ölkəmizdə belə bir faydalı ənənənin formalaşmasında yaxından iştirakımızla qürur duyuruq”.
bp şirkətinin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-presidenti Bəxtiyar Aslanbəyli deyib: “Biz “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsini dəstəkləməyə davam etməkdən məmnunuq, çünki o, sahibkarlığın uğurlarını və yerli müəssisələrin nailiyyətlərini üzə çıxarır və tanıdır. Bu məqsəd bp şirkətinin sahibkarlığın və yerli təchizat zəncirlərinin inkişafına yönəldilmiş səyləri ilə üst-üstə düşür".
EKVITA şirkətinin baş direktoru İlqar Mehti bildirib: “EKVITA ilk gündən "EY İlin İş Adamı" müsabiqəsi ilə tərəfdaşlıq edir. Şirkətimiz ölkə xaricinə çıxan ilk yerli konsaltinq şirkəti olmaqla həm ölkəmizdə, həm də ölkə xaricində layihələr icra edir. Qazandığımız geniş təcrübəni digər yerli iş adamları ilə bölüşmək, həmçinin onların bu kimi beynəlxalq müsabiqələrlə tanınmasına dəstək olmaqdan qürur duyuruq. Bu gözəl missiyanın yerinə yetirilməsində yaradılan şəraitə görə “EY Azərbaycan” şirkəti və onun rəhbərliyinə təşəkkürümü bildirirəm”.
“EY İlin İş Adamı” müsabiqəsi haqqında
EY şirkəti tərəfindən təsis edilmiş “EY İlin İş Adamı” müsabiqəsi 1986-cı ildən etibarən keçirilir. Dünyanın nüfuzlu işgüzar mükafatlarından olan "EY İlin İş Adamı" proqramının məqsədi yüksək potensiala malik iş adamlarının sahibkarlıq fəaliyyətini təşviq etmək, liderliyi və uğurlarını nümayiş etdirməklə başqalarını da həvəsləndirməkdir. Öz sahəsində ilk qlobal mükafat proqramı olaraq, "EY İlin İş Adamı" 60-dan çox ölkənin 145-dən çox şəhərini əhatə edən regional, milli və qlobal proqram çərçivəsində uğurlu, inkişaf edən və dinamik biznes quran sahibkarları üzə çıxarır.

Компания EY Azerbaijan объявила победителя конкурса «EY Бизнесмен года». Конкурс среди азербайджанских предпринимателей проводится четвертый год. IBA и bp оказали спонсорскую поддержку конкурсу, который проводился в партнерстве с Агентством по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA). Группа Компаний «Вейсалоглу» оказала финансовую поддержку конкурсу. Среди партнеров конкурса - консалтинговая компания "EKVITA" и Агентство по Продвижению Экспорта и Инвестиций Азербайджанской Республики - AZPROMO.
Победитель конкурса избран независимым жюри из числа 13 сильных претендентов, в состав которого вошли представители бизнес-сообщества, международных финансовых институтов и известные руководители компаний.
Имя победителя было объявлено 16 февраля на церемонии награждения.
Управляющий партнер по стране компании «EY Азербайджан» Ильгар Велиев, сказал: «В последние годы пандемия и геополитические проблемы вызвали глобальные изменения. Это оказало влияние на бизнес предпринимателей, работающих как в Азербайджане, так и в других странах мира. Целью этого конкурса, организованного «EY» в нашей стране, является оценка достойных людей, которые, несмотря на пережитые трудности, предпочли дух предпринимательства и решили продолжить свой путь. Я верю, что люди, проявившие это упорство и стойкость, успешно преодолеют трудности, переживаемые на рынке, и продолжат вдохновлять других и работать на развитие бизнеса. «EY» гордится тем, что награждает участников конкурса «EY Бизнесмен года 2023», которые создают ценность для общества, в котором они живут и работают, и являются чрезвычайно захватывающими историями успеха», — добавил он.
После тщательной оценки заявок судьи выбрали победителей в разных номинациях. Так, в номинации «Инновация» награждены основатель компании «Pickvisa» Баба Агаев, в номинации «Социальное влияние» председатель Наблюдательного Совета сети кинотеатров «CinemaPlus» Заур Дарабзаде и руководитель «Савалан ASPI Winery» в номинации «Региональное развитие».
Победителем конкурса этого года стал генеральный директор и основатель Компании «Simbrella» Сеймур Мамедов. Он будет представлять Азербайджан на международном этапе конкурса «Всемирный бизнесмен года» и составит конкуренцию самым инновационным и авторитетным бизнесменам мира. Победитель Сеймур Мамедов: «Когда я познакомился с участниками, я понял, что каждый достоин быть победителем. Для меня уже большая честь участвовать в финале с ними. Хотя я не ожидал, что меня выберут, это очень приятно и гордо для меня».
«Проведение различных конкурсов среди предпринимателей побуждает их к здоровой конкуренции. По этой причине KOBIA уделяет внимание организации и поддержке таких соревнований. KOBIA является стратегическим партнером конкурса «EY Бизнесмен года», проводимого в Азербайджане в четвертый раз. Отрадно, что количество микро- и малых предпринимателей, участвующих в конкурсе, с каждым годом увеличивается. Победителями прошлых лет стали малые предприниматели. Мы рады, что среди победителей имеются женщины-предприниматели, это важно с точки зрения популяризации женского предпринимательства в нашей стране. Желаем победителю конкурса этого года успехов в бизнесе», — поделился мыслями о конкурсе советник председателя правления Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса Заур Гардашов.
Председатель правления МБА Аббас Ибрагимов отметил, что Банк уже четвертый год поддерживает конкурс «EY Бизнесмен года»: - «Этот конкурс знакомит наше общество с нашими инновационными бизнесменами, создает здоровую конкурентную среду и вдохновляет наших предпринимателей всегда стремиться быть лучшими. Все это является важным вкладом в деловую среду нашей страны. Принеся этот конкурс в Азербайджан, компания «EY Azerbaijan» заложила основу прекрасной традиции. Цель конкурса полностью совпадает с нашими корпоративными ценностями и принципами социальной ответственности как МБА. Поэтому мы поддерживаем конкурс «EY Бизнесмен года» и гордимся своим непосредственным участием в формировании такой полезной традиции в нашей стране».
Вице-президент по коммуникациям и внешним связям в Каспийском регионе bp Бахтияр Асланбейли сказал: «Мы рады продолжать поддерживать конкурс «EY Бизнесмен года», поскольку он подчеркивает и признает успехи предпринимательства и достижения местных предприятий. Эта цель совпадает с усилиями bp по развитию предпринимательства и местных цепочек поставок».
Генеральный директор EKVITA Ильгар Мехти сказал: «EKVITA с первого дня сотрудничает с конкурсом «EY Бизнесмен года». Являясь первой отечественной консалтинговой компанией, вышедшей за границу, наша компания реализует проекты как в нашей стране, так и за ее пределами. Мы гордимся тем, что делимся своим обширным опытом с другими местными бизнесменами, а также помогаем им получить признание на таких международных конкурсах, как этот. Хочу выразить благодарность компании «EY Азербайджан» и ее руководству за условия, созданные для выполнения этой замечательной миссии».
О конкурсе «EY Бизнесмен года»
Конкурс «EY Бизнесмен года», учрежденный компанией EY, проводится с 1986 года. Цель программы «EY Бизнесмен года», одной из самых престижных в мире бизнес-премий, — способствовать предпринимательской активности перспективных деловых людей, а также вдохновлять других, демонстрируя свое лидерство и успех. Будучи первой глобальной программой награждения в своей области, «EY Бизнесмен года» отмечает предпринимателей, которые создали успешный, растущий и динамичный бизнес в рамках региональной, национальной и глобальной программы, охватывающей более 145 городов в более чем 60 странах.