Mikro sahibkarların nəzərinə!
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızın milli iqtisadiyyata sürətli inteqrasiyası, bu ərazilərdə biznesin canlanması məqsədilə tədbirlər davam etdirilir.
Dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına uyğun olaraq, bu ərazilərdə əhalinin dayanıqlı məskunlaşması, davamlı iqtisadi aktivliyin təmin olunması prioritet istiqamətlərdəndir.
Antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşayan sakinlərin, burada təmsil olunan dövlət qurumları, podratçı təşkilatlar və onların işçi heyətinin bir sıra xidmətlərlə təmin olunmasına zərurət yaranmışdır. Bununla əlaqədar, bu ərazilərdə ticarət, ictimai iaşə, məişət xidməti və digər istiqamətlərdə bəzi müəssisə və obyektlərin fəaliyyətinin (fast food, dönər və s.), çay evi, bərbərxana və gözəllik salonu, dərzi və başmaqçı, çilingər, santexnika və elektrik xidmətləri, məişət və elektrik cihazlarının təmiri məntəqəsi) bərpası planlaşdırılır. Bu məqsədlə aşağıda qeyd olunan tələblərə cavab verən mikro sahibkarlıq subyektlərinə (10 nəfərədək işçisi və 200 min manatadək illik dövriyyəsi) əməkdaşlıq təklif edilir. Müraciətçilərə dair tələblər:
• Fəaliyyətə ən qısa zamanda başlama imkanının olması;
• Müvafiq sahə üzrə təcrübəyə malik olması;
• Dövlət büdcəsi qarşısında gecikdirilmiş vergi, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) və digər öhdəliklərinin olmaması;
• Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təklif etdiyi şəxslərin kvota üzrə işlə təmin olunması.
Müvafiq sahə üzrə fəaliyyətin təmin edilməsinə maraqlı olduğunuz təqdirdə aşağıda göstərilən sənədləri 31 yanvar 2024-cü il saat 12:00-a kimi sahibkarqarabag@emlak.gov.az  elektron poçt ünvanına göndərməyinizi xahiş edirik.
• Şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
• VÖEN-in surəti;
• Dövlət büdcəsi qarşısında vergi, DSMF və digər öhdəliklərə dair İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən arayış;
• Müvafiq sahə üzrə təcrübə haqqında məlumat.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərəcək sahibkarlar üçün bir sıra vergi güzəştləri və dövlət dəstəyi tədbirləri nəzərdə tutulur.
Vergi güzəştləri:
• İşğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentləri 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergidən azaddırlar.
• İşğaldan azad edilmiş ərazinin ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatda olan rezidentləri siyahısı təsdiq edilmiş iqtisadi fəaliyyət sahələri və mal nomenklaturaları üzrə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların, habelə xammal və materialların idxalına görə 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 (on) il müddətində ƏDV-dən azaddır. Bu azadolma müvafiq qaydada verilmiş təsdiqedici sənəd əsasında tətbiq edilir.
• İşğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və həmin ərazilərdə bu fəaliyyəti göstərən vergi ödəyicilərinə istehsal, o cümlədən emal və hasilat fəaliyyəti sahəsi üzrə vergi azadolması tətbiq edilir. Bu vergi azadolması istehsal, o cümlədən emal və ya hasil edilərək işğaldan azad edilmiş ərazi daxilində və ya həmin ərazidən kənara təqdim edilən, habelə ölkəmizdən ixrac edilən mallara görə əldə olunan gəlirlərə şamil edilir.
• İşğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və malları (işləri, xidmətləri) işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentlərinə təqdim edən hüquqi və fiziki şəxslərə topdansatış ticarət, tikinti və xidmət (əhaliyə göstərilən xidmətlər istisna olmaqla) sahələri üzrə vergi azadolması tətbiq olunur.
• İşğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və həmin ərazilərdə fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə turizm, pərakəndə ticarət, ictimai iaşə və digər əhaliyə xidmət sahələri üzrə vergi azadolması tətbiq olunur.
• Yuxarıda nəzərdə tutulan vergi azadolmaları işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentinin həmin ərazidəki fəaliyyəti ilə bağlı əldə olunan satışdankənar gəlirlərinə də şamil edilir.
• Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilər daxilində yerləşmə vasitələri hesab edilən mehmanxanalar (hotellər) tərəfindən göstərilən gecələmə və qalma xidmətlərinə (digər əlavə xidmətlər istisna olmaqla) görə nağdsız qaydada ödənilən ƏDV-nin 30 faizi, nağd qaydada ödənilən ƏDV-nin 5 faizi geri qaytarılır.
Əməkhaqqının birgə maliyyələşdirilməsi ilə bağlı maliyyə yardımı:
• İşəgötürənlər işçi heyətini Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin göndərişi əsasında müəyyən edərsə, həmin şəxslərin əməkhaqqının birgə maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Əməkhaqqının 50%-i işəgötürən tərəfindən, 50%-i isə Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən ödəniləcəkdir.
Sosial güzəştlər:
• Əmək müqaviləsi üzrə iş yeri işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə olarsa, mütəxəssislər qanunvericilikdə nəzərdə tutulan güzəştlərdən və imtiyazlardan istifadə etmək hüququna malikdirlər.
• İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə 5 təqvim günü müddətində əlavə məzuniyyət verilir.
Sosial sığorta güzəştləri:
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində fəaliyyət göstərən qeyri-dövlət (maliyyə və avtonəqliyyat vasitələri ilə yükdaşıma sahələrində fəaliyyət göstərən, eləcə də dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına malları (işləri və xidmətləri) təqdim edən podratçılar (işğaldan azad edilmiş ərazi daxilində istehsal fəaliyyətini həyata keçirən rezident podratçılar istisna olmaqla) sektoru üzrə neft-qaz sahələrində fəaliyyəti olmayan sığortaedənlər (sığortaolunanlar) tərəfindən ödənilən məcburi dövlət sosial sığorta haqqının aşağıdakı hissəsi dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına subsidiyalaşdırılır. Muzdlu işçisi olan sığortaedən tərəfindən ödənilmiş məcburi dövlət sosial sığorta haqqının:
• 2023-cü il yanvarın 1-dən 2026-cı il yanvarın 1-dək – 100 faizi miqdarında;
• 2026-cı il yanvarın 1-dən 2029-cu il yanvarın 1-dək – 80 faizi miqdarında;
• 2029-cu il yanvarın 1-dən 2031-ci il yanvarın 1-dək – 60 faizi miqdarında;
• 2031-ci il yanvarın 1-dən 2033-cü il yanvarın 1-dək – 40 faizi miqdarında.
• Fiziki şəxslərin (muzdlu işçisi olmayan), o cümlədən sabit qəbz və fərqlənmə nişanı alan vergi ödəyicilərinin də 10 il müddətində özlərinə görə ödədikləri məcburi dövlət sosial sığorta haqlarının 100 faizi miqdarında subsidiyalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Kommunal güzəştlər:
• Qanunvericiliyə uyğun olaraq, riskli vergi ödəyicisi olmayan, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilər üzrə vergi uçotuna alınan və bilavasitə həmin ərazilərdə maddi nemətlər yaratmağa yönəldilmiş fəaliyyəti həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslərə kommunal xidmətlərdən (elektrik enerjisi, təbii qaz, su təchizatı və tullantı sularının axıdılması xidməti) istifadəyə görə ölkədaxili tariflərə uyğun olaraq ödədikləri vəsaitin 20 (iyirmi) faizi məbləğində maliyyə yardımı ödənilir.

Под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами господина Ильхама Алиева и с участием отважной Азербайджанской армии продолжаются мероприятия по быстрой интеграции освобожденных от оккупации территорий в национальную экономику с целью оживления бизнеса в этих областях.
Согласно соответствующему Указу главы государства и в соответствии с I Государственной Программой по Великому Возвращению на освобожденные территории, обеспечение устойчивого проживания населения в этих районах и обеспечение постоянной экономической активности являются приоритетными направлениями.
В результате антитеррористической операции возникла необходимость обеспечения жителей освобожденных от оккупации территорий, представителей государственных органов, подрядных организаций и их рабочих коллективов рядом услуг. В связи с этим планируется восстановление деятельности некоторых учреждений и объектов в этих областях, таких как торговля, общественное питание, бытовые услуги и другие направления (фастфуд, донер и т.д.), чайные, парикмахерская и салон красоты, услуги портного и сапожника, слесаря, услуги сантехника и электрика, пункт ремонта бытовой и электротехники). Для этой цели предлагается сотрудничество микропредпринимательским субъектам, соответствующим следующим требованиям (субъектам микропредпринимательства с численностью персонала до 10 человек и годовым оборотом до 200 тысяч манат). Требования к заявителям:
• Возможность начать деятельность в кратчайшие сроки;
• Наличие опыта в соответствующей области;
• Отсутствие задолженности перед государственным бюджетом, Фондом государственной социальной защиты (ФГСЗ) и других обязательств;
• Квотное трудоустройство лиц по предложению Государственного агентства занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения.
Если вы заинтересованы в обеспечении деятельности в соответствующей области, просим отправить указанные ниже документы на электронный адрес sahibkarqarabag@emlak.gov.az до 31 января 2024 года, 12:00.
• Копия удостоверения личности;
• Копия ИНН (Идентификационный номер налогоплательщика);
• Справка от Государственной налоговой службы при Министерстве Экономики по вопросу задолженности перед государственным бюджетом, ФГСЗ и других обязательств;
• Информация об опыте в соответствующей области.
Для предпринимателей, активно участвующих в освобожденных от оккупации территориях, предусмотрены ряд льгот по налогам и меры государственной поддержки.
Льготы по налогам:
• Резиденты освобожденных от оккупации территорий освобождены от налога на прибыль (доход), имущественного налога, земельного налога и упрощенного налога с 1 января 2023 года на 10 лет.
• Резиденты, зарегистрированные для целей НДС на территории, освобожденной от оккупации, освобождены от НДС на технику, технологическое оборудование и устройства, а также импорт сырья и материалов с 1 января 2023 года на 10 лет, в соответствии с заранее утвержденным перечнем сфер экономической деятельности и товарной номенклатуры. Это освобождение применяется на основе соответствующего утверждающего документа.
• Налоговые освобождения по области производства, в том числе по деятельности переработки и добычи, предоставляются налогоплательщикам, облагаемым налогом на территории, освобожденной от оккупации, и занимающимся этой деятельностью на указанной территории. Эта налоговые освобождения распространяется на доходы, полученные от производства, включая переработку или производство товаров, как внутри освобожденной территории, так и за ее пределами, а также на экспортируемые товары из нашей страны.
• Налоговые освождения по торговле оптовыми продажами, строительству и услугам (за исключением предоставляемых услуг населению) предоставляются юридическим и физическим лицам, облагаемым налогом на территории, освобожденной от оккупации, и предоставляющим товары (работы, услуги) резидентам освобожденной территории.
• Налоговые освобождения по области туризма, розничной торговли, общественного питания и других услуг для налогоплательщиков, облагаемых налогом на территории, освобожденной от оккупации, и занимающихся деятельностью на этой территории.
• Указанные налоговые освобождения также распространяются на внереализационные доходы, полученные резидентом на освобожденной территории в связи с его деятельностью на этой территории.
• Физические лица-потребители получают возврат НДС в размере 30 процентов от суммы, уплаченной безналичным способом за услуги ночёвки и проживания, предоставляемые гостиницами (отелями) на территории, освобожденной от оккупации, за исключением других дополнительных услуг. 5 процентов НДС, уплаченного наличными, также возвращаются.
Финансовая поддержка в связи с совместным финансированием заработной платы:
• Если работодатель, опираясь на предложение Государственной службы занятости в соответствии при Министерстве труда и социальной защиты населения, определит рабочий персонал, то предусмотрено совместное финансирование заработной платы этих лиц. 50% заработной платы будет выплачено работодателем, а 50% - Государственной службой занятости.
Социальные льготы:
• Специалисты, работающие на территории, освобожденной от оккупации, имеют право на использование льгот и привилегий, предусмотренных законодательством.
• На территории, освобожденной от оккупации, предоставляется дополнительный отпуск в течение 5 календарных дней.
Льготы по социальному страхованию:
Негосударственные подрядчики, действующие на освобожденных территориях Азербайджанской Республики (действующие в сфере финансового и автомобильного транспорта, а также предоставляющие товары (работы и услуги) за счет государственного бюджета (за исключением подрядчиков-резидентов, осуществляющих производственной деятельности на освобожденных территориях), следующая часть взноса обязательного государственного социального страхования, уплачиваемая страховщиками (застрахованными), не осуществляющими деятельность в отрасли нефти и газа субсидируется за счет государственного бюджета. Обязательный государственный социальный страховой взнос, уплаченный страхователем, имеющим наёмного работника:
В течение 10 лет планируется субсидировать 100 процентов взносов обязательного государственного социального страхования, уплачиваемых физическими лицами (без наёмных работников), в том числе налогоплательщиками, получающими постоянные квитанции и знаки отличия.
Льготы по коммунальным услугам:
Согласно законодательству, юридическим и физическим лицам, не являющимся рисковыми налоговыми плательщиками и осуществляющим деятельность по созданию материальных ценностей на освобожденных от налогообложения территорий, предоставляется финансовая помощь в размере 20 (двадцать) процентов от суммы, уплачиваемой ими за использование коммунальных услуг (электроэнергия, природный газ, водоснабжение и сточные воды) согласно внутренним тарифам в пределах страны.