Daha bir ticarət şəbəkəsinə daxil olan üç marketdə mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin istehsal etdikləri məhsulların satışına dəstək göstərilib.
“Bravo” supermarketlər şəbəkəsinə daxil olan üç hipermarketdə bu məqsədlə daimi satış yerləri yaradılıb. Hazırda bu satış yerlərində 10-a yaxın mikro və kiçik sahibkarlıq subyektinin istehsal etdiyi çay, soyuq sıxım yağlar, sular və limonadlar, un, ədviyyat, bal, kofe, sirkə, quru meyvələr, konservləşdirilmiş turşular və sair məhsullar satılır.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov “Bravo”ya daxil olan hipermarketdə mikro və kiçik sahibkarların məhsullarının satışı üçün yaradılmış satış yeri ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin istehsal etdikləri məhsulların ticarət şəbəkələrində satışının genişləndirilməsinə dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 dekabr 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Qaydaya uyğun olaraq həyata keçirilir. Qaydaya əsasən dövlət dəstəyi KOBİA tərəfindən təmin edilir. 2022-ci ilin yanvar ayından etibarən KOBİA-ya bu dəstəkdən yararlanmaq istəyən mikro və kiçik sahibkarlardan 96 müraciət daxil olub. Hazırda bu dəstək mexanizmi çərçivəsində müxtəlif ticarət şəbəkələrində 7 daimi satış yeri yaradılıb ki, burada 25-dən çox mikro və kiçik sahibkarın məhsulları satılır. KOBİA-ya daxil olmuş müraciətlərə uyğun olaraq sahibkarlıq subyektlərinin məhsullarının iri ticarət şəbəkələrində yerləşdirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
İri ticarət şəbəkələrində məhsullarının satışını təşkil etmək istəyən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri KOBİA-ya elektron qaydada müraciət edə bilərlər (https://smb.gov.az/az/contact-form/sale-form). Bu dəstək çərçivəsində ticarət şəbəkəsində bir sahibkarın istifadəsinə verilən satış yerinin ölçüsü 50 sm, məhsulların satış sahəsində yerləşdirilməsi müddəti isə 3 aydır. Müraciət edənlərin sayı və məhsula olan maraq nəzərə alınaraq satış sahəsindən istifadə müddəti daha 3 ay uzadıla bilər. Mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin istifadəsinə verilən satış yerlərinə görə icarə haqqının əhəmiyyətli hissəsi dövlət tərəfindən qarşılanır.

Support for the sale of products of micro and small businesses was provided in three markets included in another trade network.
Permanent sales points have been set up in three hypermarkets affiliated to the "Bravo" supermarket chain. At present, tea, cold-pressed oils, waters and lemonades, flour, spices, honey, coffee, vinegar, dried fruits, canned pickles and other products manufactured by approximately 10 micro and small business entities are sold at these sales points.
Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), visited the sales points established for the sale of products of micro and small entrepreneurs in the affiliated hypermarket with "Bravo" supermarket chain.
It is worth emphasizing that support for expanding the sale of products of micro and small business entities in trade networks is performed pursuant to the Rule approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 1, 2021. Pursuant to the rule, KOBİA shall render state support. Since January 2022, KOBİA has received 96 applications from micro and small entrepreneurs who are interested in benefiting from this support. At present, under this support mechanism, 7 permanent sales points have been formed in various trade networks, where products of over 25 micro and small entrepreneurs are sold. In line with the applications received by KOBİA, work is underway in the direction of placing the products of business entities in substantial trade networks.
Micro and small business enterprises interested in organizing the sale of their products in substantial trade networks can apply to KOBİA electronically (https://smb.gov.az/az/contact-form/sale-form). The size of the sales space provided to an entrepreneur in the trade network under this support is 50 cm, and the period of placement of products in the sales area is 3 months. Considering the number of applicants and the interest in the product, the period of use of the sales area can be extended for another 3 months. A significant part of the rent for the sales premises provided for the use of micro and small business entities is covered by the state.