Martın 10-da Şabran şəhərində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Mərkəzi Bank, Bakı Fond Birjası və investisiya şirkətlərinin iştirakı ilə “İnvestisiya səyahəti” layihəsi çərçivəsində tədbir təşkil olunacaq.
Şabran Heydər Əliyev Mərkəzində keçiriləcək tədbirdə regionda fəaliyyət göstərən biznes subyektləri kapital bazarının imkanları və Bakı Fond Birjasında listinqin üstünlükləri barədə məlumatlandırılacaq. Tədbirdə qiymətli kağızlar bazarına dair məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, regionlarda bu sahəyə marağın artırılması və biznes ictimaiyyətinin diqqətinin kapital bazarına yönəldilməsi istiqamətində təqdimatlar keçiriləcək. Həmçinin tədbir çərçivəsində investisiya şirkətləri tərəfindən kapital bazarı vasitəsilə maliyyələşməyə marağı olan biznes subyektlərinin təsərrüfatlarına yerində baxış keçiriləcək, onların maliyyələşmə imkanları dəyərləndiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, bu, sayca yeddinci belə tədbirdir. Bundan əvvəl layihə çərçivəsində tədbirlər Gəncə, Xaçmaz, Lənkəran, Yevlax, Qəbələ və Şamaxı şəhərlərində təşkil olunub. Mütəmadi olaraq keçirilən “investisiya səyahəti” tədbirlərinin məqsədi regionlarda fəaliyyət göstərən biznes subyektlərini alternativ maliyyələşmə mənbəyi olan qiymətli kağızlar bazarı barədə məlumatlandırmaqdır.

Мероприятие «Инвестиционная поездка» в Шабране
10 марта в городе Шабран будет организовано мероприятие в рамках проекта «Инвестиционное путешествие» с участием Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), Центрального Банка, Бакинской Фондовой Биржи и инвестиционных компаний.
На мероприятии, которое пройдет в Шабранском Центре Гейдара Алиева, бизнес субъекты, действующие в регионе, будут проинформированы о возможностях рынка капитала и преимуществах листинга на Бакинской Фондовой Бирже. На мероприятии пройдут презентации, направленные на повышение уровня информированности о рынке ценных бумаг, повышение интереса к этой сфере в регионах, направление внимания бизнес-сообщества на рынок капитала. Также в рамках мероприятия инвестиционные компании проведут проверку фермерских хозяйств субъектов предпринимательства, заинтересованных в финансировании через рынок капитала, и оценят их возможности финансирования.
Отметим, что это уже седьмое подобное событие. До этого мероприятия в рамках проекта были организованы в городах Гянджа, Хачмаз, Ленкорань, Евлах, Габала и Шемаха. Целью регулярно проводимых мероприятий «инвестиционных поездок» является информирование субъектов бизнеса, работающих в регионах, о рынке ценных бумаг, являющемся альтернативным источником финансирования.