KOBİA və bp ölkəmizdə sahibkarlığın dəstəklənməsini hədəfləyən layihələrdə əməkdaşlıq edəcək, həmçinin regionlarda gənc sahibkarlığın və aqroturizmin inkişafına dəstək məqsədilə iki yeni layihə həyata keçiriləcək.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və bp arasında əməkdaşlığa dair yeni Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədi KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli imzalayıblar.
Bununla bağlı martın 13-də “Bakı KOB evi”ndə keçirilmiş tədbirdə qeyd edilib ki, yeni sənəd KOBİA və bp arasında səmərəli əməkdaşlığın davamıdır. Memorandum çərçivəsində KOBİA və bp ölkəmizdə sahibkarlığın dəstəklənməsini hədəfləyən layihələrdə tərəfdaşlıq edəcəklər.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov tədbirdə bildirib: “KOBİA mikro və kiçik sahibkarlığın inkişafı və onların dəstəklənməsi istiqamətində regionlarda müxtəlif qurum və təşkilatlarla birgə layihələr həyata keçirir. bp ilə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşacaq layihələr də regionlarda yerli icmaların gəlirlilik səviyyəsinin artmasına müsbət təsir göstərəcək, yeni bizneslərin yaranmasına və özünüməşğulluğa töhfə verəcəkdir. Bu əməkdaşlıq formatı həm də təcrübə kimi digər layihələrin icrasında istifadə oluna bilər. İnanırıq ki, bp ilə əməkdaşlığımız kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına, onların fəaliyyətinin genişlənməsinə öz əhəmiyyətli töfhəsini verəcəkdir”.
bp-nin Xəzər regionunda kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli qeyd edib ki, yeni anlaşma memorandumu yerli biznesin inkişafını dəstəkləmək yönündə səylərin davam etdirildiyini göstərir: “Sahibkarlığın İnkişafı Proqramı layihəmiz yerli müəssisələrin potensialının artırılmasına çalışan bütün maraqlı tərəfləri bir araya toplamaqda uğurlu olub. Proqram yerli müəssisələrə beynəlxalq standartlara nail olmaq və tədarük müqavilələri uğrunda rəqabət aparmaq üçün gözəl imkan yaradıb. İndi isə biz bu layihəni yekunlaşdırırıq və KOBİA ilə yeni birgə fəaliyyətə başlayırıq. Bu əməkdaşlıq vasitəsilə biz Sahibkarlığın İnkişafı Proqramının uğurunu daha da irəli aparmaq niyyətindəyik. Yerli sahibkarlığın inkişafına sərmayə qoyaraq son 15 il ərzində əldə etdiyimiz nəticələrlə qürur duyur və inanırıq ki, bu sahədə dəstəyimizi davam etdirmək üçün gələcəkdə daha geniş imkanlar olacaq”.
Tədbir çərçivəsində KOBİA və bp-nin dəstəyi ilə birgə həyata keçiriləcək iki yeni layihə barədə də məlumat verilib. Qeyd olunub ki, layihələrdən biri kənd yerlərində gənc sahibkarların inkişafına dəstək məqsədi daşımaqla Samux, Goranboy və Şəmkir rayonlarında həyata keçiriləcək. Layihə çərçivəsində aztəminatlı ailələrdən olan və sahibkarlığa maraq göstərən gənclər seçilərək onlara gələcək biznes fəaliyyətlərinə hazırlıq üçün təlim keçiləcək. Təlmləri uğurla başa vuracaq gənclərə kiçik bizneslərini qura bilmələri üçün lazımi avadanlıqlar veriləcək, onlara mentor dəstəyi göstəriləcək. Layihə “Kənd İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyi tərəfindən icra olunacaqdır.
Digər layihə isə Tovuz rayonunda aqroturizmin inkişafına dəstək məqsədi daşıyır. Layihə bu rayondan seçilmiş aztəminatlı ailələr üçün gəlir və məşğulluq imkanları yaratmağı nəzərdə tutur. Layihə çərçivəsində aqroturizmlə məşğul olan yeddi sahibkarlıq subyektinin işçi heyəti üçün təlimlər keçiriləcək, mentorluq dəstəyi göstəriləcək və həmin müəssisələr avadanlıqlarla təchiz olunacaq. Bundan başqa, ehtiyac olduğu halda həmin sahibkarlıq obyektlərinin təmirinə də dəstək göstəriləcək. Layihə Regional İnkişaf İctimai Birliyi tərəfindən icra olunacaqdır.
Tədbirdə həmçinin “Ekvita” şirkətinin, “Kənd İnkişafına Dəstək” və Regional İnkişaf ictimai birliklərinin nümayəndələri sözügedən layihələr barədə məlumat veriblər.

KOBİA and BP are set to cooperate in projects on supporting entrepreneurship in the republic, and two new projects will be executed to promote the development of young entrepreneurs and agrotourism in the regions.
The Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and BP signed a new Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation. The document was signed by the Chairman of the Board of KOBİA, Orkhan Mammadov, and Bakhtiyar Aslanbeyli, vice president for the Caspian region, communications and external affairs of BP.
In this sense, at the event held on March 13 at "Baku SMB House", it was pointed out that the new document is an extension of the efficient cooperation between KOBİA and BP. Pursuant to the memorandum, KOBİA and BP will become joint partners on projects on supporting entrepreneurship in our country.
The Chairman of the Board of KOBİA Orkhan Mammadov spoke at the event: "KOBİA executes joint projects with various agencies and organizations in the regions towards developing the micro and small entrepreneurship and their support. The projects that will be implemented as part of cooperation with BP will also yield a positive impact on raising the profitability of local communities in the regions, and will pave the way for the establishment of new businesses and self-employment. This collaborative format can also be piloted accross other projects as well. We are convinced that our cooperation with BP will make a significant contribution to the development of small and medium enterprises and the expansion of their activities."
Bakhtiyar Aslanbeyli, vice president for the Caspian region, communications and external affairs of BP, stated that the new memorandum of understanding exhibits continuous endeavours to support the development of local business entities:
"Our Entrepreneurship Development Program project has been successful in gathering all stakeholders working to boost the potential of local enterprises. The program has paved the way for an impeccable opportunity for local enterprises to achieve international standards and compete for supply contracts. We are wrapping up this project and starting a new joint undertaking with KOBİA. Due this partnership, we intend to further improve the success of the Entrepreneurship Development Program. We are proud of the results we have made over the past 15 years by the virtue of investing in the development of local entrepreneurship, and we believe that there will be additional opportunities in the future to extend our support in this field."
As part of the event, information on two new projects that will be executed jointly with the support of KOBİA and BP will also be provided. It must be noted that one of the projects will be carried out in the districts of Samukh, Goranboy and Shamkir with in an effort supporting the development of young entrepreneurs in rural areas. Within the scope of the project, young people from low-income families who are interested in entrepreneurship will be selected and trained for future business endeavours. Young people who will successfully complete the training will be presented the required assets to start their small business, and mentor support will be rendered to them. The project will be executed by the "Support to Rural Development" Public Union. Another project aims to support the development of agrotourism in Tovuz district. The project will usher in business and employment opportunities for selected low-income families residing in this district. As part of the project, training will be held for the staff of seven business entities operating in agrotourism, mentoring support will be provided, and those enterprises will be given necessary equipment. Apart from these, if necessary, support will be given for the repair of those business facilities. The project will be executed by the Regional Development Public Union.
At the event, the representatives of "Ekvita", "Support to Rural Development" and Regional Development public unions s informed on the above-mentioned projects.