Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) Nazirlər Kabinetinin 30 sentyabr 2020-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar təhsil, elm, tədqiqat və dəstək layihələrinin maliyyələşdirilməsi Qaydası”na uyğun olaraq, təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələri üzrə layihələrin maliyyələşdirilməsi məqsədilə 5-ci qrant müsabiqəsi elan edir.
- Layihələr təhsil, elm, tədqiqat və dəstək sahələrindən birinə aid olmalıdır;
- Digər qurumlar tərəfindən tam maliyyələşdirilmiş, icrası davam edən və ya başa çatmış layihələr Agentlik tərəfindən əlavə olaraq və ya təkrar maliyyələşdirilə bilməz;
- Layihə çərçivəsində müəyyən edilmiş işlərin icrasına 01.06.2024-cü il tarixindən başlanılması nəzərə alınmalıdır;
- Müsabiqəyə təqdim edilən layihələr Azərbaycan dilində tərtib edilməlidir.
Ayrılan maliyyə vəsaitinin həcmi: Hər bir layihə üzrə maliyyələşdirilmə məbləği maksimum 20 min manat həcmində nəzərdə tutulur.
Layihə sənədlərinin qəbulu: 4 mart 2024-cü il, saat 09:00-dan – 2 aprel 2024-cü il saat 18:00-dək (Qeyd: Müəyyən edilmiş vaxtdan əvvəl və ya sonra təqdim olunan layihə sənədləri qəbul olunmayacaqdır).
Müsabiqənin keçirilmə vaxtı: 4 aprel 2024-cü il – 14 may 2024-cü il.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən KOB subyektləri aşağıdakı sənədlərlə 4 mart 2024-cü il saat 09:00-dan – 2 aprel 2024-cü il saat 18:00-dək elektron formada (info@smb.gov.az) və ya kağız daşıyıcılarda birbaşa Agentliyə (Bakı şəhəri, Ziya Bünyadov 38C, 1969-cu məhəllə, “Bakı KOB evi”) müraciət edə bilərlər:
- Ərizə forması;
- Müsabiqəyə təqdim olunan layihə;
- Layihənin büdcəsinin maliyyə əsaslandırılması;
- Layihənin icraçıları barədə məlumat;
- KOB subyekti olan fiziki şəxsin, yaxud hüquqi şəxsin nümayəndəsinin şəxsiyyətini və səlahiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri;
- Müraciət edən hüquqi şəxs olduqda hüquqi şəxslərin dövlət reyestrindən çıxarışının və nizamnaməsinin surətləri.
Qeyd: müvafiq sənədləri aşağıdakı linkdən yükləyə bilərsiniz: https://smb.gov.az/az/nav/qrant
Müsabiqənin nəticələri barədə məlumat 15 may 2024-cü il tarixindən sonra KOBİA-nın www.smb.gov.az rəsmi internet səhifəsində yerləşdiriləcəkdir.
Təhsil sahəsi:
- tədris-metodik maarifləndirici vəsaitlərin hazırlanması;
- müxtəlif seminar, konfrans, təlim, treninq və praktiki təcrübə proqramlarının hazırlanması və təşkil edilməsi, habelə tədris, konsaltinq və maarifləndirmə dəstəyinin göstərilməsi;
- startapçılar, sahibkar qadınlar, əlilliyi olan şəxslər və gənclər arasında sahibkarlığın təşviqi üçün tədbirlərin təşkili və biliklərin verilməsi;
- KOB subyektlərinin ali təhsil və peşə təhsili müəssisələrində tədris prosesinə cəlb edilməsi;
- KOB subyektlərinin ehtiyaclarına uyğun olan ixtisaslı kadrların hazırlanması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə təhsil müəssisələri ilə birgə layihələrin hazırlanması.
- innovativ elm layihələrinin tətbiqi yolu ilə KOB subyektlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi;
- elmi fəaliyyətlə məşğul olan hüquqi və fiziki şəxslər, onların ictimai birlikləri, həmçinin elmi fəaliyyətin iştirakçıları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq nəticəsində KOB -subyektlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi;
- mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına istiqamətləndirilmiş fəaliyyəti əks etdirən elmi işləri əhatə edən layihələr;
- KOB subyektlərinin sənaye və texnologiyalar parkları, texnoloji transfer mərkəzləri, biznes inkubatorları və bu tipli müəssisələr ilə qarşılıqlı fəaliyyətin inkişaf etdirilməsi;
- mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən respublika, regional və beynəlxalq səviyyəli elmyönümlü konfrans, simpozium, seminar və digər tədbirlərin Azərbaycan Respublikasında təşkili və keçirilməsi, habelə xaricdə elm sahəsində keçirilən tədbirlərdə iştirakın dəstəklənməsi.
Tədqiqat sahəsi:
- KOB subyektlərinin innovativ inkişafını əhatə edən tədqiqat işlərinin aparılması;
- KOB subyektləri tərəfindən istehsalat sahəsində tədqiqat işlərinin aparılması və nəticələrinin tətbiq edilməsi;
- mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı məqsədilə maraqlı şəxslərin tədqiqat sahəsində iştirakının stimullaşdırılması məqsədilə təlim və seminarların təşkil edilməsi və keçirilməsi;
- mikro, kiçik və orta sahibkarlığın, habelə KOB subyektlərinin inkişafına, onların istehsalının artırılmasına və fəaliyyətinin genişləndirilməsinə yönəldilmiş layihələr;
- KOB subyektlərinin istehsal fəaliyyətinə təsir göstərən vasitələrin öyrənilməsi və ya xüsusiyyətlərinin araşdırılması və tədqiq edilməsi üçün həyata keçirilən layihələr;
- tədqiqat və istehsalat sahələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin effektivliyinin artırılması, tədqiqat sahəsində təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi.
- beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, audit, sənədləşmə, patentlərin alınması, menecment və logistik xidmətlərinin təşkili;
- KOB subyektləri tərəfindən istehsal olunan məhsulların analizi və testi məqsədilə laboratoriya xidmətlərinin təşkilinə dəstək;
- KOB subyektlərinin fəaliyyətində kadr potensialının gücləndirilməsi məqsədilə ölkədə və xaricdə keçirilən tədbirlərdə iştiraka dəstək;
- istehsal olunan məhsulların xarici bazarlara çıxışına dəstək məqsədilə ilk dəfə qeyri-neft məhsullarını ixrac edən KOB subyektlərinə sənədləşmədə və tələb olunan sertifikatların alınmasında dəstək;
- innovativ sahibkarlığı təşviq edən startapların qeydiyyatına, istehsal məhsullarının (xidmətlərin) satışına, patentləşdirilməsinə və xarici bazarlarda təşviq olunmasına dəstək;
- KOB subyektlərinin yüksək texnoloji və innovativ imkanlardan faydalanmasına, fəaliyyətində müvafiq texnologiyaların tətbiqinə və zərurət olduğu halda, həmin subyektlərə ekspert ayrılmasına dəstək.

5th grant competition for financing education, science, research and support projects of SMBs announced
In accordance with the "Procedure for financing educational, scientific, research and support projects related to the development of micro, small and medium business" approved by the Decision of the Cabinet of Ministers of KOBİA dated September 30, 2020, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) announces the 5th grant competition for financing projects in the fields of education, science, research and support.
Terms:
- Legal or natural persons engaged in micro, small and medium business can participate in the competition;
- Projects must fall under one of the disciplines  of education, science, research and support;
- Each person is entitled to submit only 1 project proposal within the competition;
- The project execution  duration should be between 3 - 12 months;
- Projects fully funded by other institutions, in progress or completed projects cannot be separately or re-funded by the Agency;
- Documents required to participate in the competition should be submitted in full;
- It should be noted that scope of   work  laid down within the project should commence from 01.06.2024;
- Projects submitted to the competition must be in Azerbaijani language.
Size of allocated funds: The value of the amount of funding for each project is estimated at 20,000 (twenty thousand) manats.
Acceptance of project documents: March 4 2024, from 09:00 to April 2, 2024, 18:00 (Note: Project documents submitted before or after the specified time will not be accepted).
Competition period: April 4, 2024 - May 14, 2024.
SMBs interested in participating in the competition are encouraged to directly apply to the Agency with the following documents from 09:00 on March 4 2024 to 18:00 on April 2, 2024 in electronic form (info@smb.gov.az) or an paper carriers: ("Baku SMB House", block 1969, 38C/Ziya Bunyadov, Baku):
- Application form;
- Project submitted to the competition;
- Budget financial feasibility study   of the project;
- Information about the executors of the project;
- Copies of documents confirming the identity and powers of a natural person who is a SMB entity, or a representative of a legal entity;
- If the applicant is a legal entity, copies of the extract from the state register of legal entities and the charter.
Note: You can download the relevant documents from the following link: https://smb.gov.az/az/nav/qrant
Information about the results of the competition will be posted on the official website of KOBİA www.smb.gov.az after May 15, 2024.
Field of education:
- preparation of teaching-methodical educational materials;
- preparation and organization of various seminars, conferences, training, training and practical internship programs, as well as providing teaching, consulting and educational support;
- organization of events and knowledge transfer for the promotion of entrepreneurship among entrepreneurs, women entrepreneurs, persons with disabilities and young people;
- engagement of SMBs in the educational process in higher education and vocational education institutions;
- preparation of joint projects with educational institutions aimed at training and improving qualified personnel to meet the needs of SMBs.
Field of science:
- improving the performance of SMBs through the application of innovative science projects;
- consolidating the activities of SMBs as a result of joint cooperation with legal and natural persons engaged in scientific activities, their public associations, as well as stakeholders in scientific work;
- projects covering scientific works reflecting activities for the development of micro, small and medium entrepreneurship;
- improving the interaction of SMBs with industrial and technology parks, technological transfer centers, business incubators and similar enterprises;
- organizing and holding national, regional and international scientific conferences, workshops, seminars and other events in the Republic of Azerbaijan, which are of particular importance for the development of micro, small and medium entrepreneurship, as well as supporting involvement in scientific events abroad.
Field of research:
- conducting research studies reflecting the innovative development of SMBs;
- conducting research studies in the field of production by SMBs and applying the results;
- organizing and holding trainings and seminars to encourage stakeholder involvement in the field of research aimed at developing micro, small and medium entrepreneurship;
- projects aimed at developing micro, small and medium entrepreneurship, as well as SMBs, boosting their production and expanding their activities;
- projects carried out to study and research the means or characteristics affecting the production activities of SMBs;
- enhancing the effectiveness of the interaction of research and production areas, strengthening cooperation with educational institutions in the field of research.
Field of support:
- study of international experience, organization of audit, documentation, purchase of patents, management and logistics services;
- support for the organization of laboratory services aimed at conducting analysis and testing products of SMBs;
- support for participation in national and international events to reinforce the capacity of personnel in the activities of SMBs;
- support for SMBs exporting non-petroleum products for the first time to support the access of manufactured products to foreign markets in documentation and obtaining the required certificates;
- support for registration of start-ups promoting innovative entrepreneurship, sales of manufacturing products (services), patenting and promotion in international markets;
- support for SMBs to benefit from high-tech and innovative solutions, apply relevant technologies in their activities and, if necessary, assign experts to those SMBs.