KOB klaster yaratmaq istəyən kommersiya hüquqi şəxslər KOB klaster şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.
Mikro, kiçik və orta sahibkarlar KOB klaster yaratmaqla bir sıra vergi güzəştləri əldə edə bilərlər. Qanunvericilikdə KOB klaster şirkəti və onun iştirakçısı üçün bir sıra vergi güzəştləri nəzərdə tutulur. Belə ki, KOB klaster şirkəti müvafiq reyestrə daxil edildiyi tarixdən 7 il müddətinə mənfəət, KOB klaster fəaliyyətində istifadə olunan torpaqlara görə torpaq və əmlak vergisindən, texnoloji avadanlıqların və qurğuların idxalı üçün ƏDV-dən azaddır. KOB klasterin iştirakçısı olan şəxs isə 7 il müddətində KOB klaster şirkəti ilə bağlanmış müqavilə əsasında təqdim etdiyi mal üzrə əldə etdiyi mənfəət və ya gəlirin kapital xarakterli xərclərinin çəkilməsinə yönəldilən hissəsinin mənfəət və ya gəlir vergisindən azad olunur.
KOB klaster üçün nəzərdə tutulan güzəştlərdən yararlanmaq istəyən kommersiya hüquqi şəxs KOB klaster şirkətinin şəhadətnaməsini almalıdır. Bunun üçün kommersiya hüquqi şəxs Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) yazılı formada (Ünvan: Bakı şəhəri, Ziya Bünyadov prospekti, 38C, 1969-cu məhəllə) və ya elektron qaydada (info@smb.gov.az) müraciət edə bilər.
Müraciət zamanı kommersiya hüquqi şəxs ərizə, eləcə də KOB klasterin iştirakçısı olmaq istəyən azı 10 mikro, kiçik və ya orta sahibkarlıq subyektinin siyahısını və onların KOB klasterinin fəaliyyətində iştirakı haqqında ərizələrini, KOB klasterin funksional xəritəsini, hüquqi şəxsin nizamnaməsində dəyişikliklər edilməsi barədə qəbul edilmiş qərarın əsli və nizamnamədə müvafiq dəyişikliklər edilməsi barədə layihənin surətini Agentliyə təqdim etməlidir. Ərizəni və digər sənədləri linkdən yükləmək olar: https://smb.gov.az/az/nav/kob-klaster
Qeyd edək ki, KOB klaster - eyni və ya oxşar iqtisadi fəaliyyət sahələrində, müəyyən coğrafi bölgədə yerləşmə əsasında yaranan, işçi qüvvəsini, vahid bazarı və xidmətləri bölüşən, qarşılıqlı iqtisadi münasibətlər quraraq əlaqəli, bir-birini tamamlayan və birgə fəaliyyət göstərən KOB klaster şirkəti və KOB klasteri iştirakçılarının məcmusudur.

Юридические лица, желающие создать кластер KOB, могут обратиться в KOBİA (Агентство по поддержке малого и среднего предпринимательства) для получения свидетельства о кластере KOB.
Малые, микро и средние предприниматели могут получить ряд налоговых льгот, создавая кластер KOB. В законодательстве предусмотрены налоговые льготы как для кластерных компаний KOB, так и для их участников. Так, кластерная компания KOB освобождается от земельного и налога на имущество в течение 7 лет с даты внесения в соответствующий реестр, а также от НДС при импорте технологического оборудования и устройств. Участник кластера KOB освобождается от налога на прибыль или доход в части, направленной на покрытие капитальных расходов, связанных с производством и реализацией товаров по договору с кластерной компанией KOB, на протяжении 7 лет.
Коммерческое юридическое лицо, желающее воспользоваться льготами, предусмотренными для кластера KOB, должно получить свидетельство о кластере МСП. Для этого коммерческое юридическое лицо может обратиться в Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) по адресу: город Баку, проспект Зия Бюнядова, 38C, 1969-й квартал, или обращаться в электронном виде (по адресу info@smb.gov.az).
При обращении, коммерческое юридическое лицо должно представить заявление, а также список не менее чем 10 малых, микро или средних предприятий, желающих стать участниками кластера KOB, и их заявления об участии в деятельности кластера KOB, функциональную карту кластера KOB, а также оригинальную копию решения о внесении изменений в устав юридического лица и копию проекта изменений в устав, связанных с решением о создании кластера. Заявление и другие документы можно загрузить по следующей ссылке: https://smb.gov.az/ru/nav/kob-klaster
Отметим, что кластер KOB - это совокупность кластерной компании KOB и участников кластера KOB, действующих совместно, основанная на схожей или одинаковой сфере экономической деятельности в определенном географическом районе, которая поделится рабочую силу, единичный рынок и услуги, устанавливает взаимоотношения в экономической сфере, взаимодополняющую и совместную деятельность.