Anlaşma memorandumlarında KOB sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üzrə müxtəlif tədbirlər nəzərdə tutulur.
Ankara şəhərində keçirilmiş Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 11-ci iclası çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Komitəsinin (DEİK) nəzdində Türkiyə-Azərbaycan Biznes Şurası arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədi KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və DEİK-in sədr müavini Erdal Eren imzalayıblar. Anlaşma Memorandumu iki ölkə arasında idxal və ixracın inkişafı ilə bağlı qarşılıqlı məlumat mübadiləsi, investisiya və sənaye layihələri barədə işgüzar dairələrin məlumatlandırılması sahəsində əməkdaşlıq, birgə tədbirlərin təşkili kimi məsələləri özündə əks etdirir.
KOBİA nümayəndələri hər iki ölkənin rəsmi şəxslərinin və iş adamlarının iştirakı ilə keçirilmiş Türkiyə-Azərbaycan biznes forumunda da iştirak ediblər. Tədbirdə KOBİA tərəfindən ölkələrimiz arasında kiçik və orta biznes sahəsində əlaqələrin inkişafı istiqamətində görülən tədbirlər və perspektiv imkanlar barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, indiyədək KOBİA ilə Türkiyənin müvafiq qurumları arasında 11 anlaşma memorandumu və 2 niyyət protokolu imzalanıb. Son dövrlər ölkələrimizin regionları arasında da işgüzar münasibətlərin genişlənməsi müşahidə olunur. KOBİA Türkiyənin sahibkarların təşkilatlanması, KOB-lara dəstək mexanizmləri sahəsində müsbət təcrübələrindən yararlanır. Agentlik vasitəsilə kiçik və orta bizneslərə göstərilən dəstək mexanizmlərinin əksəriyyəti məhz Türkiyə təcrübəsi əsas götürülməklə hazırlanıb.
Səfər zamanı həmçinin KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzinin (SESRİC) Baş direktoru Zehra Zümrüt Selcuk arasında görüş keçirilib. Görüşdə KOBİA-nın sahibkarların bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində dəstəyi barədə məlumat verilib, qarşılıqlı ekspert mübadiləsi imkanları, biznes dairələri arasında əməkdaşlığı gücləndirəcək tədbirlərin təşkili, eləcə də cari ildə Bakıda keçiriləcək Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumuna təşkilatın dəstəyi məsələləri müzakirə edilib. Görüş çərçivəsində KOBİA və SESRİC arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəddə tərəflər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, hər iki ölkənin KOB sahəsində əlaqələrinin inkişafı üçün müvafiq tədbirlərin, o cümlədən məlumat və təcrübə mübadiləsinin, sahibkarlıq sahəsində təlim proqramlarının reallaşdırılması, birgə layihələrin icrası kimi məsələlər nəzərdə tutulur.

KOBİA signed documents with the Turkish organization DEIK, as well as SESRIC
The Memorandums of Understanding outline various measures to enhance cooperation in the field of SMBs.
The Memorandum of Understanding on cooperation was signed between the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and Turkiye-Azerbaijan Business Council under the Foreign Economic Relations Committee of Turkiye (DEİK) within the framework of the 11th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkiye, held in Ankara.
The document was signed by Mr. Orhan Mammadov, the Chairman of the Management Board of KOBİA and Mr. Erdal Eren, the Deputy Chairman of DEIK. The Memorandum of Understanding encompasses topics such as mutual exchange of information on import and development export between the two countries, collaboration in disseminating information to the business community regarding investment and industrial projects, and the coordination of joint events. In addition, the representatives of KOBİA participated in the Turkish-Azerbaijani business forum attended by officials and business forum from both countries.
The event highlighted the measures undertaken by KOBİA and showcased promising opportunities for fostering relations between our countries in the realm of small and medium-sized businesses. It was highlighted that 11 memorandums of understanding and 2 protocols of intent have been signed between the relevant departments of KOBİA and Turkiye up to date. Recently, there has been a notable expansion of business relations between the regions of our countries. KOBİA leverages Turkiye's positive experience in organization of entrepreneurs and SMB support mechanisms. The majority of support mechanisms provided through the Agency to small and medium-sized businesses are derived from Turkiye's successful experiences.
The meeting was also held between Mr. Orkhan Mammadov, the Chairman of the Management Board of KOBİA, and Mrs.Zehra Zümrut Seljuk, the Director General of the Statistical, Economic and Social Research and Training Centre for Islamic Countries (SESRIC) within the visit. During the meeting, discussions encompassed KOBİA's assistance in enhancing the knowledge and skills of entrepreneurs, opportunities for mutual exchange of experts, the facilitation of events fostering stronger cooperation between business circles, and the organization's backing for the Azerbaijani Halal Business and Tourism Forum, scheduled to be held in Baku in the current year. Within the framework of meeting, the Memorandum of Understanding on cooperation between KOBİA and SESRIC was signed. The document entails enhancing cooperation between the parties and undertaking suitable measures to advance relations between the two countries in the realm of SMBs, as well as exchanging information and experiences, conducting training programs in entrepreneurship, and executing joint projects.