KOBİA və bp ölkəmizdə sahibkarlığın dəstəklənməsini hədəfləyən layihələrdə əməkdaşlıq edəcək, həmçinin regionlarda gənc sahibkarlığın və aqroturizmin inkişafına dəstək məqsədilə iki yeni layihə həyata keçiriləcək.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və bp arasında əməkdaşlığa dair yeni Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli imzalayıblar.
Bununla bağlı martın 13-də “Bakı KOB evi”ndə keçirilmiş tədbirdə qeyd edilib ki, yeni sənəd KOBİA və bp arasında səmərəli əməkdaşlığın davamıdır. Memorandum çərçivəsində KOBİA və bp ölkəmizdə sahibkarlığın dəstəklənməsini hədəfləyən layihələrdə tərəfdaşlıq edəcəklər.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov tədbirdə bildirib: “KOBİA mikro və kiçik sahibkarlığın inkişafı və onların dəstəklənməsi istiqamətində regionlarda müxtəlif qurum və təşkilatlarla birgə layihələr həyata keçirir. bp ilə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşacaq layihələr də regionlarda yerli icmaların gəlirlilik səviyyəsinin artmasına müsbət təsir göstərəcək, yeni bizneslərin yaranmasına və özünüməşğulluğa töhfə verəcəkdir. Bu əməkdaşlıq formatı həm də təcrübə kimi digər layihələrin icrasında istifadə oluna bilər. İnanırıq ki, bp ilə əməkdaşlığımız kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, onların fəaliyyətinin genişlənməsinə öz əhəmiyyətli töfhəsini verəcəkdir”.
bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli qeyd edib ki, yeni anlaşma memorandumu yerli biznesin inkişafını dəstəkləmək yönündə səylərin davam etdirildiyini göstərir: “Sahibkarlığın İnkişafı Proqramı layihəmiz yerli müəssisələrin potensialının artırılmasına çalışan bütün maraqlı tərəfləri bir araya toplamaqda uğurlu olub. Proqram yerli müəssisələrə beynəlxalq standartlara nail olmaq və tədarük müqavilələri uğrunda rəqabət aparmaq üçün gözəl imkan yaradıb. İndi isə biz bu layihəni yekunlaşdırırıq və KOBİA ilə yeni birgə fəaliyyətə başlayırıq. Bu əməkdaşlıq vasitəsilə biz Sahibkarlığın İnkişafı Proqramının uğurunu daha da irəli aparmaq niyyətindəyik. Yerli sahibkarlığın inkişafına sərmayə qoyaraq son 15 il ərzində əldə etdiyimiz nəticələrlə qürur duyur və inanırıq ki, bu sahədə dəstəyimizi davam etdirmək üçün gələcəkdə daha geniş imkanlar olacaq”.
Tədbir çərçivəsində KOBİA və bp-nin dəstəyi ilə birgə həyata keçiriləcək iki yeni layihə barədə də məlumat verilib. Qeyd olunub ki, layihələrdən biri kənd yerlərində gənc sahibkarların inkişafına dəstək məqsədi daşımaqla Samux, Goranboy və Şəmkir rayonlarında həyata keçiriləcək. Layihə çərçivəsində aztəminatlı ailələrdən olan və sahibkarlığa maraq göstərən gənclər seçilərək onlara gələcək biznes fəaliyyətlərinə hazırlıq üçün təlim keçiləcək. Təlmləri uğurla başa vuracaq gənclərə kiçik bizneslərini qura bilmələri üçün lazımi avadanlıqlar veriləcək, onlara mentor dəstəyi göstəriləcək. Layihə “Kənd İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi tərəfindən icra olunacaqdır.
Digər layihə isə Tovuz rayonunda aqroturizmin inkişafına dəstək məqsədi daşıyır. Layihə bu rayondan seçilmiş aztəminatlı ailələr üçün gəlir və məşğulluq imkanları yaratmağı nəzərdə tutur. Layihə çərçivəsində aqroturizmlə məşğul olan yeddi sahibkarlıq subyektinin işçi heyəti üçün təlimlər keçiriləcək, mentorluq dəstəyi göstəriləcək və həmin müəssisələr avadanlıqlarla təchiz olunacaq. Bundan başqa, ehtiyac olduğu halda həmin sahibkarlıq obyektlərinin təmirinə də dəstək göstəriləcək. Layihə Regional İnkişaf İctimai Birliyi tərəfindən icra olunacaqdır.
Tədbirdə həmçinin “Ekvita” şirkətinin, “Kənd İnkişafına Dəstək” və Regional İnkişaf ictimai birliklərinin nümayəndələri sözügedən layihələr barədə məlumat veriblər.

KOBİA и bp будут сотрудничать в проектах, нацеленных на поддержку предпринимательства в нашей стране. Также будут реализованы два новых проекта в целях поддержки развитию молодежного предпринимательства и агротуризма в регионах.
Между Агентством по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) и bp подписан новый Меморандум о взаимопонимании относительно сотрудничества. Документ подписали председатель Правления KOBİA, Орхан Маммадов и вице- президент bp по коммуникациям и внешним связям в Каспийском регионе, Бахтияр Асланбейли.
На мероприятии, состоявшемся в связи с этим 13 марта в "Бакинском доме МСБ", было отмечено, что новый документ является продолжением эффективного сотрудничества между KOBİA и bp. В рамках меморандума, KOBİA и bp будут сотрудничать в проектах, нацеленных на поддержку предпринимательства в нашей стране.
Председатель Правления KOBİA, Орхан Маммадов отметил на мероприятии следующее: "KOBİA реализует в регионах с различными структурами и организациями совместные проекты по развитию и поддержке микро и малого предпринимательства. Проекты, подлежащие реализации в рамках сотрудничества с bp, также окажут положительное влияние на повышение уровня прибыльности местных общин в регионах, внесут свой вклад в создание новых бизнесов и самозанятость. Этот формат сотрудничества также может быть использован в качестве практики для реализации других проектов. Мы верим, что наше сотрудничество с bp внесет значительный вклад в развитие малого и среднего предпринимательства, а также расширение их деятельности".
Вице-президент bp по коммуникациям и внешним связям в Каспийском регионе, Бахтияр Асланбейли отметил, что новый меморандум о взаимопонимании демонстрирует продолжение усилий в направлении поддержки развития местного бизнеса: "Наш проект Программы развития предпринимательства стал успешным в объединении всех заинтересованных сторон, стремящихся увеличить потенциал местных предприятий. Программа предоставила местным предприятиям прекрасную возможность достичь международных стандартов и конкурировать за договоры на поставку. А теперь мы завершаем этот проект и начинаем новую совместную деятельность с KOBİA. С помощью этого сотрудничества мы намерены и в дальнейшем продвинуть успех Программы развития предпринимательства. Мы гордимся результатами, которые мы получили за последние 15 лет, инвестируя в развитие местного предпринимательства, и верим, что в будущем у нас будет больше возможностей для продолжения оказания поддержки в этой области".
В рамках мероприятия также была представлена информация о двух новых проектах, подлежащих совместной реализации при поддержке KOBİA и bp. Было отмечено, что один из проектов будет реализован в Самухском, Гёранбойском и Шамкирском районах, преследуя целью поддержку развития молодых предпринимателей в сельских регионах. В рамках проекта будет отобрана молодежь из малообеспеченных семей, проявляющая интерес к предпринимательству, которые пройдут тренинги по подготовке к будущей бизнес- деятельности. Молодым людям, которые успешно завершат тренинги, будет предоставлено необходимое оборудование для запуска своего малого бизнеса, им будет оказана поддержка менторов. Проект будет реализован Общественным Объединением "Поддержка Развитию Сел".
Второй проект имеет целью поддержать развитие агротуризма в Товузском районе. Проект предусматривает создание доходов и возможностей трудоустройства для малообеспеченных семей, отобранных из этого района. В рамках проекта будут проведены тренинги для персонала семи субъектов предпринимательства, занимающихся агротуризмом, им будет оказана поддержка менторов, также эти предприятия будут оснащены оборудованием. Помимо этого, в случае необходимости, также будет оказана поддержка в ремонте объектов предпринимательства. Проект будет реализован Общественным Объединением Региональное Развитие.
Также на мероприятии представители компании “Ekvita”, общественных объединений "Поддержка Развитию Сел" и Региональное Развитие предоставили информацию об упомянутых проектах.