Hazırda startaplar iqtisadiyyatda innovasiyanın inkişafını sürətləndirən layihələrin ən uğurlu nümunəsi sayıldığından Azərbaycan öz iqtisadiyyatını həm də bu istiqamətdə qurmağa, başqa sözlə, “startap iqtisadiyyatı” yaratmağa çalışır.
Startap sənayesinin inkişafı üçün ən vacib amillərdən biri dövlət tərəfindən innovativ sahibkarlığın inkişafı üçün güclü dəstək mexanizminin qurulmasıdır.
Azərbaycanda indiyədək 86 “Startap" şəhadətnaməsi verilib
Bu gün Azərbaycan mikro və kiçik sahibkarlığın inkişafına yönəlmiş startap sənayesinin güclü dəstəkləyicisi rolunda çıxış edir. Bu dəstək sayəsində “startap şəhadətnaməsi” alan sahibkarlıq subyektləri Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq şəhadətnaməni aldıqları tarixdən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edilirlər. Dövlətin startap sənayesini dəstəkləməsi “Startap" şəhadətnaməsi alanların sayının getdikcə artmasına təsir göstərir. İlk şəhadətnamələrin verildiyi tarixdən – 2021-ci ilin may ayından indiyədək 86 “Startap" şəhadətnaməsi verilib.
Startaplar üçün “Bakı KOB evi”ndə Startap İnkişaf Mərkəzi fəaliyyət göstərir, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) KOB inkişaf mərkəzləri tərəfindən innovativ biznesə dair müxtəlif təlimlər keçirilir, startaplar üçün qrant müsabiqələri təşkil olunur. Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirmək məqsədi daşıyan qrant müsabiqələrini KOBİA keçirir.
KOB subyektlərinə aid istənilən hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs müsabiqədə iştirak etmək hüququna malikdir. Hər bir layihə üzrə maliyyələşdirmə məbləğinin dəyəri 20 min manatadək müəyyən edilib və nağdsız qaydada ödənilir.
Agentlik tərəfindən verilən şəhadətnamələr və qrantlar rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas komponentləri olan elektron ticarət, elektron idarəetmə, elektron ödəniş, nəqliyyat-loqistika, elektron kənd təsərrüfatı, biznes üçün rəqəmsal həllər və s. sahələri əhatə edir.
Ağıllı sistemdən istifadə edən şirkətlər loqistik xərclərinə 50%-ə qədər qənaət edirlər
“Wasco Lab” MMC və “WTEAM Inc” in təsisçisi və direktoru Tural Zəkəryazadə Azərbaycanda iki fərqli startap layihəsi əsasında biznes fəaliyyəti qurub. Onun startap layihələrindən biri tullantıların ağıllı yolla idarə olunması sisteminin qurulması üzrədir. “Wasco Lab” MMC işğaldan azad olunmuş ərazilərdə "Ağıllı Şəhər konsepsiyası" - İoT cihazlar vasitəsilə tullantıların ağıllı yolla toplanması, emalı və idarə olunması sisteminin hazırlanması imkanlarının araşdırılması üçün KOBİA-dan keçən il 19.345 manat qrant alıb.
“Wasco Lab”ın ağıllı sistemindən istifadə edən şirkətlər loqistik xərclərinə 50%-ə qədər qənaət edə, eyni zamanda zibil maşınlarından emissiya olunan CO2 miqdarını 45%-ə qədər azalda bilirlər. Tullantıların idarə olunması ilə bağlı Azərbaycan şirkətinin yaratdığı bu ağıllı sistem artıq bəzi xarici ölkələrdə tətbiq edilir.
T.Zəkəryazadə 2017-ci ildən müxtəlif yerli və qlobal startap layihələrinin müəllifi kimi fəaliyyət göstərir. 2019-cu ildə ixtira etdiyi cihaz vasitəsilə dünyanın ən yaxşı cihaz təminatı üzrə startap akselerasiya proqramı olan “Brinc” proqramına qəbul olunub. Bəhreyn Krallığında 6 həftəlik proqram müddətində “Made in Azerbaijan” brendi altında hazırladığı cihazın Azərbaycanda, eləcə də Yaxın və Orta Şərq bazarında tətbiqinə başlanıb.
T.Zəkəryazadə bildirir ki, hazırladıqları texnologiya bələdiyyələrə, tullantı yığımı ilə məşğul olan şirkətlərə tullantı yığımını və idarəetməni daha optimal şəkildə həyata keçirməyə imkan verir. Proqramlaşdırılmış xüsusi cihazlar tullantı qablarına yerləşdirilir. Bu cihazlarla tullantı qablarının nə zaman və hansı həcmdə dolduğu, içərisində hansı növ tullantıların olduğu, konteynerin daxilində temperaturun səviyyəsi, konteynerin yerləşdiyi ərazi və s. kimi məlumatlar toplanılır. Məlumatlar idarəetmə panelinə göndərildikdən sonra bələdiyyələr, tullantı toplayan şirkətlər tullantının harada daha çox, harada daha az olduğunu bilir və bundan asılı olaraq, maşınları konteynerlərin dolu olduğu əraziyə göndərə bilirlər: “Normal halda şəhər ətrafında 500 konteyner varsa, bələdiyyələr və ya icra hakimiyyətləri məcburdur ki, 500 konteynerin hamısına baş çəksin. Bizim texnologiya isə yalnız dolu olan konteynerin ərazisinə getməyi təklif edir. Bu halda yanacaq sərfiyyatına xeyli qənaət edilir”.
T.Zəkəryazadə əlavə edib ki, ağıllı sistem tullantıların çeşidlənməsi barədə də məlumat verməyə imkan yaradır. Sistem hansı ərazidə hansı növ tullantıların istehsal edildiyini və onların nə qədər təkrar emal edildiyini izləyə bilir. Amma bu məlumatların toplanılması üçün lazımı infrastrukturun olması lazımdır.
Startapçı konteynerlərə yerləşdirlən kameraların Azərbaycanda istehsal edildiyini vurğulayıb: “Sensorlar sifarişlə Çindən gətirilir, qalan bütün proseslər - cihazının korpusunun hazırlanması və proqram təminatı Azərbaycanda həyata keçirilir”.
Layihəyə 150.000 ABŞ dolları dəyərində xarici investisiya qoyulub
Layihə müəllifi deyib ki, hazırladıqları ağıllı sistem Azərbaycanda yalnız Milli Aviasiya Akademiyasının kampus ərazisində, eləcə də xaricdə - Bəhreyn, Nigeriya və Livanda tətbiq edilir. Layihə 2 milyon ABŞ dolları dəyərləndirmə ilə 150.000 ABŞ dolları dəyərində xarici investisiya cəlb edib. Şirkət hazırda bu layihənin Avropada da tətbiqinə çalışır: “ABŞ-da, Türkiyədə, Avropada çalışan şirkətlər də tullantıların ağıllı sistem vasitəsilə optimal idarə olunmasını həyata keçirirlər. Biz fərqli texnologiya hazırlamışıq. İstifadə etdiyimiz texnologiya, metodlar, proqram təminatına verdiyimiz data tamamilə fərqlidir. Rəqib şirkətlər tullantı qablarına kamera yerləşdirirlər, tullantı qablarının doluluğunu kamera vasitəsilə ölçə bilirlər. Biz daha uzunmüddətli, rahat ölçü aparmağa imkan verən sensorlardan istifadə edirik və platformada daha çox məlumatlar ötürə bilirik”.
T.Zəkəryazadənin digər startap layihəsi “WTEAM Inc” şirkəti tərəfindən məsafədən işləyən şirkətlərin daha rahat kommunikasiya yaratmasına imkan verən platformanın yaradılması ilə bağlıdır. “Zoom”a oxşayan bu platforma video və audiogörüşləri onlayn rejimdə keçirməyə imkan verir. Bu platformadan hazırda 20 ölkədə 1.000-dən çox şirkət istifadə edir.

В настоящее время стартапы считаются наиболее успешным примером проектов, ускоряющих развитие инноваций в экономике, поэтому Азербайджан пытается строить свою экономику в этом направлении, иначе говоря, создавать «стартап-экономику».
Одним из важнейших факторов развития стартап-индустрии является создание государством мощного механизма поддержки развития инновационного предпринимательства.
На сегодняшний день в Азербайджане выдано 86 сертификатов «Startup»
Сегодня Азербайджан выступает решительным сторонником стартап-индустрии, направленной на развитие микро и малого предпринимательства. Благодаря данной поддержке субъекты хозяйствования, получившие «стартовый сертификат», освобождаются от уплаты налога на прибыль и подоходного налога с доходов от инновационной деятельности сроком на 3 года с даты получения сертификата в соответствии с Налоговым Кодексом. Государственная поддержка стартап-индустрии сказывается на увеличении числа получателей сертификатов «Стартап» с даты первых сертификатов – май 2021 года выдано 86 сертификатов «Стартап».
Для стартапов в «Бакинском доме МСБ» действует Центр Развития Стартапов, Центры Развития МСБ Агентства Развития Малого и Среднего бизнеса (KOBİA) проводят различные тренинги по инновационному бизнесу, организуются грантовые конкурсы для стартапов. KOBİA проводит грантовые конкурсы, направленные на финансирование образования, науки, исследований и поддержку проектов, связанных с развитием микро, малых и средних предприятий.
В конкурсе вправе участвовать любое юридическое лицо, относящееся к субъектам МСБ, или физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица. Размер финансирования по каждому проекту определяется до 20 тысяч манатов и выплачивается в безналичном порядке.
Сертификаты и гранты, выдаваемые агентством, являются основными составляющими цифровой экономики в области электронной коммерции, электронного управления, электронных платежей, транспортно-логистической деятельности, электронного сельского хозяйства, цифровых решений для бизнеса и т. д. охватывает области.
Компании, использующие интеллектуальную систему, экономят до 50% затрат на логистику
Основатель и директор ООО «Wasco Lab» и «WTEAM Inc» Турал Закарязаде, наладил бизнес в Азербайджане на основе двух разных стартап-проектов. Один из его стартап-проектов — создание умной системы управления отходами. ООО «Wasco Lab» в прошлом году получил грант в размере 19 345 манатов от KOBIA на исследование возможностей разработки «концепции Smart City» — интеллектуального сбора, обработки и управления отходами с помощью устройств IoT на освобожденных территориях.
Компании, использующие интеллектуальную систему «Wasco Lab», могут сэкономить до 50 % на своих логистических расходах и в то же время сократить выбросы CO2 от мусоровозов на 45 %. Эта интеллектуальная система управления отходами, созданная азербайджанской компанией, уже используется в некоторых зарубежных странах.
Т.Закарязаде работает автором различных локальных и глобальных стартап-проектов с 2017 года. В 2019 году благодаря изобретенному им устройству он был принят в программу «Brinc», которая является лучшей в мире программой ускорения запуска устройств. В ходе 6-недельной программы в Королевстве Бахрейн устройство, разработанное под брендом «Сделано в Азербайджане», было запущено в Азербайджане, а также на рынке Ближнего Востока.
Т.Закарязаде говорит, что разработанная им технология позволяет муниципалитетам и мусороуборочным компаниям осуществлять сбор и управление отходами более оптимальным образом. В мусорные контейнеры помещают специальные запрограммированные устройства. С помощью этих устройств можно узнать, когда и в каком объеме заполняются контейнеры для отходов, какие отходы находятся внутри, уровень температуры внутри контейнера, площадь, где находится контейнер и т.д. такая информация собирается. После отправки данных на пульт управления муниципалитеты и компании по вывозу мусора знают, где больше, а где меньше отходов, и в зависимости от этого могут направить машины в район, где контейнеры полны: «Нормально, если есть 500 контейнеров по городу, муниципалитеты или органы исполнительной власти обязаны посетить все 500 контейнеров. Наша технология предлагает перейти только в ту область заполненного контейнера. В этом случае значительно экономится расход топлива».
Т.Закарязаде добавил, что умная система также предоставляет информацию о сортировке мусора. Система может отслеживать, какой тип отходов производится в какой области и сколько из них перерабатывается. Но для сбора этих данных необходимо иметь необходимую инфраструктуру.
В стартапе подчеркнули, что камеры, размещенные в контейнерах, произведены в Азербайджане: «Датчики привозят из Китая по заказу, все остальные процессы — подготовка корпуса устройства и ПО — осуществляются в Азербайджане».
В проект вложено иностранных инвестиций на сумму 150 000 долларов США
Автор проекта сообщил, что разработанная ими интеллектуальная система применяется в Азербайджане только в кампусе Национальной Авиационной Академии, а также за рубежом - в Бахрейне, Нигерии и Ливане. Проект привлек иностранные инвестиции на сумму 150 000 долларов США при оценке в 2 миллиона долларов США. В настоящее время компания пытается реализовать этот проект и в Европе: «Компании, работающие в США, Турции и Европе, также внедряют оптимальное управление отходами с помощью интеллектуальной системы. Мы разработали другую технологию. Технологии, которые мы используем, методы, которые мы используем, данные, которые мы предоставляем программному обеспечению, совершенно разные. Конкурирующие компании размещают камеры в контейнерах для отходов и могут измерять их наполненность с помощью камеры. Мы используем датчики, которые позволяют проводить более длительные и удобные измерения, и мы можем передавать на платформу больше данных».
Еще один start-up проект Т.Закарязаде связан с созданием компанией «WTEAM Inc» платформы, позволяющей удаленным компаниям создавать более удобное общение. Подобно Zoom, эта платформа позволяет проводить видео- и аудиовстречи онлайн. Эта платформа в настоящее время используется более чем 1000 компаний в 20 странах.