Bakıda “İkitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılmasında nəqliyyat və logistika mərkəzlərinin rolu” mövzusunda panel iclası keçirilib.
Azərbaycan-Türkiyə İnvestisiya Forumu çərçivəsində “İkitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılmasında nəqliyyat və logistika mərkəzlərinin rolu” mövzusunda panel iclası təşkil edilib.
Panel iclasında Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov, Türkiyənin ticarət nazirinin müavini Özgür Volkan Ağar, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümbətov, “İkra Logistik”in baş direktoru Akın Konyar, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Natiq Həsənov, Uluslararası Nakliyecilər Dərnəyinin sədr müavini Fatih Şener tədbir çərçivəsində müzakirələrdə iştirak ediblər.
Azərbaycan Nəqliyyat Ekspeditor Şirkətləri Assosiasiyasının sədri Kamran Həbibovun moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə ortaq dəyərlərə malik olan ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin, strateji müttəfiqliyimizin əhəmiyyəti vurğulanıb, əməkdaşlıq portfelinin gücləndirilməsi istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd olunub ki, yeni əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması və reallaşdırılması ölkələrimizin iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına və qlobal iqtisadiyyata sıx inteqrasiyaya mühüm töhfələr verə bilər. Panel sessiyada Azərbaycan və Türkiyənin mühüm nəqliyyat qovşaqları üzərində yerləşməsinin, nəqliyyat dəhlizlərinin imkanlarından istifadənin və potensial layihələrin geoiqtisadi əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbirdə dövlət başçılarımızın qarşıya qoyduqları hədəflərə çatmaq üçün qarşılıqlı ticarətin daha da inkişafı istiqamətində qarşılıqlı tədarükün artırılmasında liman infrastrukturunun potensial imkanları, nəzarət məntəqələrinin modernləşdirilməsi, Orta Dəhlizin imkanlarından səmərəli istifadə, Preferensial Ticarət Sazişi üzrə qarşılıqlı ticarətin vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, nəqliyyat sahəsi üzrə Azərbaycana investisiya yatırılması imkanları, nəqliyyat və logistika dəhlizlərinin KOB-ların inkişafında rolu mövzusunda müzakirələr aparılıb.

В Баку прошло панельное заседание на тему "Роль транспортных и логистических центров в увеличении двусторонней торговли".
В рамках Инвестиционного форума Азербайджан-Турция была организовано панельное заседание на тему "Роль транспортных и логистических центров в увеличении двусторонней торговли". В заседании приняли участие председатель Государственного Таможенного Комитета Шахин Багиров, заместитель министра торговли Турции Озгюр Волкан Агар, заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Хумбатов, генеральный директор "Икра Логистик" Акин Коньяр, первый заместитель председателя Правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) Натиг Гасанов, заместитель председателя Международной ассоциации перевозчиков Фатих Шенер.
На мероприятии, проведенном под председательством Камрана Гябибова, председателя Ассоциации экспедиторских компаний Азербайджана, подчеркнули важность дружбы и братства между странами, обладающими общими ценностями, и выдвинули направления укрепления стратегического партнерства, обсудили пути укрепления портфеля сотрудничества.
Отмечено, что изучение и реализация новых возможностей сотрудничества могут стать важным вкладом в устойчивое развитие экономики наших стран и их тесную интеграцию в глобальную экономику. В рамках панельной сессии подчеркнулись геоэкономическое значение ключевых транспортных узлов Азербайджана и Турции, потенциал использования транспортных коридоров и геоэкономическое значение потенциальных проектов.
На мероприятии обсуждались потенциальные возможности увеличения взаимопоставок в направлении дальнейшего развития взаимной торговли с целью достижения поставленных государственными лидерами целей. Обсуждались потенциальные возможности портовой инфраструктуры для увеличения взаимных поставок, модернизации контрольных пунктов, эффективного использования потенциала Среднего Коридора, состояния и перспектив развития взаимной торговли в рамках Соглашения о Предпочтительной Торговле, возможностей инвестирования в Азербайджан в области транспорта, а также роли транспортных и логистических коридоров в развитии малого и среднего бизнеса (KOB).