“Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafı” layihəsi çərçivəsində kənd qonaq evləri lazımi avadanlıqlarla təmin edilib.
“Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafi” layihəsi çərçivəsində Astara, Lerik və Lənkəran rayonlarında kənd sakinlərinə məxsus 17 ev kənd qonaq evi kimi fəaliyyətə başlayıb. Qonaq evlərindən 6-sı Astara, 8-i Lerik və 3-ü Lənkəran rayonunda yerləşir. Layihə çərçivəsində kənd qonaq evləri özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində lazımi avadanlıqlarla təmin edilib.
17 kənd sakini biznes və turizmlə bağlı, o cümlədən biznes planın yazılması, qonaq evlərinin menecmenti və müştəri məmnuniyyəti, satış, qonaq qarşılama üsulları, təmizlik və gigiyenanın təşkili, qonaq evlərində təhlükəsizlik qaydaları, qidalanmanın təşkili, sosial medianın idarəedilməsi mövzularında təlimlərə cəlb olunub. Eyni zamanda onlara biznesin idarə edilməsi və turizm üzrə məsləhət, biznesin inkişafı ilə bağlı mentorluq xidmətləri göstərilib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihənin məqsədi regionlarda sahibkarlığın təşviq olunması, özünüməşğulluğun təmin edilməsi, kənd turizminə dəstək və sakinlərin rifahının yaxşılaşdırılmasıdır.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Lerik Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əkbər Abbasov Lerikdə kənd qonaq evlərinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, “Kəndlərdə sahibkarlığın və özünüməşğulluğun inkişafi” layihəsinə 2021-ci ildə start verilib və ilk olaraq İsmayıllı rayonunda 15 kənd qonaq evi yaradılaraq, müvafiq avadanlıqlarla təmin edilib. Layihənin ikinci mərhələsi üzrə isə müxtəlif rayonlardan olan 220-dən çox kənd sakini qeydiyyatdan keçib və onların arasından meyarlara uyğun olanlar seçilib. Ümumilikdə Quba- Xaçmaz, Lənkəran-Astara və Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonları üzrə 50 kənd qonaq evi yaradılıb.

В рамках проекта "Развитие предпринимательства и самозанятости в селах" сельские гостевые дома были оснащены необходимым оборудованием.
В рамках проекта "Развитие предпринимательства и самозанятости в селах", 17 домов сельских жителей в Астаринском, Лерикском и Лянкяранском районах, начали функционировать в качестве сельских гостевых домов. Из гостевых домов 6 расположены в Астаринском, 8 в Лерикском и 3 в Ленкоранском районе. В рамках проекта, сельские гостевые дома были оснащены необходимым оборудованием в рамках программы самозанятости.
17 жителей села были привлечены к участию в тренингах по бизнесу и туризму, в том числе на тему написания бизнес-плана, управления гостевыми домами и удовлетворенности клиентов, продаж, методов приема гостей, организации уборки и гигиены, правил безопасности в гостевых домах, организации питания, управления социальными сетями. В то же время им были предоставлены консультационные услуги по управлению бизнесом и туризму, а также услуги наставничества в связи с развитием бизнеса.
Целью проекта, реализованного при поддержке Агентства по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), Государственного Агентства по Туризму и Государственного Агентства Занятости при Министерстве Труда и Социальной Защиты Населения, является поощрение предпринимательства в регионах, обеспечение самозанятости, поддержка сельского туризма и улучшение благосостояния жителей.
Председатель Правления KOBİA, Орхан Маммадов и глава Исполнительной Власти Лерикского района, Акбер Аббасов ознакомились с деятельностью сельских гостевых домов в Лерике.
Отметим, что проект "Развитие предпринимательства и самозанятости в селах" стартовал в 2021 г. и впервые 15 сельских гостевых домов были созданы и оснащены соответствующим оборудованием в Исмаиллинском районе. А на втором этапе проекта было зарегистрировано более 220 сельских жителей из разных районов, из которых были отобраны те, которые соответствуют определенным критериям. В целом по Губа- Хачмазскому, Лянкяран-Астаринскому и Шеки-Загатальскому экономическим районам создано 50 сельских гостевых домов.