Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə əlavə dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulan iqtisadiyyatın prioritet sahələrinin siyahısı təsdiq edilib
Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə əlavə dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulan iqtisadiyyatın prioritet sahələrinin siyahısı  təsdiq edilib
“Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2022-ci il 2 dekabr tarixli 661-VIQ nömrəli Qanununun tətbiqi və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin fəaliyyətinin təmin edilməsi haqqında” 2018-ci il 26 iyun tarixli 148 nömrəli Fərmanında dəyişiklik edilməsi, “Kiçik sahibkarlığa dövlət köməyi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə” 1999-cu il 4 avqust tarixli 171 nömrəli Fərmanının ləğv edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 26 yanvar tarixli 2001 nömrəli Fərmanının 2.2.2-ci yarımbəndi ilə verilmiş tapşırıq icra edilir.
Qərar ilə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə əlavə dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulan iqtisadiyyatın prioritet sahələrinin siyahısı müəyyən edilib.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə siyahıda müəyyən olunmuş sahələrin inkişafının stimullaşdırılması istiqamətində əlavə yeni dəstək mexanizmlərinin yaradılması ilə bağlı təkliflərin Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim edilməsi tapşırılıb.
Qərarın qəbul edilməsi ilə qeyd edilən sahələrin inkişafının yeni və daha səmərəli dəstəklər hesabına sürətləndirilməsi, qlobal iqtisadiyyatda baş verə biləcək neqativ tendensiyalara qarşı bu sahədə rəqabətli və dayanıqlı iqtisadi fəaliyyət mühitinin formalaşdırılması məqsədilə çevik mexanizmlər formalaşdırılacaq, bu sahədə ölkə iqtisadiyyatının ortamüddətli prioritet istiqamətlər üzrə inkişaf hədəflərinə nail olunması əlavə dəstəklənəcəkdir.
Qərarın qəbulu nəticəsində ölkəmizdə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq ekosistemi qlobal iqtisadiyyatda baş verə biləcək qeyri-müəyyənliklərə qarşı beynəlxalq təcrübədə geniş tətbiq olunan və müasir tələblərə cavab verən stimullaşdırıcı mexanizmlərin çevik tətbiqi yolu ilə dəstəklənəcəkdir. Nəticədə, mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin investisiya və innovasiya fəallığı qorunacaq, onların ölkə iqtisadiyyatında rolu və xüsusi çəkisi möhkəmlənəcəkdir. Eyni zamanda, qlobal iqtisadi çağırışlara uyğun olaraq, ölkədə mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişaf tendensiyaları təhlil edilərək, onların ölkə iqtisadiyyatında əsas aparıcı rola malik olan sahələri müəyyən ediləcək, bu sahələrin iqtisadi və sosial ehtiyaclarına uyğun müasir tələblərə cavab verən operativ dəstək sistemi formalaşacaqdır.

Для обеспечения дополнительной поддержки малым, микро и средним предпринимательским субъектам утвержден список приоритетных областей экономики
В соответствии с применением Закона Азербайджанской Республики от 2 декабря 2022 года № 661-VIQ "О развитии малого, микро и среднего предпринимательства" и изменениями, внесенными в Указ Президента Азербайджанской Республики от 26 июня 2018 года № 148 "Об обеспечении деятельности Агентства по развитию малого и среднего бизнеса в Азербайджанской Республике", а также о применении Указа Президента Азербайджанской Республики от 26 января 2023 года № 2001 "О ликвидации Указа Президента Азербайджанской Республики от 4 августа 1999 года № 171" выполняется задание, предоставленное в подпункте 2.2.2 указа.
Принято решение об определении приоритетных областей экономики для предоставления дополнительной поддержки малым, микро и средним предпринимательским субъектам. Министерству экономики Азербайджанской Республики поручено представить в Кабинет Министров Азербайджанской Республики предложения о создании дополнительных новых механизмов поддержки для стимулирования развития отраслей, определенных в списке.
Принятие решения о развитии отмеченных областей будет ускорено за счет внедрения новых и более эффективных форм поддержки, что направлено на формирование конкурентоспособной и устойчивой экономической среды в данной сфере в ответ на возможные негативные тенденции в мировой экономике. Будут созданы гибкие механизмы для достижения среднесрочных приоритетных целей развития в экономике страны в этой области, а также будет оказана дополнительная поддержка.
В результате принятия решения экосистема малого, микро и среднего предпринимательства в нашей стране будет поддержана с помощью гибких механизмов, широко применяемых в международной практике и соответствующих современным требованиям, для противодействия возможным неопределенностям в глобальной экономике. В результате будут поддержаны инвестиционная и инновационная активность субъектов малого, микро и среднего бизнеса, их роль и особое значение в экономике страны будут усилены. Кроме того, с учетом глобальных экономических вызовов будут проанализированы тенденции развития малого, микро и среднего бизнеса в стране для определения ключевых отраслей, играющих ведущую роль в экономике страны, и будет создана оперативная система поддержки, отвечающая современным экономическим и социальным потребностям.