Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin birgə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Səyyar kofe evləri” layihəsinin iştirakçılarına aktivlər təqdim edilib.
Layihə çərçivəsində Bakı şəhəri və Abşeron rayonu üzrə barista sahəsində çalışmaq istəyən, 35 yaşadək 20 nəfər işsiz şəxsə səyyar kofe satışı istiqaməti üzrə kiçik bizneslərini qurmaları üçün lazımi avadanlıqlar verilib. Özünüməşğulluq proqramına dəstək məqsədi daşıyan layihə çərçivəsində onlar kofe treyleri, qəhvə maşını və qəhvə üyütmə maşını ilə təmin olunublar.
Aktivlərin təqdim olunması tədbirində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, layihə iştirakçıları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Qeyd olunub ki, özünüməşğulluq proqramının fəaliyyət sahələri yeni layihələr əsasında daha da genişlənir. “Səyyar kofe evləri” layihəsi də yeni özünüməşğulluq istiqamətini formalaşdırır və bu sahədə çalışmaq istəyən gənclərin həmin istiqamətdə kiçik biznesə çıxışına dəstək məqsədi daşıyır. Layihə iştirakçılarının seçimi zamanı sosial cəhətdən həssas qruplara aid olan, barista sahəsində müəyyən təcrübəyə malik şəxslərə üstünlük verilib. Benefisiarlar üçün “Lavazza Azerbaijan” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində peşə təlimləri, KOBİA tərəfindən isə biznes təlimləri təşkil olunub. Həmin gənclərin səyyar kofe satışı üzrə fəaliyyəti üçün ərazilərin müəyyənləşdirilməsi və xüsusi icazələrin alınması da təmin edilib.

В рамках проекта «Мобильные кофейни» 20 молодых людей получили активы для открытия своего малого бизнеса
Активы были вручены участникам проекта «Мобильные кофейни», реализуемого при совместной поддержке Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) и Государственного Агентства Занятости при Министерстве Труда и Социальной Защиты Населения.
В рамках проекта 20 безработным в возрасте до 35 лет, желающим работать в сфере бариста в городе Баку и Абшеронском районе, было предоставлено необходимое оборудование для организации своего малого бизнеса в направлении мобильной продажи кофе. Им были предоставлены кофейный прицеп, кофемашина и кофемолка в рамках проекта, направленного на поддержку программы самозанятости.
В мероприятии по презентации активов приняли участие председатель правления Государственного агентства занятости Мустафа Аббасбейли, председатель правления KOBİA Орхан Маммадов, участники проекта и другие гости.
Отмечено, что направления деятельности программы самозанятости расширяются на основе новых проектов. Проект «Мобильные кофейни» также формирует новое направление самозанятости и направлен на поддержку молодых людей, желающих работать в этой сфере, для доступа к малому бизнесу в этом направлении. При отборе участников проекта приоритет отдавался людям, относящимся к социально незащищенным слоям населения и имеющим определенный опыт работы в сфере бариста. Для бенефициаров были организованы профессиональные тренинги в сотрудничестве с компанией «Lavazza Azerbaijan», а бизнес-тренинги были организованы KOBİAТакже было обеспечено определение площадей и получение специальных разрешений на деятельность молодых людей по мобильной продаже кофе.