KOBİA sahibkarları sahəvi görüşlərdə və maarifləndirici tədbirlərdə aktiv iştirak etməyə dəvət edir
2023-cü ildə 3600-dən çox sahibkarın iştirakı ilə 131 sahəvi görüş və maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə sahibkarlar üçün müxtəlif mövzularda sahəvi görüşlər və maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunur. Görüşlər Bakı şəhərində və ölkə regionlarında olmaqla onlayn və oflayn formatlarda keçirilir. Mikro, kiçik və orta biznes subyektləri Agentlik tərəfindən mütəmadi olaraq təşkil olunan sahəvi görüşlərlə bağlı ətraflı məlumatı KOBİA-nın rəsmi internet səhifəsindən əldə edə bilərlər (https://smb.gov.az/az/events?slug=gorus).
Eyni zamanda sahibkarlar müvafiq dövlət qurumlarının iştirakı ilə sahəvi görüşlərin və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi üçün təkliflərini Agentliyə təqdim edə bilərlər (info@smb.gov.az).
Aidiyyəti dövlət qurumlarının və biznes assosiasiyaların nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil olunan görüş və maarifləndirici tədbirlərdə sahibkarlar mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri, yeniliklər barədə məlumatlanlandırılır, onları narahat edən problemlər və həlli yolları müzakirə edilir, KOB-ların ehtiyacları və təklifləri öyrənilir, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılır. Həmçinin, sahəvi görüşlərdə sahibkarlar tərəfindən qaldırılan məsələlərin həlli üçün dövlət-sahibkar əməkdaşlığı platforması çərçivəsində müvafiq tədbirlər görülür, sahibkarların təklifləri ümumiləşdirilərək aidiyyəti üzrə təqdim edilir.
İndiyədək KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilən sahəvi görüşlərdə qaldırılan bir sıra problemlər dövlət-sahibkar əməkdaşlığı platforması çərçivəsində öz müsbət həllini tapıb, səsləndirilən müxtəlif təkliflər dəstək mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi zamanı nəzərə alınıb.
Qeyd edək ki, təkcə 2023-cü ildə KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə 131 sahəvi görüş və maarifləndirmə tədbiri keçirilib. Bu tədbirlərdə 3600-dən çox sahibkar iştirak edib. Görüşlər əsasən kənd təsərrüfatının çayçılıq, üzümçülük, istixana fəaliyyəti, şərabçılıq, heyvandarlıq, quşçuluq sahələrini, turizm, nəqliyyat, logistika, ictimai-iaşə, ticarət, aqrobiznes, idxal-ixrac və reklam fəaliyyəti istiqamətlərini əhatə edib.

В 2023 году состоялось 131 мероприятие, включая выездные образовательные программы, в которых приняли участие более 3600 предпринимателей.
Агентство по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) организует совещания и образовательные мероприятия для предпринимателей на различные темы. Эти мероприятия проводятся как в городе Баку, так и в регионах страны, предлагая разные форматы - онлайн и офлайн. Субъекты микро-, малого и среднего бизнеса о проводимых совещаниях на официальном веб-сайте KOBİA: (https://smb.gov.az/az/events?slug=gorus).
Также предприниматели имеют возможность предложить Агентству проведение совещаний и образовательных мероприятий с участием соответствующих государственных учреждений по адресу (info@smb.gov.az). На этих совещаниях и образовательных мероприятиях, организованных при участии представителей соответствующих государственных учреждений и бизнес-ассоциаций, предпринимателям рассказывают о существующих механизмах государственной поддержки и инновациях,обсуждаются проблемы и решения, касающиеся предпринимателей, изучаются потребности и предложения МСП, а также предоставляются ответы на интересующие вопросы предпринимателей. Кроме того, в рамках платформы государственно-предпринимательского сотрудничества принимаются соответствующие меры для решения вопросов, выдвинутых предпринимателями на совещаниях, предложения предпринимателей резюмируются и представляются соответственно.
Проблемы, выдвинутые на совещаниях, организованных KOBİA,были успешно решены в рамках платформы государственно-предпринимательского сотрудничества, и различные предложения, высказанные предпринимателями, учтены при улучшении механизмов поддержки.
Отметим, что только в 2023 году под организацией КОBİA состоялось 131 совещание и образовательное мероприятие. Более 3600 предпринимателей приняли участие в этих событиях. Встречи в основном охватывали такие области, как чайное производство, виноградарство, тепличная деятельность, виноделие, скотоводство, птицеводство, туризм, транспорт, логистика, общественное питание, торговля, агробизнес, импорт-экспорт и рекламная деятельность.