Daha bir ticarət şəbəkəsinə daxil olan üç marketdə mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin istehsal etdikləri məhsulların satışına dəstək göstərilib.
“Bravo” supermarketlər şəbəkəsinə daxil olan üç hipermarketdə bu məqsədlə daimi satış yerləri yaradılıb. Hazırda bu satış yerlərində 10-a yaxın mikro və kiçik sahibkarlıq subyektinin istehsal etdiyi çay, soyuq sıxım yağlar, sular və limonadlar, un, ədviyyat, bal, kofe, sirkə, quru meyvələr, konservləşdirilmiş turşular və sair məhsullar satılır.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov “Bravo”ya daxil olan hipermarketdə mikro və kiçik sahibkarların məhsullarının satışı üçün yaradılmış satış yeri ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin istehsal etdikləri məhsulların ticarət şəbəkələrində satışının genişləndirilməsinə dəstək Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 dekabr 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Qaydaya uyğun olaraq həyata keçirilir. Qaydaya əsasən dövlət dəstəyi KOBİA tərəfindən təmin edilir. 2022-ci ilin yanvar ayından etibarən KOBİA-ya bu dəstəkdən yararlanmaq istəyən mikro və kiçik sahibkarlardan 96 müraciət daxil olub. Hazırda bu dəstək mexanizmi çərçivəsində müxtəlif ticarət şəbəkələrində 7 daimi satış yeri yaradılıb ki, burada 25-dən çox mikro və kiçik sahibkarın məhsulları satılır. KOBİA-ya daxil olmuş müraciətlərə uyğun olaraq sahibkarlıq subyektlərinin məhsullarının iri ticarət şəbəkələrində yerləşdirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
İri ticarət şəbəkələrində məhsullarının satışını təşkil etmək istəyən mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri KOBİA-ya elektron qaydada müraciət edə bilərlər (https://smb.gov.az/az/contact-form/sale-form). Bu dəstək çərçivəsində ticarət şəbəkəsində bir sahibkarın istifadəsinə verilən satış yerinin ölçüsü 50 sm, məhsulların satış sahəsində yerləşdirilməsi müddəti isə 3 aydır. Müraciət edənlərin sayı və məhsula olan maraq nəzərə alınaraq satış sahəsindən istifadə müddəti daha 3 ay uzadıla bilər. Mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin istifadəsinə verilən satış yerlərinə görə icarə haqqının əhəmiyyətli hissəsi dövlət tərəfindən qarşılanır.

Поддержка сбыта продукции, произведенной субъектами микро- и малого бизнеса, оказывалась на трех рынках, входящих в еще одну торговую сеть.
Для этого в трех гипермаркетах, входящих в сеть супермаркетов «Bravo», созданы постоянные точки продаж. В настоящее время в этих торговых точках реализуются чай, масла холодного отжима, воды и лимонады, мука, специи, мед, кофе, уксус, сухофрукты, консервированные соленья и другая продукция, которую производят около 10 субъектов микро- и малого бизнеса.
Председатель правления Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) Орхан Маммадов ознакомился с торговой точкой, созданной для реализации продукции микро- и малых предпринимателей в гипермаркете, входящем в состав «Bravo».
Следует отметить, что поддержка расширения реализации продукции, произведенной субъектами микро- и малого бизнеса в торговых сетях, осуществляется в соответствии с Положением, утвержденным Указом Президента Азербайджанской Республики от 1 декабря 2021 года. Согласно правилу, государственную поддержку оказывает KOBİA. С января 2022 года KOBIA получила 96 заявок от микро- и малых предпринимателей, которые хотят воспользоваться этой поддержкой. В настоящее время в рамках данного механизма поддержки создано 7 постоянно действующих точек продаж в различных торговых сетях, где реализуется продукция более 25 микро- и малых предпринимателей. В соответствии с поступившими в KOBİA заявками продолжается работа в направлении размещения продукции субъектов хозяйствования в крупных торговых сетях.
Субъекты микро- и малого бизнеса, желающие организовать продажу своей продукции в крупных торговых сетях, могут обратиться в KOBİA в электронном виде (https://smb.gov.az/az/contact-form/sale-form). В рамках данной поддержки размер торговой площади, предоставляемой предпринимателю в торговой сети, составляет 50 см, а срок размещения продукции в торговом зале – 3 месяца. С учетом количества желающих и интереса к продукту срок использования торгового зала может быть продлен еще на 3 месяца. Значительная часть арендной платы за торговые помещения, предоставляемые в пользование субъектам микро и малого предпринимательства, покрывается за счет государства.