Müasir dövrdə startapçılar biznesin qurulması və inkişafı üçün ən innovativ fəaliyyətlə məşğul olan, əsaslı yeniliklər tətbiq edən sahibkar sayılırlar. Azərbaycanda belə layihələr icra edən sahibkarlara xüsusi güzəştlər tətbiq edilir.
Startap layihəsi hazırlayan sahibkarlara Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən “Startap şəhadətnaməsi” verilir ki, bu sənədin də ən böyük üstünlüyü sahibkarlıq subyektinin innovasiya fəaliyyətindən əldə etdiyi gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad olunmasıdır. Agentlik, eyni zamanda, yerli startap layihələrinə dəstək məqsədilə qrant verir, onların qlobal bazarlara çıxması, layihələrin yerli və xarici investorlara təqdim olunması istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.
İnnovativliyə əsaslanan startap layihələrinin bir çoxu artıq gündəlik həyatımızda tətbiq edilir. İctimai iaşə müəssisələrində müştərilərə QR kodun oxunulması ilə təqdim edilən elektron menyular da startap məhsuludur. Azərbaycanda bu layihənin yaradıcısı, təqdim etdiyi startap məhsullarına görə KOBİA-dan “Startap şəhadətnaməsi” alan “Monyo” şirkətinin rəhbəri Rahid Ağayevin sözlərinə görə, artıq üçüncü ildir ki, həyata keçirdikləri layihə hesabına hotel-restoran biznesi sektorunda müəyyən uğurlar əldə ediblər. Şirkət hazırda bazara üç məhsulunu təqdim edir. Bunlar “Monyo QR” (elektron menyu), “Monyo Pos” (restorandaxili idarəetmə sistemi) və “Monyo App” (restoran-portal) sistemləridir. Şirkətin artıq restoran sektorunda 1800-dən çox müştərisi var. Ölkənin, demək olar ki, ən prestijli restoranları şirkətin startap məhsullarından yararlanırlar.
Hazırda şirkətin 50 mindən çox restoran masasında elektron menyusu mövcuddur. Müştərilər QR-lə sistemə daxil olduqları zaman restoranın menyusuna, interyerinə, ünvanına, iş saatlarına, endirimlərinə baxa, burada yer rezervasiya edə bilirlər. Hazırda “Monyo” şirkəti müştərilərin ödənişləri onlayn şəkildə etməsi üçün iş aparır. Artıq restoranda müştərilər elektron menyudan faydalanmaqla yanaşı, ofisiantı gözləmədən mobil tətbiq vasitəsilə ödənişi birbaşa masadan apara biləcəklər. Gələn ilin yanvar ayından bu layihənin icrası nəzərdə tutulur. Bunu etmək üçün müştərilər sistemdə “restoranın başqa imkanları” bölməsinə daxil olaraq “Siz ödəniş etmək istəyirsinizmi?” seçimi vasitəsilə kartla xidmət haqqını ödəyəcəklər.
“Monyo App” məhsulu barədə məlumat verən R.Ağayev bildirib ki, bu tətbiq vasitəsilə sayı günü-gündən artan restoranlarla bağlı müştərilərə geniş məlumatlar təqdim edilir. İstifadəçi tətbiq üzərindən ona ən yaxın olan ictimai iaşə müəssisələrinin interyerlərinə, onların kampaniyalarına, menyularına baxa, obyektdə canlı musiqilərin vaxtından xəbərdar ola bilərlər. Bundan başqa, restoranda yer rezervasiya edə və bunun üçün onlayn ödəniş, kəşbək əldə edə və daha sonra onu restoranda xərcləyə bilərlər: “Mobil tətbiqimizin ən son yenilənməsindən sonra, restoranlarla yanaşı, Bakı, Quba, Qəbələ və s. ərazilərin gəzməli-görməli yerləri haqqında da məlumat yerləşdirmişik”. Startapçı əlavə edib ki, “Monyo Pos” sistemi restoranlarda ofisiantların sifarişi birbaşa mətbəxə yönləndirilməsi üçündür: “Ofisiant müştərilərə yaxınlaşır, sifarişi alaraq POS-terminala daxil edir və bu, mətbəxdə öz əksini tapır. İndiyə kimi ölkəmizdə bu xidməti yalnız xarici şirkətlər göstərib. Artıq yerli proqramçılarımız tərəfindən yazılan tətbiqlə bu sistemi restoranların xidmətinə vermişik. Mobil tətbiqin növbəti yenilənməsindən sonra istifadəçilər də restoranlarda çəkdikləri videoları oraya yerləşdirə biləcəklər”.
R.Ağayev qeyd edib ki, “Startap şəhadətnaməsi” ilə fəaliyyət göstərdikləri 2 il 2 ay ərzində onların xidmətlərindən 2,7 milyon nəfər yerli müştəri 17 milyon dəfə istifadə edib. Bununla yanaşı, 500 mindən çox turist 1 milyon dəfə bu yenilikdən yararlanıb. Mobil tətbiqin ümumilikdə 80.000 yüklənməsi var. Hazırda şirkətin xidmətlərindən həm ölkə daxilində, həm də xaricdə istifadə olunur. ABŞ, Almaniya, Türkiyə, İndoneziya, Hindistan və Rusiyadan mobil tətbiqə daxil olaraq, sistemdəki məlumatlarla tanış olublar.
Sahibkar bildirib ki, “Monyo.az” layihəsinə artıq investisiya cəlb olunmaq üzrədir. Layihə 2 xarici şirkətin diqqətini cəlb edə bilib ki, onlardan biri Dünya Bankından maliyyə dəstəyi alır. Bu şirkətlər “Monyo”nun səhmlərini 4 milyon dollar dəyərində qiymətləndiriblər. Şirkətin 5 faizinin hissədarı olmaq istəyən, Dünya Bankından maliyyə dəstəyi alan şirkət “Monyo”ya 200 min, 2,5 faiz səhmə sahib olmaq istəyən digər xarici şirkət isə 100 min dollar investisiya yatırmağı planlaşdırır.

В наше время стартаперами считают предпринимателей, которые занимаются наиболее инновационной деятельностью по построению и развитию бизнеса и применяют фундаментальные нововведения. Специальные льготы применяются к предпринимателям, реализующим подобные проекты в Азербайджане.
Предпринимателям, разрабатывающим стартап-проекты, Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) выдает «Стартап-сертификат», а самым большим преимуществом этого документа является освобождение от налога на прибыль и подоходного налога от инновационной деятельности на 3 года доходов субъекта предпринимательской деятельности. В то же время Агентство предоставляет гранты для поддержки местных стартап-проектов, реализует различные меры, помогающие им выйти на глобальные рынки, представлять проекты местным и иностранным инвесторам.
Многие стартап-проекты, основанные на инновациях, уже применяются в нашей повседневной жизни. Электронные меню, которые подаются клиентам в заведениях общественного питания путем считывания QR-кода, также являются продуктом стартапа. По словам основателя этого проекта в Азербайджане, получившего «Стартап-сертификат» от KOBİA за представленные им стартап-продукты, руководителя компании «Monyo» Рахида Агаева, они добились определенных успехов в сфере гостинично-ресторанного бизнеса благодаря проекту, который они реализуют уже третий год. В настоящее время компания представляет на рынке три продукта: это системы «Monyo QR» (электронное меню), «Monyo Pos» (система управления рестораном) и «Monyo App» (ресторан-портал). У компании уже более 1800 клиентов в ресторанном секторе. Практически самые престижные рестораны страны пользуются продуктами стартапа компании.
В настоящее время электронное меню компании доступно более чем на 50 000 столиков в ресторанах. Когда клиенты входят в систему с помощью QR, они могут просмотреть меню ресторана, интерьер, адрес, режим работы, скидки и забронировать здесь место. В настоящее время компания «Monyo» работает над тем, чтобы клиенты могли совершать платежи онлайн. Помимо использования электронного меню, клиенты в ресторане смогут платить прямо из-за стола через мобильное приложение, не дожидаясь официанта. Ожидается, что этот проект будет реализован с января следующего года. Для этого клиенты заходят в систему в раздел «Другие возможности ресторана» и нажимают «Хотите оплатить?» и оплачивают за услугу картой через данную опцию.
Говоря о продукте «Monyo App», Р.Агаев рассказал, что посредством этого приложения клиентам предоставляется обширная информация о ресторанах, число которых увеличивается с каждым днем. Через приложение пользователь может видеть интерьеры ближайших заведений общепита, их акции, меню, а также быть в курсе того, когда в заведении будет живая музыка. Кроме того, они могут забронировать место в ресторане и оплатить его онлайн, получить кэшбэк и затем потратить его в ресторане: «После последнего обновления нашего мобильного приложения, помимо ресторанов, мы также разместили информацию о местах, которые обязательно нужно посетить в Баку, Губе, Габале и других районах». Стартапер добавил, что система «Monyo Pos» предназначена для направления заказов от официантов в ресторанах прямо на кухню: «Официант подходит к клиентам, принимает заказ и вводит его в POS-терминал, и это отражается на кухне. До сих пор в нашей стране такую услугу оказывали только иностранные компании. Мы уже внедрили эту систему в ресторанах с помощью приложения, написанного нашими местными программистами. После очередного обновления мобильного приложения пользователи также смогут размещать там видео, снятые в ресторанах».
Р.Агаев отметил, что за 2 года и 2 месяца работы с «Стартап-сертификатом» их услугами воспользовались 2,7 млн местных клиентов 17 млн раз. Кроме того, более истов воспользовались этим нововведением 1 миллион раз. Мобильное приложение скачали в общей сложности 80 000 раз. В настоящее время услугами компании пользуются как внутри страны, так и за рубежом. Зайдя в мобильное приложение из США, Германии, Турции, Индонезии, Индии и России можно ознакомиться с информацией в системе.
Предприниматель отметил, что в проект «Monyo.az» уже привлекаются инвестиции. Проекту удалось привлечь внимание двух иностранных компаний, одна из которых получает финансовую поддержку Всемирного банка. Эти компании оценили акции Monyo в 4 миллиона долларов. Компания, желающая владеть 5 % компании и получающая финансовую поддержку Всемирного банка, планирует инвестировать в «Monyo» 200 000 долларов, а другая иностранная компания, желающая владеть 2,5% акций, планирует инвестировать 100 000 долларов.