Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 2024-cü il üzrə ilk “Startap” şəhadətnamələri 7 KOB subyektinə təqdim edilib. Şəhadətnamə alanlardan biri də fərdi sahibkar Şəmistan Əlizadədir. Ona şəhadətnamə şagirdlər üçün oyun əsaslı onlayn təhsil platforması layihəsi üçün təqdim edilib.
Şəmistan Əlizadə "Oyun Əsaslı Təhsil Platforması" ilə bağlı Marja.az-a məlumat təqdim edib.
O qeyd edib ki, dahi.az şagirdlər üçün ödənişsiz təhsilə dəstək oyun tətbiqidir:
"Şagirdlərdən telefonları ala bilmədiyimiz üçün, telefonu onlar üçün faydalı etməyə çalışırıq.
Şagirdlər dahi.az mobil tətbiqində öz sinif və fənnlərinə uyğun testlər cavablayaraq pul mükafatları qazana bilirlər. Hər bir mərhələni şagird bitirdikdən sonra "coin"lər qazanır və topladığı "coin"ləri pula çevirə bilir. Bundan əlavə mobil tətbiqimizdə şagirdlər üçün dahi sıralaması mövcuddur: ümumi, aylıq və günlük sıralama. Şagirdlər topladıqları bala görə burada sıralanır. Bu sıralamaya görə də şagirdlərə əlavə mükafatlar verilir".
dahi.az mobil tətbiqinin funksiyalarına toxunan Şəmistan Əlizadə qeyd edib ki, tətbiqdə Kateqoriya üzrə oyun modulu, Qrup Yarışı modulu, Təkbətək Yarış modulu, Günlük Sınaq modulu, Əylən və öyrən modulu, Özünü Sınama modulu, Dil Öyrənmə modulu, Səsli Sual modulu və Bilik Yarışı modulu mövcuddur.
Tətbiq şagirdlər üçün tam ödənişsizdir. Dahi.az şagirdlərə pul mükafatı verən yeganə təhsil və oyun platformasıdır.
Şəmistan Əlizadə vuğrulayıb ki, KOBİA-dan alınan şəhadətnamə startaplarına bir çox imkanlar yaradır:
"Biz 29 fevral 2024 cü ildə KOBİA-nın keçirəcəyi sərgidə biz də öz startapımızı sərgiləyəcəyik. Bundan əlavə, Bakı Mühəndislik Universiteti Texnoparkı ilə əməkdaşlığımız rəsmiləşmək üzrədir. Fevral ayının 15-ə qədər qarşılıqlı müqavilə imzalayacağıq. Bir neçə təhsil mərkəzi (Zəfər kursu Xırdalan, Pifaqor Akademiyası, Üfüq Daimi İnkişaf Mərkəzi, Dəyanət Tədris Mərkəzi və s.) bizimlə qarşılıqlı əməkdaşlıq etmək üçün müraciət etmişlər.
Qeyd edək ki, Şəmistan Əlizadə dahi.az Onlayn Təhsil Platformasının təsisçisidir. Həmçinin Ramil Mirzəyev dahi.az-ın həmtəhsisçisidir.

Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) вручило первые свидетельства "Стартап" за 2024 год 7 субъектам KOB. Одним из обладателей свидетельства стал индивидуальный предприниматель Шамистан Ализаде. Ему было предоставлено свидетельство за проект онлайн образовательной платформы на основе игр для учеников.
Шамистан Ализаде поделился информацией о "Платформе образования на основе игр" с Marja.az.
Он отметил, что dahi.az - это бесплатное образовательное приложение-игра для учеников:
«Поскольку мы не можем взять телефоны у учеников, мы стараемся сделать их полезными для них.
Ученики могут зарабатывать денежные награды, отвечая на тесты по своим классам и предметам через мобильное приложение dahi.az. После завершения каждого этапа ученик зарабатывает «коины», которые затем можно обменять на деньги. Кроме того, в нашем мобильном приложении есть рейтинги гениальности для учеников: общий, ежемесячный и ежедневный рейтинги. Ученики ранжируются здесь в соответствии с их баллами. На основании этого рейтинга ученикам присуждаются дополнительные награды."
Шамистан Ализаде также отметил функции мобильного приложения dahi.az, среди которых: модуль «Игра по категориям», модуль «Групповое соревнование», модуль «Один на один» соревнование, модуль «Ежедневный тест», модуль «Развлекательный и учебный», модуль «Самооценка», модуль «Изучение языков», модуль «Голосовой вопрос», модуль «Интеллектуальное соревнование».
Приложение абсолютно бесплатно для учеников. Dahi.az - единственная образовательная и игровая платформа, предлагающая денежные награды учащимся.
Шамистан Ализаде подчеркнул, что свидетельство, полученное от KOBİA, открывает много возможностей для стартапов:
"Мы также будем представлять наш стартап на выставке, которую KOBİA проведет 29 февраля 2024 года. Кроме того, мы находимся в процессе официального сотрудничества с Технопарком Бакинского Инженерного Университета. До 15 февраля мы заключим взаимовыгодный договор. Несколько образовательных центров (Zəfər kursu Хырдалан, Pifaqor Akademiyası, Üfüq Daimi İnkişaf Mərkəzi, Даянет Тəдриc Mərkəzi и другие) обратились к нам с предложениями о взаимном сотрудничестве.
Становится известно, что Шамистан Ализаде является основателем онлайн образовательной платформы dahi.az. Кроме того, Рамиль Мирзаев является сооснователем dahi.az.