Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən 2024-cü il üzrə ilk “Startap” şəhadətnamələri 7 KOB subyektinə təqdim edilib. Şəhadətnamə alanlardan biri də fərdi sahibkar Şəmistan Əlizadədir. Ona şəhadətnamə şagirdlər üçün oyun əsaslı onlayn təhsil platforması layihəsi üçün təqdim edilib.
Şəmistan Əlizadə "Oyun Əsaslı Təhsil Platforması" ilə bağlı Marja.az-a məlumat təqdim edib.
O qeyd edib ki, dahi.az şagirdlər üçün ödənişsiz təhsilə dəstək oyun tətbiqidir:
"Şagirdlərdən telefonları ala bilmədiyimiz üçün, telefonu onlar üçün faydalı etməyə çalışırıq.
Şagirdlər dahi.az mobil tətbiqində öz sinif və fənnlərinə uyğun testlər cavablayaraq pul mükafatları qazana bilirlər. Hər bir mərhələni şagird bitirdikdən sonra "coin"lər qazanır və topladığı "coin"ləri pula çevirə bilir. Bundan əlavə mobil tətbiqimizdə şagirdlər üçün dahi sıralaması mövcuddur: ümumi, aylıq və günlük sıralama. Şagirdlər topladıqları bala görə burada sıralanır. Bu sıralamaya görə də şagirdlərə əlavə mükafatlar verilir".
dahi.az mobil tətbiqinin funksiyalarına toxunan Şəmistan Əlizadə qeyd edib ki, tətbiqdə Kateqoriya üzrə oyun modulu, Qrup Yarışı modulu, Təkbətək Yarış modulu, Günlük Sınaq modulu, Əylən və öyrən modulu, Özünü Sınama modulu, Dil Öyrənmə modulu, Səsli Sual modulu və Bilik Yarışı modulu mövcuddur.
Tətbiq şagirdlər üçün tam ödənişsizdir. Dahi.az şagirdlərə pul mükafatı verən yeganə təhsil və oyun platformasıdır.
Şəmistan Əlizadə vuğrulayıb ki, KOBİA-dan alınan şəhadətnamə startaplarına bir çox imkanlar yaradır:
"Biz 29 fevral 2024 cü ildə KOBİA-nın keçirəcəyi sərgidə biz də öz startapımızı sərgiləyəcəyik. Bundan əlavə, Bakı Mühəndislik Universiteti Texnoparkı ilə əməkdaşlığımız rəsmiləşmək üzrədir. Fevral ayının 15-ə qədər qarşılıqlı müqavilə imzalayacağıq. Bir neçə təhsil mərkəzi (Zəfər kursu Xırdalan, Pifaqor Akademiyası, Üfüq Daimi İnkişaf Mərkəzi, Dəyanət Tədris Mərkəzi və s.) bizimlə qarşılıqlı əməkdaşlıq etmək üçün müraciət etmişlər.
Qeyd edək ki, Şəmistan Əlizadə dahi.az Onlayn Təhsil Platformasının təsisçisidir. Həmçinin Ramil Mirzəyev dahi.az-ın həmtəhsisçisidir.

The first "Startup" certificates for 2024 were presented to 7 more SMBs by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA). One of the recipients of the certificate is Shamistan Alizadeh, an individual entrepreneur. He was awarded a certificate for a game-based online education platform project for students.
Shamistan Alizadeh provided information to Marja.az about the "Game-Based Education Platform".
He said that dahi.az is a free educational support game application for students:
"Since we cannot take away phones from students, we are trying to make phones useful for them.
By answering quizzes and tests regarding their classes and subjects via the dahi.az mobile application, students can win cash prizes. Students can turn the "coins" they have earned into money by collecting them after finishing each level. Additionally, there are general, monthly, and daily genius rankings for students in our mobile application. Based on their score, students are ranked in this order. With this ranking system, they also receive additional honours.”
Highlighting the functions of the dahi.az mobile application, Shamistan Alizadeh noted that this app has Category Game module, Group Challenge module, One-on-one Challenge module, Daily Challenge module, Fun and learn module, Test Yourself module, Language Learning module, Voice Question module and Knowledge Competition module.
The application is completely free for students. Dahi.az is the only educational and gaming platform that gives cash prizes to students.
Shamistan Alizadeh emphasized that the KOBİA certificate opens up many great opportunities for startups:
"We will also exhibit our startup at the exhibition to be held by KOBİA on February 29, 2024. Furthermore, our collaboration with Technopark of Baku Engineering University is about to be formalized. We will sign a mutual agreement by February 15. Several educational centres (Zafar courses in Khirdalan, Pifagor Academy, Ufug Development Center, Dayanat Training Center, etc.) have applied for cooperation with us.
It should be underlined that Shamistan Alizadeh is the founder of dahi.az Online Education Platform. Moreover, Ramil Mirzayev is the co-founder of dahi.az.