İstehsal ilə məşğul olan sahibkarlara dəstək – KOB Model Müəssisəsi
İstehsal ilə məşğul olan KOB subyektlərinin inkişafına dəstək məqsədilə bu ilin mart ayında daha bir dəstək mexanizminin tətbiqinə başlanılıb. Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) sahibkarların istifadəsinə verilmiş KOB Model Müəssisəsinin işi, biznes üçün faydası barədə suallarımızı Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) şöbə müdiri Elməddin Hacıyev cavablandırıb.
Model müəssisə nədir?
Model müəssisə - kiçik və orta sənaye müəssisələrinin səmərəli və rəqabətqabiliyyətli olmasına imkan verəcək qənaətli idarəetmə üsullarına əsaslanan tədris və təcrübə mərkəzidir. Model müəssisənin məqsədi yalnız müəssisələrdə səmərəli və qənaətli istehsalın təşviqi deyil, həm də mümkün qədər çox kiçik və orta biznes subyektlərini təlim və layihələrin həyata keçirilməsi sahəsində məsləhət dəstəyi ilə təmin etməklə qənaətli transformasiya prosesinin genişləndirilməsidir. Bu istiqamətdə model müəssisə tədris-təcrübə mərkəzi kimi fəaliyyət göstərir. Model müəssisənin imkanlarından faydalanan KOB subyektlərinin mühəndisləri və texniki heyəti qənaət üsullarını təcrübə əsnasında öyrənir və bu metodları öz şirkətlərində tətbiq edirlər. Bu isə həm işçilərin, həm də şirkətin məhsuldarlıq və rəqabətqabiliyyətlilik üzrə bacarıqlarını artırır.
Bu ilin mart ayında Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) fəaliyyətə başlamış KOB Model Müəssisə də eyni məqsədlə yaradılıb. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən beynəlxalq təcrübə araşdırılmaqla yaradılmış KOB Model Müəssisədə ilkin planlaşdırmadan başlayaraq müəssisənin qurulmasına qədər real biznes prosesini əyani müşahidə etmək mümkündür. “Görmə, eşitmə və icra etmə” konsepsiyası əsasında fəaliyyət göstərən Model Müəssisə zəruri avadanlıqlarla təchiz olunub ki, bu da nəzəri biliklərin təcrübədə sınaqdan keçirilməsinə, müasir texnoloji avadanlıqların fəaliyyətini əyani görməyə, istehsal prosesində resursa, vaxta və xərclərə qənaət üsullarını öyrənməyə imkan verir.
Model müəssisələrin digər mərkəzlərdən fərqi nədir?
Model müəssisənin biznesin səmərəliliyini və rəqabətqabiliyyətini artırmaq üçün formalaşdırılmış digər mərkəzlərdən əsas fərqi onların tədbiqi təcrübə əsasında öyrənmə üsullarından istifadə etməsidir. Burada nəzəriyyə və praktiki tədris proqramının birləşdirilməsi nəticəsində bilik və səriştə qazanılmasının qalıcı olması hədəflənir. Model müəssisədə tədris olunan nəzəri və praktiki təlimlər şirkət nümayəndələrinə öyrəndiklərini real iş mühitində tətbiq etmək imkanı verir.
Model müəssisənin təlim və proqramlarından sahibkarlar hansı faydanı əldə edirlər?
Model müəssisədə tədris olunan təlim proqramı bir neçə moduldan ibarət olmaqla, qənaətli istehsal, resurslardan və xammaldan səmərəli istifadə, hazır məhsulun düzgün saxlanılması, istehsal prosesinin və vaxtın optimallaşdırılması, işçi qüvvəsinin istehsal prosesində bərabər paylaşdırılması və s. mövzuları əhatə edir. KOB Model Müəssisənin təlimçiləri tərəfindən “Kaizen”, “Six Sigma”, “5S”, “ΚΡΙ-ΚΑΙ” və s. kimi strategiya və modellərə dair mövzular tədris olunur və tətbiqi sınaqdan keçirilir.
Aydın təsəvvürün formalaşması üçün KOB Model Müəssisəsində tədris olunan bir sıra mövzular üzərində dayanmaq istərdim. Məsələn, mərkəzdə 5S strategiyası tədris olunur. Bu strategiya iş yerinin səmərəliliyini artıran və tullantıların aradan qaldırılmasına kömək edən istehsal alətidir. 5S-ə daxil olan hər bir element müəssisədə işin gecikməsi və ya planlaşdırılmamış vaxt itkisi səbəbindən məhsuldarlığın azalmasının qarşısını alır.
Mərkəzdə sahibkarlara “Six Sigma” da tədris olunur. Bu, prosesin dəyişkənliyini azaltmaq və şirkət tərəfindən təqdim olunan məhsul və ya xidmətlərin keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədi daşıyan metodoloji yanaşma və davamlı təkmilləşdirmə strategiyasıdır. Bu strategiyanın tətbiqinin dünyanın bir çox şirkətində keyfiyyətin yaxşılaşdırılması, xərclərin azaldılması və müştəri məmnuniyyətinin artırılmasında effektivliyi sübut edilib.
Və ya “Kaizen” sistemini götürək. Bu sistemin mahiyyəti istehsalat sektorunda xətaları azaltmaq, itkiləri aradan qaldırmaq, məhsuldarlığı artırmaq, işçiləri məqsədli olmağa və hesabat verməyə həvəsləndirmək, yenilikləri tətbiq etməkdir.
KOB Model Müəssisədə təlim və praktiki tədbiq vasitəsilə istehsal müəssisələrinə yalın istehsal və onun alətlərinin öyrədilməsi ilə yalın istehsal mədəniyyətinin əsası da qoyulur. Bununla da bütün işçilərə problem həll etmə mədəniyyəti aşılanır, məhsul və xidmətlərin formalaşdırılması prosesində itkilər aradan qaldırılır, təklif olunan dəyər azaldılmaqla şirkətin gəlirliliyi artır. Yalın istehsal vasitələrindən biri olan “Poka-yoke” texnikası da model müəssisədə tədris olunan üsullardandır. Bu üsulun tətbiqi müəssisədə səhvlərin qarşısını əvvəlcədən almağa, beləliklə də qüsurlu məhsulların miqdarının azalmasına və müştəri məmnuniyyətinin yüksəlməsinə imkan verir.
Təlimləri uğurla tamamlamış və müvafiq biliklərə yiyələnmiş şirkət nümayəndələrinə sonrakı mərhələlərdə də Model Müəssisənin heyəti və təlimçiləri tərəfindən dəstək davam etdirilir.
Təlimçilər kimlərdir?
Model müəssisədə təlim və məsləhət xidmətləri bu proses üçün cəlb olunmuş xüsusi komanda tərəfindən həyata keçirilir. Ancaq qarşıdakı dövrdə prosesə AzTU-nun akademik heyəti, iş dünyasının təcrübəli ekspertlərinin cəlb olunması da nəzərdə tutulur.
Praktiki təlimlər model müəssisənin təlim zallarında və istehsal sahəsində keçirilir. Əlavə təlim və məsləhət xidmətləri isə müəssisələrin öz sahələrində təşkil olunur.
İndiyədək nə qədər sahibkar KOB Model Müəssisənin imkanlarından faydalanıb?
Fəaliyyətə başladığı gündən indiyədək sənaye sahəsində fəaliyyət göstərən 20 sahibkar və ya onların əməkdaşları model müəssisənin imkanlarından faydalanıblar.
KOB Model Müəssisənin fəaliyyətindən gözlənilən nəticələr nələrdir?
Qeyd etdiyimiz kimi model müəssisə digər konsultasiya modellərdən və nəzəri təlimlərdən fərqli olaraq tərkibində praktiki öyrənmə prosesini ehtiva edir. Məşhur filosof Konfutsinin dediyi kimi, “Mənə desən unudaram, mənə öyrətsən xatırlayaram, məni işə cəlb etsən öyrənərəm” sözlərinə uyğun olaraq, model müəssisə də bütünləşmiş tətbiqi tədris metodologiyasını dəstəkləyir.
İştirakçı şirkət nümayəndələri öyrəndiklərini dərhal sonra müəssisədə tətbiq edirlər. Onlar model fabrik mentorlarının nəzarəti altında öz bizneslərində yalın istehsal alətləri və ya əməliyyat səmərəliliyi alətlərini tətbiq etməklə səriştəli şəxslərə çevrilirlər. Praktiki öyrənmə prinsiplərinə əsaslanan KOB Model Müəssisə insanların təcrübi öyrənmə səriştələrini davamlı edərək uzunmüddətli perspektivdə onların bacarıqlarını və nailiyyətlərini artırmasını hədəfləyir.
Model Müəssisənin xidmətləri ödənişlidirmi?
KOB Model Müəssisə tərəfindən sahibkarlara göstərilən bütün xidmətlər, o cümlədən təlim, məsləhət xidmətləri ödənişsizdir. Qeyd etdiyimiz kimi KOB Model Müəssisə sahibkarlara dəstək məqsədilə yaradıldığı üçün biznes subyektlərindən heç bir ödəniş tələb olunmur.
KOB Model Müəssisəsinin imkanlarından kimlər istifadə edə bilər və bunun üçün hara müraciət etmək lazımdır?
Model müəssisənin xidmətlərindən istifadə etmək istəyən sahibkarlıq subyektləri istehsalat ilə məşğul olmalı, istehsalatda və istehsalatın idarə edilməsində müasir biliklərə yiyələnmək və tətbiq etmək istəyində olmalıdırlar.
KOB Model Müəssisənin imkanlarından faydalanmaq istəyən sahibkarlar KOBİA-ya, eləcə də model müəssisənin sosial media hesabları vasitəsilə müraciət etməlidir. KOBİA-ya daxil olan müraciətlər müvafiq bazaya əlavə edilir və tələblərə cavab verən sahibkarlar təlim proqramına uyğun olaraq mərhələli şəkildə təlimlərə cəlb olunurlar.
Model Müəssisə tərəfindən keçirilən təlimlərdə sahibkarlarla yanaşı, aidiyyəti ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələr və bu fənləri tədris edən müəllimlər də iştirak edə bilərlər.

Поддержка предпринимателей, занимающихся производством - Модельное предприятие МСП
В целях поддержки развития субъектов МСБ, занимающихся производством, в марте текущего года начато внедрение еще одного механизма поддержки. Заведующий отделом Агентства Развития Малого и Среднего Бизнеса (KOBIA) Эльмаддин Гаджиев ответил на вопросы о работе и преимуществах Модельного Предприятия МСБ, предоставленного предпринимателям в Азербайджанском Техническом Университете (АзТУ).
Что такое модельное предприятие?
Модельное предприятие - это учебно-практический центр, основанный на эффективных методах управления, которые позволят малым и средним промышленным предприятиям быть эффективными и конкурентоспособными. Целью модельного предприятия является не только содействие эффективному и экономичному производству на предприятиях, но и расширение процесса экономичной трансформации, предоставляя как можно большему количеству субъектов малого и среднего бизнеса консультационную поддержку в области обучения и реализации проектов. В этом направлении модельное предприятие функционирует как учебно-практический центр. Используя возможности модельного предприятия, инженеры и технический персонал субъектов МСБ на практике изучают методы экономии и применяют эти методы в своих компаниях. Это означает, что производительность как сотрудников, так и компании повышает конкурентоспособность.
С той же целью было создано Модельное предприятие МСБ, которое начало свою деятельность в Азербайджанском Техническом Университете (АзТУ) в марте этого года. На Образцовом предприятии МСБ, созданном Агентством по развитию малого и среднего бизнеса (KOBIA) с изучением международного опыта, можно наблюдать реальный бизнес-процесс от первоначального планирования до создания предприятия. Модельное Предприятие, действующее на основе концепции «Зрение, слух и исполнение», оснащено необходимым оборудованием, что позволяет на практике апробировать теоретические знания, наглядно увидеть деятельность современного технологического оборудования, изучить способы экономии ресурсов, времени и затрат в производственном процессе.
Чем модельные предприятия отличаются от других центров?
Основное отличие модельного предприятия от других центров, сформированных для повышения эффективности и конкурентоспособности модельного предприятия, заключается в том, что они используют методы обучения на основе практического опыта. Здесь целью является постоянное приобретение знаний и компетенций в результате объединения теоретической и практической учебной программы. Теоретические и практические тренинги, проводимые на модельных предприятиях, позволяют представителям компаний применять полученные знания в реальной рабочей среде.
Какую пользу получают предприниматели от обучения и программ?
Учебная программа, преподаваемая на модельных предприятиях, состоит из нескольких модулей и включает в себя экономичное производство, эффективное использование ресурсов и сырья, правильное хранение готовой продукции, оптимизацию производственного процесса и времени, равномерное распределение рабочей силы в производственном процессе и т.д. Обучаются и апробируются тренерами МСП по таким стратегиям и моделям, как «Kaizen», «Six Sigma», «5S», «ΚΡΙ - ΚΑΙ» и др.
В центре предпринимателей обучают в «Six Sigma». Это методологический подход и стратегия непрерывного совершенствования, направленные на снижение волатильности процесса и повышение качества продукции или услуг, предоставляемых компанией. Внедрение этой стратегии позволит улучшить качество, снизить затраты и улучшить качество обслуживания клиентов во многих компаниях по всему миру. доказана эффективность в повышении удовлетворенности населения.
Или возьмём систему «Кайзен». Суть этой системы заключается в снижении ошибок в производственном секторе, устранении потерь, повышении производительности, мотивации сотрудников быть целеустремленными и подотчетными, внедрении инноваций.
Модель МСБ На предприятии посредством обучения и практического применения на производственных предприятиях закладывается основа культуры постного производства путем обучения постному производству и его инструментам. Таким образом, всем работникам прививается культура решения проблем, устраняются потери в процессе формирования продуктов и услуг, снижается предлагаемая стоимость и повышается рентабельность компании. Технология Poka-yoke, являющаяся одним из основных средств производства, также является одним из методов, преподаваемых на модельных предприятиях. Применение этого метода позволяет заранее предотвращать ошибки на предприятии, тем самым уменьшая количество дефектных продуктов и повышая удовлетворенность клиентов
Представители компании, успешно завершившие обучение и обладающие соответствующими знаниями, продолжают поддерживать персонал и тренеров Модельного предприятия на следующих этапах.
Кто тренеры?
Обучение и консультационные услуги на модельном предприятии осуществляются специальной командой, привлеченной для этого процесса. Однако в предстоящем периоде процесс будет
Практические занятия проводятся в учебных залах модельного предприятия и на производственной площадке. Дополнительные учебные и консультационные услуги организуются на предприятиях.
Сколько предпринимателей воспользовались возможностями Модельного предприятия МСБ?
С начала своей деятельности 20 предпринимателей или их сотрудников, работающих в сфере промышленности, воспользовались возможностями модельного предприятия.
Каковы ожидаемые результаты от деятельности модельного предприятия МСБ?
Как мы уже упоминали, модель предприятия включает в себя процесс практического обучения, в отличие от других консультационных моделей и теоретических учений. В соответствии со словами известного философа Конфуция: «Если ты скажешь мне, я забуду, если ты меня научишь, я запомню, если ты меня возьмешь на работу, я узнаю», модельное учреждение также поддерживает интегрированную методику обучения.
Сразу после того, что узнали представители компании-участника
применяются на предприятии. Они становятся компетентными людьми, применяя в своем бизнесе инструменты простого производства или инструменты операционной эффективности под контролем модельных фабричных наставников. Основываясь на принципах практического обучения, МСБ Model Enterprise стремится к тому, чтобы люди повышали свои навыки и достижения в долгосрочной перспективе, постоянно совершенствуя свои практические навыки обучения.
Платные ли услуги модельного предприятия?
Все услуги, предоставляемые МСБ Модельное предприятие предпринимателям, включая обучение, консультации, являются бесплатными. Как мы уже упоминали, МСБ Модельное Предприятие создается для поддержки предпринимателей, поэтому никаких платежей от субъектов бизнеса не требуется.
Кто может воспользоваться возможностями Модельного предприятия МСБ и куда обратиться для этого?
Субъекты предпринимательства, желающие воспользоваться услугами модельного предприятия, должны заниматься производством, приобретать и применять современные знания в производстве и управлении производством.
МСБ Модель Предприниматели, желающие воспользоваться возможностями предприятия, должны обратиться в KOBIA, а также через аккаунты модельного предприятия в социальных сетях. Заявки, поступающие в KOBIA, добавляются в соответствующую базу, и предприниматели, отвечающие требованиям, постепенно привлекаются к обучению в соответствии с программой обучения.
В тренингах, проводимых Модельным предприятием, помимо предпринимателей могут участвовать студенты, обучающиеся по соответствующим специальностям, и преподаватели, преподающие эти предметы.