Anlaşma memorandumlarında KOB sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üzrə müxtəlif tədbirlər nəzərdə tutulur.
Ankara şəhərində keçirilmiş Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 11-ci iclası çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Komitəsinin (DEİK) nəzdində Türkiyə-Azərbaycan Biznes Şurası arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədi KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və DEİK-in sədr müavini Erdal Eren imzalayıblar. Anlaşma Memorandumu iki ölkə arasında idxal və ixracın inkişafı ilə bağlı qarşılıqlı məlumat mübadiləsi, investisiya və sənaye layihələri barədə işgüzar dairələrin məlumatlandırılması sahəsində əməkdaşlıq, birgə tədbirlərin təşkili kimi məsələləri özündə əks etdirir.
KOBİA nümayəndələri hər iki ölkənin rəsmi şəxslərinin və iş adamlarının iştirakı ilə keçirilmiş Türkiyə-Azərbaycan biznes forumunda da iştirak ediblər. Tədbirdə KOBİA tərəfindən ölkələrimiz arasında kiçik və orta biznes sahəsində əlaqələrin inkişafı istiqamətində görülən tədbirlər və perspektiv imkanlar barədə məlumat verilib. Qeyd olunub ki, indiyədək KOBİA ilə Türkiyənin müvafiq qurumları arasında 11 anlaşma memorandumu və 2 niyyət protokolu imzalanıb. Son dövrlər ölkələrimizin regionları arasında da işgüzar münasibətlərin genişlənməsi müşahidə olunur. KOBİA Türkiyənin sahibkarların təşkilatlanması, KOB-lara dəstək mexanizmləri sahəsində müsbət təcrübələrindən yararlanır. Agentlik vasitəsilə kiçik və orta bizneslərə göstərilən dəstək mexanizmlərinin əksəriyyəti məhz Türkiyə təcrübəsi əsas götürülməklə hazırlanıb.
Səfər zamanı həmçinin KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzinin (SESRİC) Baş direktoru Zehra Zümrüt Selcuk arasında görüş keçirilib. Görüşdə KOBİA-nın sahibkarların bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində dəstəyi barədə məlumat verilib, qarşılıqlı ekspert mübadiləsi imkanları, biznes dairələri arasında əməkdaşlığı gücləndirəcək tədbirlərin təşkili, eləcə də cari ildə Bakıda keçiriləcək Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumuna təşkilatın dəstəyi məsələləri müzakirə edilib. Görüş çərçivəsində KOBİA və SESRİC arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəddə tərəflər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, hər iki ölkənin KOB sahəsində əlaqələrinin inkişafı üçün müvafiq tədbirlərin, o cümlədən məlumat və təcrübə mübadiləsinin, sahibkarlıq sahəsində təlim proqramlarının reallaşdırılması, birgə layihələrin icrası kimi məsələlər nəzərdə tutulur.

Меморандумы о взаимопонимании предусматривают различные меры по расширению сотрудничества в сфере МСП.
В рамках состоявшегося в Анкаре 11-го заседания Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой был подписан Меморандум о взаимопонимании между Агентством по развитию малого и среднего бизнеса и Турецко-Азербайджанским деловым советом при Комитете по внешнеэкономическим связям Турции (ДЭИК). Документ подписали Председатель Правления KOBİA Орхан Мамедов и заместитель председателя DEIK Эрдал Эрен. Меморандум о взаимопонимании включает такие вопросы, как взаимный обмен информацией о развитии импорта и экспорта между двумя странами, сотрудничество в сфере информирования деловых кругов об инвестиционных и промышленных проектах, организация совместных мероприятий.
Представители KOBİA также приняли участие в турецко-азербайджанском бизнес-форуме, проведенном с участием официальных лиц и бизнесменов обеих стран. На мероприятии была представлена информация о принимаемых KOBİA мерах и перспективных возможностях в направлении развития отношений между нашими странами в сфере малого и среднего бизнеса. Было отмечено, что на сегодняшний день между соответствующими ведомствами KOBİA и Турции подписано 11 меморандумов о взаимопонимании и 2 протокола о намерениях.
В последнее время наблюдается расширение деловых отношений между регионами наших стран. KOBİA использует положительный опыт Турции в области организации предпринимателей, механизмов поддержки МСП. Большинство механизмов поддержки, оказываемых через Агентство малому и среднему бизнесу, разработаны на основе опыта Турции. В ходе визита также состоялась встреча Председателя Правления KOBİA Орхана Мамедова с Генеральным директором Центра статистических, экономических, социальных исследований и обучения по исламским странам (SESRIC) Зехрой Зумрут Сельчук.
На встрече была представлена информация о поддержке KOBİA в направлении повышения знаний и навыков предпринимателей, обсуждены возможности взаимного обмена экспертами, организация мероприятий, способствующих укреплению сотрудничества между бизнес-кругами, а также поддержка организацией Азербайджанского Халяль Бизнес и Туристического Форума, который пройдет в Баку в текущем году. В рамках встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве между KOBİA и SESRIC.
Документ предусматривает укрепление сотрудничества между сторонами, реализацию соответствующих мер для развития отношений двух стран в сфере МСП, включая обмен информацией и опытом, реализацию обучающих программ в сфере предпринимательства, реализацию совместных проектов.