Sumqayıtda Sosial Sahibkarlıq və Məşğulluq Mərkəzi yaradılıb
Mərkəzdə həssas sosial qruplara aid şəxslərin özünüməşğulluğuna və sahibkarlıq fəaliyyətinə başlamasına dəstək üçün dərzi peşəsi üzrə peşə və biznes bilikləri öyrədiləcək.
Sumqayıt şəhərində Sosial Sahibkarlıq və Məşğulluq Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Mərkəzdə həssas sosial qruplara aid şəxslərə ilkin mərhələdə dərzi peşəsi üzrə peşə bilikləri öyrədiləcək, eyni zamanda tekstil məhsulları istehsal olunacaq. Əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq mərkəzdə tədris olunacaq peşələrin sayının artırılması nəzərdə tutulur.
Mərkəz Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Dayanıqlı Operativ Sosial Təminat Agentliyi, “Azərsu” ASC, “Azərmaş” ASC, Bakı Mühəndislik Universiteti, “FORİELLA” MMC, “Ekvita”, Bakı Tekstil Fabriki və “Əlil Sahibkarlar Təşkilatı” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə yaradılıb.
Sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslərin dərzi peşəsi üzrə biliklərə yiyələnmələri üçün mərkəzdə lazımi şərait yaradılıb, müvafiq avadanlıqlarla təmin edilib. Mərkəzdə peşə biliklərinə yiyələnən şəxslərə mikro biznesə başlamaq üçün təlim, məsləhət və mentor dəstəyi də göstəriləcək. Peşə və biznes təlimlərini uğurla başa vuracaq sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslər sonrakı mərhələdə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində müvafiq avadanlıqlarla təmin edilmələri üçün aidiyyəti qurumlarla əlaqələndiriləcək. Həmçinin, layihənin tərəfdaşları tərəfindən iştirakçılara biznes planın hazırlanması, sahibkarlıq fəaliyyətinin idarə olunması və inkişafı sahəsində məsləhət xidmətləri göstəriləcək. Peşə təlimlərini uğurla başa vuran şəxslərin həmçinin mərkəzdə işləmək imkanı da var.
Qeyd edək ki, Sumqayıt şəhərində yaradılmış Sosial Sahibkarlıq və Məşğulluq Mərkəzi sayca ikincidir. Bundan əvvəl müvafiq mərkəz Masallıda yaradılıb və uğurla fəaliyyətini davam etdirir. Mərkəzlərin yaradılmasında məqsəd sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların biznesyönümlü bilik və bacarıqlarının artırılması, sosial sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi, yeni biznes təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, sosial cəhətdən həssas qrupların əmək bazarına çıxışına dəstək olmaqdır. Ölkənin digər şəhər və rayonlarında da belə mərkəzlərin yaradılması nəzərdə tutulur.

Social Entrepreneurship and Employment Center in Sumgayit
At the center, vocational and business literacy of the tailoring profession will be provided to support the self-employment and start of entrepreneurship of people from vulnerable social groups.
The Social Entrepreneurship and Employment Center has started operating in Sumgayit. At the center, people from vulnerable social groups will initially learn tailoring skills, and textile products will be produced concurrently. It is planned to expand the number of professions to be taught at the center in line with the demands of the labour market.
The Center was established with the support of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the State Employment Agency, the Azerbaijan Trade Unions Confederation, the Agency for Sustainable and Operational Social Security, "Azersu" OJSC, "Azermash" OJSC, Baku Engineering University, "FORIELLA" LLC, "Ekvita", Baku Textile Factory, and "Disabled Entrepreneurs Organization" Public Union.
The Center has established the prerequisites and furnished the appropriate equipment so that members of the disabled and vulnerable social groups can pick up the skills required for tailoring. Those who master professional skills at the center to launch a microbusiness will also be provided with training, consulting, and mentoring support services. After completing the vocational and business training successfully, vulnerable social groups will be contacted through relevant institutions to provide them with appropriate equipment within the scope of the self-employment program at the next stage. Furthermore, project partners will also offer consultancy services to beneficiaries under the business plan development, management and development of business activities. Successful vocational training graduates also have the opportunity to be employed at the center.
It is noteworthy that the Social Entrepreneurship and Employment Center established in the city of Sumgayit is the second largest. Prior to that, a similar center was established in Masalli district and still going strong today. The establishment of such centers aims to facilitate the integration of people from vulnerable and disabled social groups into society, expand their business acumen, improve social business activities, encourage new business initiatives, and support the access of socially vulnerable groups to the labour market. It is planned to launch such centers in other cities and districts across the country.