Azərbaycan Texniki Universitetində yaradılmış KOB Model Müəssisəsinin, Mühəndis Emalatxanasının və “AzTU Texnoparkı - Bilişim Vadisi Bakı”nın fəaliyyəti ilə tanışlıq olub.
KOB subyektlərinin inkişafına dəstək məqsədilə Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) KOB Model Müəssisəsi yaradılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev KOB Model Müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyevin, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədovun, Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) birinci prorektoru Ədalət Səmədovun da iştirak etdiyi tədbirdə bildirilib ki, Model Müəssisə sənaye sahəsində fəaliyyət göstərən KOB subyektlərinə və gələcəkdə öz bizneslərini qurmaq istəyən tələbələrə təcrübə keçməyə, bacarıqlarını artırmağa, xüsusilə də universitet-sahibkarlıq əməkdaşlığını inkişaf etdirməyə imkan verəcək.
KOBİA tərəfindən beynəlxalq təcrübə araşdırılmaqla yaradılmış Model Müəssisədə ilkin planlaşdırmadan başlayaraq müəsisənin qurulmasına qədər real biznes prosesini əyani müşahidə etmək mümkün olacaq. Model Müəssisə zəruri avadanlıqlarla təchiz olunub ki, bu da müasir texnoloji avadanlıqların fəaliyyətini əyani görməyə, resursa, vaxta və xərclərə qənaət üsullarını öyrənməyə imkan verir. Model Müəssisənin təlim-tədris audutoriyalarında həmçinin sahibkarlıqla bağlı ilkin biliklər veriləcək.
KOB Model Müəssisənin universitet-sahibarkalıq modelinə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə AzTU-da qurulan Mühəndis Gəliştirmə Proqramının (MGP) Emalatxanası ilə də tanışlıq olub.
Diqqətə çatdırılıb ki, MGP Türk Aviasiya və Kosmik Sənaye Şirkətinin (TUSAŞ) sənayeyönümlü proqramı əsasında AzTU və Milli Aviasiya Akademiyası ilə birgə ərsəyə gətirilib. Proqram çərçivəsində hər il orta hesabla 100 yüksəkixtisaslı mühəndisin hazırlanması nəzərdə tutulur. Bu il MGP proqramı TUSAŞ-ın mütəxəssisləri tərəfindən yerinə yetirilir. Proqram dinləyiciləri AzTU və MAA-nın gənc müəllimləri, yuxarı kurs bakalavr, magistr və doktorant tələbələrdir.
Daha sonra "AzTU - Texnologiya Transfer Ofisi" və Bilişim Vadisi Bakı ilə tanışlıq zamanı bildirilib ki, AzTU şirkətlərin cəlbi yolu ilə ali təhsil sistemində innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi, eləcə də gənclərin bu istiqamətdə ideya və praktiki bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli ekosistem yaratmağı hədəfləyir. Bu baxımdan inkubasiya və akselerasiya proseslərinə də dəstək veriləcək.

В Азербайджанском Техническом Университете (AзТУ) ознакомились с деятельностью Модельного Предприятия KOB, Инженерной мастерской и «Технопарка АзТУ - Информационной Долины Баку».
Для поддержки развития субъектов малого и среднего бизнеса было создано Модельное Предприятие KOB в Азербайджанском Техническом Университете (АзТУ).
Министр экономики Микаил Джаббаров и заместитель министра образования и науки Идрис Исаев ознакомились с деятельностью Модельного предприятия KOB. На мероприятии также присутствовали ректор Азербайджанского Технического Университета Вилайет Велиев, председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Маммадов, первый проректор Национальной Авиационной Академии Адалят Самедов. Было отмечено, что Модельное Предприятие будет предоставлять опыт в сфере промышленности для субъектов малого и среднего бизнеса и студентов, желающих создать свой собственный бизнес в будущем, и будет способствовать повышению их навыков, особенно в области университетско-предпринимательского сотрудничества.
Созданное с использованием международного опыта исследование KOBİA позволит наблюдать за реальными бизнес-процессами, начиная с начального планирования и заканчивая созданием предприятия. Модельное предприятие оборудовано необходимым оборудованием, что позволяет наглядно видеть работу современных технологий, изучать методы экономии ресурсов, времени и затрат. В аудиториях модельного предприятия также будут предоставляться начальные знания о предпринимательстве.
Было организовано знакомство с Мастерской «Программа развития инженеров» (MGP), созданным на базе Азербайджанского Технического Университета (АзТУ) для обеспечения интеграции Модельного Предприятия KOB с университетской предпринимательской моделью.
Было отмечено, что программа MGP основана на индустриальной программе Турецкой авиационной и космической промышленности (TUSAŞ) и разработана совместно с АзТУ и Национальной Авиационной Академией. В рамках программы планируется подготовка в среднем около 100 высококвалифицированных инженеров ежегодно. В текущем году программу MGP проводят специалисты TUSAŞ. Среди участников программы - молодые преподаватели АзТУ и Национальной Авиационной Академии, студенты старших курсов бакалавриата, магистратуры и докторантуры.
Во время знакомства с «АзТУ - Офис трансфера технологий» и Информационной Долиной Баку было отмечено, что AzTU стремится создать благоприятную экосистему для поддержки инновационной деятельности компаний через привлечение высшего образования, а также развитие идеи и практических навыков молодежи в этом направлении. В этом контексте также будет оказана поддержка процессов инкубации и акселерации.