2023-cü ildə fəaliyyəti ilə seçilən 14 biznes subyektinə KOBİA tərəfindən “Dayaq” mükafatı təqdim edilib.
Sahibkarların ölkə iqtisadiyyatına verdiyi töhfə nəzərə alınaraq, artıq 2 ildir ki, özəl bölmənin təmsilçilərinə “Dayaq” mükafatı təqdim edilir. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən təsis edilmiş “Dayaq” mükafatının məqsədi biznesində innovativ və müasir yanaşmalar tətbiq edən, ixracyönümlü məhsul və xidmətlər istehsal edən şirkətləri mükafatlandırmaqla onları stimullaşdırmaq, eləcə də sahibkarların qazandıqları uğurları ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, biznes düşüncə tərzini təşviq etmək, dövlət və özəl sektor arasında əlaqələri daha da möhkəmləndirməkdir. Rəmzi məna daşıyan “Dayaq” mükafatı həm də dövlətin daim sahibkarların yanında olduğunun göstəricisidir.
2023-cü il üzrə “Dayaq” mükafatının sahibkarlara təqdim edilməsi üçün dekabrın 28-də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilib. Dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, millət vəkillərinin, sahibkarların, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilmiş tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səslənməsi və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad olunması ilə başlayıb.
Tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev, iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Milli Məclisin deputatı, İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili və Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev çıxış ediblər. Çıxışlarda 2023-cü il ərzində ölkəmizdə sosial-iqtisadi sahədə, özəl bölmədə əldə olunmuş uğurlar, sahibkarların məşğulluğun təmin olunmasında rolu, növbəti illərdə iqtisadiyyat və sahibkarlıq sahəsində yeniliklər barədə məlumat verilib.
Tədbirdə 2023-cü ildə uğur qazanmış 14 sahibkara dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri tərəfindən müxtəlif nominasiyalar üzrə “Dayaq” mükafatı təqdim edilib. Sahibkarlar “Uğurlu istehsalçı”, “Əlillik məhdudiyyət deyil”, “Turizm”, “Fəal xarici şirkət”, “Fəal ixracatçı şirkət”, “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım”, “Uğurlu fermer”, “Made in Azerbaijan” brendi altında fəal marketinq fəaliyyəti, “Gənc sahibkar”, “Uğurlu qadın sahibkar”, “Yaradıcılıq sənayesinin təşviqində uğurlu biznes”, “Uşaqların uğurlu biznes təhsili layihəsi”, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə uğurlu biznes fəaliyyəti nominasiyaları üzrə mükafatlandırılıblar.
Həmçinin KOBİA tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi “Qarabağ KOB-larının səmərəli dəstəklənməsi”, Dövlət Gömrük Komitəsi isə “G2B xidmətlərinin səmərəli təşkili” nominasiyaları üzrə mükafata layiq görülüblər.
Tədbir çərçivəsində KOB-ların təhsil, elm, tədqiqat və dəstək istiqamətləri üzrə layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə KOBİA tərəfindən elan edilmiş 4-cü qrant müsabiqəsinin 19 qalibinə qrant mükafatları təqdim olunub.
Tədbir mədəni proqramla başa çatıb.
Tədbir “Kapital Bank”, Kiçik və Orta Biznes Subyektləri və Klublarının Assosiasiyası (KOBSKA), “İnkişaf Koorporasiyası”, “Green stream” və “BEK gererator”un dəstəyi ilə baş tutub.
Qeyd: iqtisadi inkişafın lokomotivi olan sahibkarların dayanıqlı və davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində, məşğulluqda rolu böyükdür. Hazırda Azərbaycanda özəl bölmənin ÜDM-də payı 86%-ə, məşğulluqda isə 78%-ə yaxındır. Əksər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da fəaliyyət göstərən bizneslərin mütləq əksəriyyətini – 99,6%-ni mikro, kiçik və orta biznes subyektləri təşkil edir. KOB subyektlərinin yeni bölgüsü meyarlarının tətbiq edildiyi, eləcə də KOBIA-nın fəaliyyətə başladığı 2018-ci ildən ötən 5 il ərzində KOB subyektlərinin sayı 54%-dən çox artaraq 378 minə yaxınlaşıb. Bu dövr ərzində KOB–ların qeyri-neft ÜDM-də payı 23,5%-dən 27,2%-ə çatıb.

В 2023 году 14 бизнес-субъектам, выделяющимся своей деятельностью, была вручена награда "Даяк" от Агентства по развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA).
Присуждение награды "Даяк" представителям частного сектора происходит уже второй год подряд, с учетом вклада предпринимателей в экономику страны. Цель награды "Даяк", учрежденной Агентством по развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA), заключается в поощрении компаний, применяющих инновационные и современные подходы в своем бизнесе, производящих экспортно-ориентированные товары и услуги, а также в привлечении внимания к успехам предпринимателей, поддерживая развитие бизнес-мышления и укрепляя связи между государственным и частным сектором. Символизируя постоянную поддержку государства предпринимателям, награда "Даяк" несет глубокий смысл.
28 декабря 2023 года при поддержке Министерства Экономики и организаторства KOBİA было проведено мероприятие по вручению награды "Даяк" предпринимателям за 2023 год. Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики и минуты молчания в память о наших дорогих шехидах, погибших за целостность нашей земли.
В мероприятии выступили министр социальной защиты труда и населения Сахиль Бабаев, заместитель министра экономики Сахиб Мамедов, председатель Правления KOBİA Орхан Маммадов, депутат Милли Меджлиса, председатель Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Тахир Миркишили, а также президент Национальной конфедерации Азербайджанских предпринимателей (работодателей) Мамед Мусаев. В своих выступлениях была предоставлена информация о достижениях в социально-экономической сфере и частном секторе в 2023 году, роли предпринимателей в обеспечении занятости, а также о планируемых инновациях в экономике и предпринимательстве в следующие годы.
На мероприятии, проведенном 28 декабря 2023 года при поддержке Министерства экономики и организаторства KOBİA, руководящими лицами государственных учреждений были вручены награды "Даяк" 14 успешным предпринимателям в различных номинациях. Предпринимателям были вручены награды в номинациях "Успешный производитель", "Инвалидность - не преграда", "Туризм", "Активная иностранная компания", "Активный экспортер", "Чистая окружающая среда и зеленый рост", "Успешный фермер", "Активная маркетинговая деятельность под брендом "Made in Azerbaijan", "Молодой предприниматель", "Успешная женщина-предприниматель", "Успешный бизнес в развитии творческой промышленности", "Проект успешного бизнес-образования для детей" и "Успешная бизнес-деятельность на освобожденных территориях".
Также Министерство труда и социальной защиты населения было награждено KOBİA в номинации «Эффективная поддержка KOB Карабаха», а Государственный таможенный комитет – в номинации «Эффективная организация услуг G2B».
В рамках мероприятия были вручены грантовые награды 19 победителям 4-го грантового конкурса, объявленного KOBİA, для финансирования проектов KOB в сфере образования, науки, исследований и поддержки.
Мероприятие завершилось культурной программой и прошло при поддержке "Kapital Bank", Ассоциации Малого и Среднего Бизнеса и Клубов (KOBSKA), "Корпорации развития", "Green stream" и "BEK gererator".
Примечание: Роль предпринимателей, являющихся движущей силой в обеспечении устойчивого и постоянного экономического развития, большая. В настоящее время доля частного сектора в ВВП Азербайджана составляет около 86%, а их участие в обеспечении занятости составляет около 78%. Как и в большинстве стран, в Азербайджане 99,6% предприятий, действующих в сфере бизнеса, представляют собой микро-, малые и средние предприятия. За последние 5 лет, начиная с 2018 года, когда были внедрены новые меры распределения для субъектов KOB и начала свою деятельность KOBİA, количество субъектов KOB увеличилось более чем на 54%, приблизившись к числу 378 тыс. В тот же период доля KOB в ВВП составила 23,5% и выросла до 27,2%.