Azərbaycanlı startapçı Malik Sultanov dünya təcrübəsində ilk dəfə olaraq, kənd təsərrüfatında istifadə məqsədilə bioloji cəhətdən parçalana bilən torpaq əlavəsi hazırlayıb. Bu barədə kənd təsərrüfatı üçün torpaqda nəmtutucu materialın istehsalı və satışına görə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) “Startap” şəhadətnaməsi alan M.Sultanov “vergiler.az”a müsahibəsində bildirib.
Startapçının sözlərinə görə, ölkəmizin bəzi ərazilərində quraqlıq əsas problemdir və bunun ucbatından fermerlərin məhsul götürməsində ciddi problemlər yaşanır: “Bu problemin həlli üçün dünyada ilk dəfə bizim texnologiya ilə bioloji cəhətdən parçalana bilən gübrə hazırlanıb. Buna oxşar məhsuldan müxtəlif dünya ölkələrində istifadə edilir, sadəcə, onların bir çoxu polimer əsaslıdır. Polimer isə torpağın altında uzun müddət parçalanmadan qala bilir. Bizim məhsulun digər məhsullardan əsas fərqi isə bioloji cəhətdən parçalana bilməsidir. Biz fərqli materaillardan istifadə edərək tamamilə parçalana bilən məhsul versiyasını ərsəyə gətirmişik. Məhsul torpağa toz şəklində əlavə olunur. Suvarma zamanı bitki müəyyən qədər suyu özü üçün istifadə edir, qalan su isə torpağın dərinliyinə gedir. Bu texnologiyanın üstünlüyü ondadır ki, torpaq itkiyə gedəcək suyu özündə toplayır və yenidən bitkiyə geri ötürür. Beləliklə də suvarma intensivliyi aşağı düşmüş olur. Biz bu texnologiyanı daha çox suvarma problemi olan, yalnız yağış suyu ilə qidalanan torpaqların olduğu yerlərdə istifadə etməyi planlaşdırırıq”.
M.Sultanov bildirib ki, KOBİA-dan layihə üçün aldıqları 19900 manat məbləğində qrant hesabına artıq işlərin bir çoxu görülüb: “İcarəyə götürdüyümüz laboratoriyada 2 versiyada məhsul hazırladıq, test etdik və müəyyən olundu ki, məhsullardan birinin sututumluluq qabiliyyəti daha çoxdur. O, öz çəkisindən 250-300 dəfə çox suyu özündə toplaya bilir. Bundan sonra layihəmizi həmin məhsulla davam etdirmək qərarına gəldik və bu məqsədlə Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunda sınaqdan keçirib effektivliyini müəyyən etdik. Hazırkı dövrdə ilk planımız lisenziyanı alıb istehsala başlamaqdır. Bunun üçün müvafiq qurumlara müraciət edəcəyik”.
Startapçi əlavə edib ki, layihəyə ilkin mərhələdə 150-300 min dollar investisiya cəlb etməyi planlaşdırır. Əsas hədəf Azərbaycan bazarından başqa, qlobal bazara da çıxmaqdır: “Gürcüstan şirkəti bizim layihəmizlə maraqlanır və artıq onlarla müqavilə bağlamaq üzrəyik. Hazırda layihə investorları cəlb edir, amma satış olmadığı üçün investorlar yatırım etmirlər. Çalışırq ki, məhsulu gübrə kimi dövlət qeydiyyatından keçirək və daha sonra bu istiqamətdə fəaliyyətimizi davam etdirək”.

Malik Sultanov, Azerbaijani entrepreneur, for the first time in the world, developed a biodegradable additive for use in agriculture. M. Sultanov, who was awarded a Startup certificate by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) for the production and sale of soil moisture-retaining material for agriculture, gave an interview to "vergiler.az".
According to him, drought is one of the primary challenges facing some regions of our country, and as a result, farmers are experiencing serious harvesting issues: "To overcome this issue, for the first time in the world, biodegradable fertilizer was developed through our technology. A similar substance is used in other countries as well, however, the majority of them are polymer-based. The polymer can remain under the soil for a long time without decomposing. The primary distinction between our product and others is that it is biodegradable. We have developed a fully decomposable version of the product by utilizing various materials. The product is applied to the soil in powder form. During irrigation, the plant absorbs a certain amount of water, while the remainder is absorbed deeply into the soil. The benefit of this technology is that the soil collects the water that would otherwise be wasted and rechannels it to the plant. As a result, the irrigation intensity is lowered. We intend to utilize this technological approach in areas with more irrigation challenges, where soils are nourished solely by rainwater."
M. Sultanov also noted that the majority of planned work has already been completed with the grant of 19900 manats from KOBİA for the project: "We have developed and tested two versions of the product in the rented laboratory, and found that one of the products has a higher water absorption capacity. It can hold 250-300 times its own weight in water. After that, we decided to proceed our project with that product, so we tested it at the Research Institute of Crop Husbandry to assess its effectiveness. Currently, our initial aim is to obtain the license and commence production. We will apply to relevant institutions to this end."
The entrepreneur further underlined that they are intending to seek out 150-300 thousand dollars of investment to the project at the initial stage. The major goal is to compete in the global market as well as in the Azerbaijani market: "A Georgian firm is interested in our project and we are about to sign a deal with them. Currently, the project is drawing investors, but since there is no sale, investors are not planning to invest. We are seeking to have the product state registered as a fertilizer and then further proceed our efforts in this regard."