“Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı” layihəsi çərçivəsində kənd qonaq evləri lazımi avadanlıqlarla təmin edilib.
“Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafi” layihəsi çərçivəsində Astara, Lerik və Lənkəran rayonlarında kənd sakinlərinə məxsus 17 ev kənd qonaq evi kimi fəaliyyətə başlayıb. Qonaq evlərindən 6-sı Astara, 8-i Lerik və 3-ü Lənkəran rayonunda yerləşir. Layihə çərçivəsində kənd qonaq evləri özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində lazımi avadanlıqlarla təmin edilib.
17 kənd sakini biznes və turizmlə bağlı, o cümlədən biznes planın yazılması, qonaq evlərinin menecmenti və müştəri məmnuniyyəti, satış, qonaq qarşılama üsulları, təmizlik və gigiyenanın təşkili, qonaq evlərində təhlükəsizlik qaydaları, qidalanmanın təşkili, sosial medianın idarəedilməsi mövzularında təlimlərə cəlb olunub. Eyni zamanda onlara biznesin idarə edilməsi və turizm üzrə məsləhət, biznesin inkişafı ilə bağlı mentorluq xidmətləri göstərilib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin məqsədi regionlarda sahibkarlığın təşviq olunması, özünüməşğulluğun təmin edilməsi, kənd turizminə dəstək və sakinlərin rifahının yaxşılaşdırılmasıdır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Lerik Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əkbər Abbasov Lerikdə kənd qonaq evlərinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, “Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafi” layihəsinə 2021-ci ildə start verilib və ilk olaraq İsmayıllı rayonunda 15 kənd qonaq evi yaradılaraq, müvafiq avadanlıqlarla təmin edilib. Layihənin ikinci mərhələsi üzrə isə müxtəlif rayonlardan olan 220-dən çox kənd sakini qeydiyyatdan keçib və onların arasından meyarlara uyğun olanlar seçilib. Ümumilikdə Quba- Xaçmaz, Lənkəran-Astara və Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonları üzrə 50 kənd qonaq evi yaradılıb.

Rural guesthouses built in Astara, Lerik and Lankaran
Within the scope of the "Development of entrepreneurship and self-employment in villages" project, rural guesthouses were provided with the necessary assets.
As part of the "Development of Entrepreneurship and Self-Employment in Villages" project, 17 houses owned by villagers in Astara, Lerik and Lankaran districts have started operating as village guesthouses. 6 of the guesthouses are located in Astara, 8 in Lerik and 3 in Lankaran district. Under the project, rural guesthouses were given the essential assets within the scope of the self-employment program.
17 villagers took part in trainings on business and tourism, including developing a business plan, guesthouse management and customer satisfaction, sales, methods of welcoming guests, ensuring cleaning and hygiene, safety rules in guesthouses, conducting management of nutrition and social media. Meanwhile, they were rendered with business management and tourism consulting, business development mentoring services.
The project, implemented with the support of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the State Employment Agency and the State Tourism Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, aims to promote entrepreneurship in the regions, ensure self-employment, support tourism in rural areas and improve the welfare of residents.
The Chairman of the Board of KOBİA Orkhan Mammadov and the Head of the Executive Power of Lerik District Akbar Abbasov paid a visit to rural guesthouses in Lerik and got acquainted with their activities.
It is worth noting that the "Development of entrepreneurship and self-employment in villages" project was launched in 2021, and first 15 village guesthouses were built in Ismayilli district and given appropriate assets. In the second phase of the project, more than 220 villagers from different regions were registered and among them, those who met the criteria were selected. A total of 50 rural guesthouses were built in Guba-Khachmaz, Lankaran-Astara and Sheki-Zagatala economic regions.