Mikro sahibkarların nəzərinə!
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızın milli iqtisadiyyata sürətli inteqrasiyası, bu ərazilərdə biznesin canlanması məqsədilə tədbirlər davam etdirilir.
Dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramına uyğun olaraq, bu ərazilərdə əhalinin dayanıqlı məskunlaşması, davamlı iqtisadi aktivliyin təmin olunması prioritet istiqamətlərdəndir.
Antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşayan sakinlərin, burada təmsil olunan dövlət qurumları, podratçı təşkilatlar və onların işçi heyətinin bir sıra xidmətlərlə təmin olunmasına zərurət yaranmışdır. Bununla əlaqədar, bu ərazilərdə ticarət, ictimai iaşə, məişət xidməti və digər istiqamətlərdə bəzi müəssisə və obyektlərin fəaliyyətinin (fast food, dönər və s.), çay evi, bərbərxana və gözəllik salonu, dərzi və başmaqçı, çilingər, santexnika və elektrik xidmətləri, məişət və elektrik cihazlarının təmiri məntəqəsi) bərpası planlaşdırılır. Bu məqsədlə aşağıda qeyd olunan tələblərə cavab verən mikro sahibkarlıq subyektlərinə (10 nəfərədək işçisi və 200 min manatadək illik dövriyyəsi) əməkdaşlıq təklif edilir. Müraciətçilərə dair tələblər:
• Fəaliyyətə ən qısa zamanda başlama imkanının olması;
• Müvafiq sahə üzrə təcrübəyə malik olması;
• Dövlət büdcəsi qarşısında gecikdirilmiş vergi, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) və digər öhdəliklərinin olmaması;
• Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təklif etdiyi şəxslərin kvota üzrə işlə təmin olunması.
Müvafiq sahə üzrə fəaliyyətin təmin edilməsinə maraqlı olduğunuz təqdirdə aşağıda göstərilən sənədləri 31 yanvar 2024-cü il saat 12:00-a kimi sahibkarqarabag@emlak.gov.az  elektron poçt ünvanına göndərməyinizi xahiş edirik.
• Şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
• VÖEN-in surəti;
• Dövlət büdcəsi qarşısında vergi, DSMF və digər öhdəliklərə dair İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən arayış;
• Müvafiq sahə üzrə təcrübə haqqında məlumat.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərəcək sahibkarlar üçün bir sıra vergi güzəştləri və dövlət dəstəyi tədbirləri nəzərdə tutulur.
Vergi güzəştləri:
• İşğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentləri 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 il müddətində mənfəət (gəlir), əmlak, torpaq və sadələşdirilmiş vergidən azaddırlar.
• İşğaldan azad edilmiş ərazinin ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatda olan rezidentləri siyahısı təsdiq edilmiş iqtisadi fəaliyyət sahələri və mal nomenklaturaları üzrə texnikanın, texnoloji avadanlıqların və qurğuların, habelə xammal və materialların idxalına görə 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən 10 (on) il müddətində ƏDV-dən azaddır. Bu azadolma müvafiq qaydada verilmiş təsdiqedici sənəd əsasında tətbiq edilir.
• İşğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və həmin ərazilərdə bu fəaliyyəti göstərən vergi ödəyicilərinə istehsal, o cümlədən emal və hasilat fəaliyyəti sahəsi üzrə vergi azadolması tətbiq edilir. Bu vergi azadolması istehsal, o cümlədən emal və ya hasil edilərək işğaldan azad edilmiş ərazi daxilində və ya həmin ərazidən kənara təqdim edilən, habelə ölkəmizdən ixrac edilən mallara görə əldə olunan gəlirlərə şamil edilir.
• İşğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və malları (işləri, xidmətləri) işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentlərinə təqdim edən hüquqi və fiziki şəxslərə topdansatış ticarət, tikinti və xidmət (əhaliyə göstərilən xidmətlər istisna olmaqla) sahələri üzrə vergi azadolması tətbiq olunur.
• İşğaldan azad edilmiş ərazidə vergi uçotuna alınan və həmin ərazilərdə fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə turizm, pərakəndə ticarət, ictimai iaşə və digər əhaliyə xidmət sahələri üzrə vergi azadolması tətbiq olunur.
• Yuxarıda nəzərdə tutulan vergi azadolmaları işğaldan azad edilmiş ərazinin rezidentinin həmin ərazidəki fəaliyyəti ilə bağlı əldə olunan satışdankənar gəlirlərinə də şamil edilir.
• Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilər daxilində yerləşmə vasitələri hesab edilən mehmanxanalar (hotellər) tərəfindən göstərilən gecələmə və qalma xidmətlərinə (digər əlavə xidmətlər istisna olmaqla) görə nağdsız qaydada ödənilən ƏDV-nin 30 faizi, nağd qaydada ödənilən ƏDV-nin 5 faizi geri qaytarılır.
Əməkhaqqının birgə maliyyələşdirilməsi ilə bağlı maliyyə yardımı:
• İşəgötürənlər işçi heyətini Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin göndərişi əsasında müəyyən edərsə, həmin şəxslərin əməkhaqqının birgə maliyyələşdirilməsi nəzərdə tutulur. Əməkhaqqının 50%-i işəgötürən tərəfindən, 50%-i isə Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən ödəniləcəkdir.
Sosial güzəştlər:
• Əmək müqaviləsi üzrə iş yeri işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə olarsa, mütəxəssislər qanunvericilikdə nəzərdə tutulan güzəştlərdən və imtiyazlardan istifadə etmək hüququna malikdirlər.
• İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə 5 təqvim günü müddətində əlavə məzuniyyət verilir.
Sosial sığorta güzəştləri:
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində fəaliyyət göstərən qeyri-dövlət (maliyyə və avtonəqliyyat vasitələri ilə yükdaşıma sahələrində fəaliyyət göstərən, eləcə də dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına malları (işləri və xidmətləri) təqdim edən podratçılar (işğaldan azad edilmiş ərazi daxilində istehsal fəaliyyətini həyata keçirən rezident podratçılar istisna olmaqla) sektoru üzrə neft-qaz sahələrində fəaliyyəti olmayan sığortaedənlər (sığortaolunanlar) tərəfindən ödənilən məcburi dövlət sosial sığorta haqqının aşağıdakı hissəsi dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına subsidiyalaşdırılır. Muzdlu işçisi olan sığortaedən tərəfindən ödənilmiş məcburi dövlət sosial sığorta haqqının:
• 2023-cü il yanvarın 1-dən 2026-cı il yanvarın 1-dək – 100 faizi miqdarında;
• 2026-cı il yanvarın 1-dən 2029-cu il yanvarın 1-dək – 80 faizi miqdarında;
• 2029-cu il yanvarın 1-dən 2031-ci il yanvarın 1-dək – 60 faizi miqdarında;
• 2031-ci il yanvarın 1-dən 2033-cü il yanvarın 1-dək – 40 faizi miqdarında.
• Fiziki şəxslərin (muzdlu işçisi olmayan), o cümlədən sabit qəbz və fərqlənmə nişanı alan vergi ödəyicilərinin də 10 il müddətində özlərinə görə ödədikləri məcburi dövlət sosial sığorta haqlarının 100 faizi miqdarında subsidiyalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Kommunal güzəştlər:
• Qanunvericiliyə uyğun olaraq, riskli vergi ödəyicisi olmayan, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilər üzrə vergi uçotuna alınan və bilavasitə həmin ərazilərdə maddi nemətlər yaratmağa yönəldilmiş fəaliyyəti həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslərə kommunal xidmətlərdən (elektrik enerjisi, təbii qaz, su təchizatı və tullantı sularının axıdılması xidməti) istifadəyə görə ölkədaxili tariflərə uyğun olaraq ödədikləri vəsaitin 20 (iyirmi) faizi məbləğində maliyyə yardımı ödənilir.

Attention micro-entrepreneurs!
Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev, measures are underway to rapidly integrate the liberated lands into the national economy by the glorious Azerbaijani Army, and revive the entrepreneurship in these areas.
Provision of sustainable economic activities and sustainable settlement of people in these territories are among the top priorities of the First State Program on the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, approved by the relevant Decree of the head of state.
Numerous services were to be rendered to the people residing in the liberated territories as a result of the counterterrorism operations, state institutions, contractor organizations, and their personnel. In this regard, it is planned to restore the activities of some enterprises and facilities   (fast food, doner, etc.), teahouse, barber and beauty salon, tailor and cobbler, locksmith, plumbing and electrical services, household and electrical appliance repair service point) in trade, public catering, household services and other areas. Therefore, cooperation is offered to micro business entities (up to 10 employees and annual turnover of up to 200,000 manats) that meet the requirements mentioned below. Requirements for applicants include:
• Being able to start as soon as possible;
• Experience in the relevant field;
• Absence of tax arrears, other obligations to the State Social Protection Fund (SSPF) and state budget.
• Quota based employment of persons proposed by the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population;
Persons interested in providing services in the relevant field are encouraged to send the documents listed below to sahibkarqarabag@emlak.gov.az e-mail address by January 31, 2024 at 12:00 p.m:
• Copy of identity card;
• Copy of TIN;
• Letter of Reference from the State Tax Service under the Ministry of Economy regarding tax, SSPF  and other obligations to the state budget;
• Information on the relevant field of experience.
• A number of tax incentives and state support measures are provided for entrepreneurs who will operate in the liberated territories.
Tax benefits:
• Residents of the liberated territory are exempt from profit (income), property, land and simplified tax for 10 years as of January 1, 2023.
• The list of residents of the liberated territory registered for the purposes of VAT is exempt from VAT for 10 (ten) years from January 1, 2023 for the import of hardware, technological equipment and installations, as well as raw materials and materials according to the approved economic activity areas and goods nomenclatures. This exemption is granted on the basis of a properly approved verification document.
• Tax exemptions for production, including processing and extraction operations are applied to taxpayers registered for tax purposes in the liberated territory and performing this activity in those territories. This tax exemption applies to the incomes obtained from production, including processing or extraction operations, within the liberated territory or presented outside that territory, as well as the commodities exported from our country.
• Tax exemption is applied to natural persons and legal entities registered for tax purposes in the liberated territory and providing goods (works, services) to the residents of the liberated territory in wholesale trade, construction and services (except services provided to the population).
• Tax exemptions for tourism, retail trade, public catering and other public services are applied to taxpayers who are registered for tax purposes in the liberated territory and who operate in those territories.
• The above-mentioned tax exemptions are also applicable to the non-sale income of the resident of the liberated territory regarding his/her activities in that territory.
• Natural person consumers would receive a refund of 30% of the VAT paid in cashless transactions and 5% of the VAT paid in cash for overnight and stay services (excluding other extra services) provided by hotels classified as accommodation facilities within liberated territories.
Financial assistance on salary co-financing:
• Should the employers recruit employees based on referrals from the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, their wages will be co-financed. 50% of the salary will be covered by the employer and 50% by the State Employment Agency.
Social benefits:
• If the place of work under the employment contract is located in the liberated territories, specialists are entitled to the benefits and privileges outlined in the legislation.
• Additional leave is awarded for 5 calendar days in the liberated territories.
Social insurance benefits:
The following part of the mandatory state social insurance premium paid by insurers (insureds) not operating in the oil and gas fields in the non-state
(excluding contractors operating in financial and motor vehicle transport, as well as providing goods (works and services) at the expense of the state budget (excluding resident contractors carrying out production activities in the liberated territory)) sector operating in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan is subsidized at the expense of the state budget. Mandatory state social insurance fee paid by an insured person who is a salaried employee will be:
• From January 1, 2023 to January 1, 2026 - in the amount of 100 percent;
• From January 1, 2026 to January 1, 2029 - in the amount of 80 percent;
• From January 1, 2029 to January 1, 2031 - in the amount of 60 percent;
• From January 1, 2031 to January 1, 2033 – in the amount of 40 percent.
• For a period of 10 years, it is intended to reimburse 100 percent of the mandatory state social insurance premiums paid by natural persons (without employees), including taxpayers who obtain permanent receipts and badges of distinction.
Public utility benefits:
• Pursuant to the legislation, financial assistance in the amount of 20 (twenty) percent of the funds paid for the use of public utilities (electricity, natural gas, water supply and wastewater discharge service) is paid to legal entities and natural persons who are not classified as risky taxpayers, as well as those registered in the tax records of the liberated territories and conducting activities to produce material goods in those territories, in accordance with domestic tariffs.