KOB subyektlərinin layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilmiş 4-cü qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlandı
KOB-ların 19 layihəsinin maliyyələşdirilməsi üçün qrant ayrılacaq.
Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilmiş dördüncü qrant müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən keçirilmiş müsabiqəyə təqdim edilmiş 382 layihədən 19-nun maliyyələşdirilməsi barədə qərar qəbul olunub. Qalib layihələrin hər birinə maksimum 20 min manata qədər maliyyə vəsaiti ayrılacaq.
Layihələrin ekspertizası məqsədilə yaradılmış Ekspert Komissiyasının noyabrın 29-da keçirilmiş iclasında qeyd edilib ki, müsabiqəyə 369-u KOB subyekti və 13-ü qeyri-sahibkarlıq subyekti olmaqla ümumilikdə 382 layihə təqdim edilib. KOB subyektlərinə məxsus layihələrin 163-ü hüquqi, 206-sı fiziki şəxslərə, o cümlədən 357-si mikro, 12-si kiçik sahibkarlıq subyektlərinə məxsusdur. Müsabiqəyə təqdim olunmuş layihələrdən 178-si təhsil, 23-ü elm, 51-i tədqiqat, 130-u dəstək layihələridir.
Qeyd edək ki, mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün elan edilmiş 4-cü qrant müsabiqəsinə sənəd qəbulu 14 avqust-13 sentyabr 2023-cü il tarixlərində, layihələrin ekspertizası və qiymətləndirilməsi isə 15 sentyabr-14 noyabr 2023-cü il tarixlərində həyata keçirilib. Ekspert Komissiyası tərəfindən layihələrin qiymətləndirilməsi zamanı Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq olunmuş meyarlara uyğun olaraq, onun mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına təsiri, innovativliyi, əsaslandırılmış ideyasının olması, praktiki məqsədlər üçün tətbiq imkanları, layihənin icrası üçün lazımi təcrübənin və maddi-texniki bazanın mövcudluğu və digər bu kimi amillər əsas götürülüb.
Qalib layihələr barədə ətraflı məlumatı KOBİA-nın saytından əldə etmək olar: https://smb.gov.az/az/nav/qrant

Результаты объявлены для четвертого конкурса грантов, объявленного для финансирования проектов субъектов МСБ
Грант будет выделен на финансирование 19 проектов МСБ.
Объявлены результаты четвертого конкурса грантов для финансирования проектов в области образования, науки, исследований и поддержки, представленных микро-, малыми и средними предприятиями. Агентством Развития Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) принято решение о финансировании 19 из 382 проектов, представленных на конкурс. Каждому из победивших проектов будет выделено финансирование в размере до 20 тысяч манатов.
На заседании Экспертной Комиссии, созданной для экспертизы проектов, которое состоялось 29 ноября, было отмечено, что в общей сложности было представлено 382 проекта на конкурс, из которых 369 являются субъектами малого и среднего бизнеса, а 13 - не являются субъектами предпринимательства. Из проектов, представленных субъектами малого и среднего бизнеса, 163 принадлежат юридическим лицам, 206 - физическим лицам, в том числе 357 - микропредприятиям и 12 - малым предприятиям. Среди представленных на конкурс проектов 178 связаны с образованием, 23 - с наукой, 51 - исследовательскими работами, и 130 - поддержкой проектов.
Отметим, что подача документов на четвертый конкурс грантов для финансирования проектов в области образования, науки, исследований и поддержки была открыта с 14 августа по 13 сентября 2023 года, а экспертиза и оценка проектов проводились с 15 сентября по 14 ноября 2023 года. При оценке проектов Экспертная комиссия руководствовалась критериями, утвержденными Постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2020 года, такими как воздействие на развитие малого и среднего бизнеса, инновационность, наличие основанной на идее, пригодной для практической реализации, опыта и материально-технической базы для реализации проекта и другие факторы.
Подробную информацию о победивших проектах можно получить на сайте KOBİA https://smb.gov.az/az/nav/qrant