Beynəlxalq Aqrobiznes Forumu keçirilib
Kiçik və Orta Biznes Subyektləri və Klubları Assosiasiyası (KOBSKA) və “Agro TV”nin təşkilatçılığı ilə Bakıda Beynəlxalq Aqrobiznes Forumu (International Agro Business Forum) keçirilib.
Rəsmi şəxslərin və iş adamlarının iştirakı ilə keçirilmiş tədbirdə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov qeyd edib ki, kənd təsərrüfatı və qida sənayesi KOB subyektlərinin daha çox fəaliyyət göstərdiyi sektorlardandır. Bildirilib ki, aqrar sahədə fəaliyyət yerli icmaların, regionların və bütövlükdə ölkənin dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafında aparıcı rola malikdir. Kənd təsərrüfatı həm də qlobal miqyasda ərzaq təhlükəsizliyinin əsas təminatçısı kimi çıxış edir. Ölkəmizdə də aqrobiznesin inkişafı sosial-iqtisadi inkişaf siyasətinin prioritetlərindəndir. “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”dən irəli gələrək hazırlanmış “2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də məhz dayanıqlı və rəqabətqabiliyyətli kənd təsərrüfatı və aqrobiznesin inkişaf etdirilməsidir. KOB subyektlərinin kənd təsərrüfatı və qida sənayesindəki geniş fəaliyyətini nəzərə alaraq KOBİA ölkəmizdə aqrobiznes fəaliyyətinin qurulmasına və inkişafına dəstək göstərən qurumlardandır. Agentlik aqrobiznesi prioritet sahə kimi diqqətdə saxlamaqla, istehsal, emal və satış istiqamətlərində aqrobiznesin inkişafına və sahibkarlıq subyektlərinin qarşılaşdıqları çətinliklərə dair mütəmadi olaraq maraqlı tərəflərlə müzakirələr aparır. Aqrar sığortanın tətbiqi, suvarma suyu ilə bağlı çətinliklər, keyfiyyətli aqronom və digər məsləhət xidmətlərinə əlçatanlıq, subsidiya və digər maliyyələşdirmə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac, bazarlara çıxış və s. aqrar sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarları narahat edən məsələlərdəndir.
Orxan Məmmədov vurğulayıb ki, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın böyük iqtisadi potensialı və kənd təsərrüfatı üçün münbit torpaq ehtiyatına malik olması aqrar sektor və qida sənayesi üçün yeni imkanlar yaradır. Dövlət-özəl əməkdaşlığı çərçivəsində bu potensialın reallaşdırılması qarşıdakı illərdə aqrar və qida sənayesinin, nəticədə ölkə iqtisadiyyatının inkişafına öz müsbət töhfəsini verəcəkdir.
Forum çərçivəsində sərgi və ikitərəfli görüşlər, “Kənd təsərrüfatında Türkiyə - Azərbaycan: vizyon və əlaqələr” və “Aqrar sahədə həyata keçirilən innovasiyalar” mövzularında panel müzakirələr təşkil olunub.

Состоялся Международный агробизнес-форум
Организаторами Международного Агробизнес-Форума выступили Ассоциация Субъектов и Клубов Малого и Среднего Бизнеса (КОБСКА) и «Агро ТВ».
На мероприятии, проведенном с участием официальных лиц и предпринимателей, председатель правления Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (МСБ) Орхан Маммадов отметил, что сельское хозяйство и пищевая промышленность являются одними из секторов, где МСБ проявляют наибольшую активность. Констатировано, что деятельность в сфере сельского хозяйства имеет ведущую роль в устойчивом социально-экономическом развитии местных сообществ, регионов и страны в целом. Сельское хозяйство также выступает в качестве ключевого поставщика глобальной продовольственной безопасности. Развитие агробизнеса в нашей стране является одним из приоритетов политики социально-экономического развития. Развитие устойчивого и конкурентоспособного сельского хозяйства и агробизнеса является одним из основных направлений деятельности «Стратегии социально-экономического развития на 2022-2026 годы», подготовленной на основе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития». Принимая во внимание обширную деятельность малых и средних предприятий в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, KOBİA является одним из учреждений, поддерживающих создание и развитие агробизнеса в нашей стране. Сохраняя агробизнес в качестве приоритетного направления, агентство регулярно проводит обсуждения с заинтересованными сторонами развития агробизнеса в сферах производства, переработки и сбыта, а также трудности, с которыми сталкиваются хозяйствующие субъекты. Внедрение аграрного страхования, проблемы, связанные с поливной водой, доступ к качественным агрономическим и другим консультационным услугам, необходимость улучшения субсидий и других механизмов финансирования, доступ к рынкам и т. д. Это один из вопросов, волнующих предпринимателей, работающих в сфере сельского хозяйства.
Орхан Маммадов подчеркнул, что большой экономический потенциал наших освобожденных земель и наличие на них плодородных земель для ведения сельского хозяйства создают новые возможности для аграрного сектора и пищевой промышленности. Реализация этого потенциала в рамках государственно-частного сотрудничества внесет положительный вклад в развитие агропродовольственной отрасли, а также экономики страны в ближайшие годы.
В рамках форума были организованы выставки и двусторонние встречи, панельные дискуссии на темы «Турция-Азербайджан в сельском хозяйстве: видение и отношения» и «Инновации, внедряемые в сельскохозяйственной сфере».