Masallıda sahibkarlarla görüş keçirilib
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) dəstəyi ilə Masallı şəhərində sağlamlıq imkanları məhdud olan sahibkarlarla görüş keçirilib.
Masallı Sosial Sahibkarlıq və Məşğulluq Mərkəzində keçirilmiş görüşdə 30-a yaxın sağlamlıq imkanları məhdud və həssas kateqoriyaya aid şəxslər, sahibkarlar, eləcə də Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi, “Əlil Sahibkarlar Təşkilatı” İctimai Birliyi və Masallı Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların biznesyönümlü bilik və bacarıqlarının artırılması, biznes təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, əmək bazarına çıxışına dəstək ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin iştirakçılar sahibkarlıq sahəsində həyata keçirilən layihələr, dövlət dəstəyi tədbirləri, özünüməşğulluq proqramına müraciət qaydaları, peşəyönümlü təhsil, biznes layihələrinin maliyyələşdirilməsi barədə məlumatlandırılıb, təklifləri dinlənilib.
Sonra KOBİA, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyi (DOST Agentliyi), “Azərsu” ASC və digər tərəfdaşların əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən “Əlil sahibkarlara dəstək” layihəsi çərçivəsində təlimləri uğurla tamamlamış 16 nəfərə sertifikat təqdim olunub. Qeyd edilib ki, layihə iştirakçıları Masallı Sosial Sahibkarlıq və Məşğulluq Mərkəzi tərəfindən keçirilən peşə təlimlərində iştirak edərək müvafiq peşə biliklərinə yiyələniblər. Hazırda layihə çərçivəsində dərzi, xalçaçılıq, elektrik avadanlıqlarının təmiri, qaynaqçı, foto və video operator sahələri üzrə 41 nəfər üçün peşə təlimləri davam edir.

В Масаллы состоялась встреча с предпринимателями
При поддержке Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) в городе Масаллы состоялась встреча с предпринимателями с ограниченными возможностями здоровья.
На встрече, состоявшейся в Масаллинском центре социального предпринимательства и занятости, около 30 человек с ограниченными возможностями здоровья и уязвимых категорий, предприниматели, а также представители Государственного Агентства Занятости при Министерстве Труда и Социальной Защиты Населения, Общественного Объединения «Организация Предпринимателей-Инвалидов» и Исполнительной Власти Масаллинского района.
На встрече состоялся обмен идеями относительно интеграции в общество людей, принадлежащих к уязвимым социальным группам и инвалидам, повышения их бизнес-ориентированных знаний и навыков, поддержки бизнес-инициатив и поддержки их доступа к рынку труда. Также участники были проинформированы о проектах, реализуемых в сфере предпринимательства, мерах государственной поддержки, правилах подачи заявки на программу самозанятости, профессионального образования, финансирования бизнес-проектов, выслушаны их предложения.
Затем сертификаты были вручены 16 участникам, успешно прошедшим обучение в рамках проекта «Поддержка предпринимателей с ограниченными возможностями», реализуемого в рамках сотрудничества KOBİA, Государственного Агентства Занятости, Агентства Устойчивого и Оперативного Социального Обеспечения (Агентство DOST), «ОАО «Азерсу» и другие партнеры. Было отмечено, что участники проекта приняли участие в профессиональных тренингах, проводимых Масаллинским центром социального предпринимательства и занятости, и приобрели соответствующие профессиональные знания. В настоящее время в рамках проекта продолжается профессиональное обучение 41 человека по специальностям портняжное дело, ковроткачество, ремонт электрооборудования, сварщики, фото и видеооператоры.