KOBİA “Rusiya-İslam dünyası: Kazan Forumu” çərçivəsində keçirilən dəyirmi masada təmsil olunub
Tədbirdə KOBİA tərəfindən iş adamları arasında əməkdaşlıq, Azərbaycanda biznes qurmaq istəyən Rusiya iş adamlarına dəstək və KOB-larla iş sahəsində təcrübə mübadiləsi barədə fikir və təkliflər səsləndiriib.
Tatarıstan Respublikasının Kazan şəhərində keçirilən “Rusiya-İslam dünyası: Kazan Forumu 2024” çərçivəsində təşkil olunan "Rusiya-Azərbaycan" dəyirmi masasında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) nümayəndələri də iştirak ediblər.
Tədbirdəki çıxışında KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov hər iki ölkənin iş adamları arasında əməkdaşlıq, Azərbaycanda biznes qurmaq istəyən Rusiya iş adamlarına dəstək və KOB-larla iş sahəsində təcrübə mübadiləsi imkanlarına dair fikirlərini bölüşüb. Qeyd olunub ki, təcrübə mübadiləsi hər iki ölkənin sahibkarları arasında işgüzar əlaqələrin qurulması və möhkəmləndirilməsi üçün əhəmiyyətlidir. KOBİA Azərbaycanın 50-yə yaxın rayon və şəhərində fəaliyyət göstərən KOB dostu şəbəkəsi vasitəsilə rusiyalı sahibkarlara yerli biznes tərəfdaşlarının tapılmasında dəstək göstərə bilər. Rəqəmsal marketinq sahəsində iş adamlarının bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş birgə təhsil proqramlarının, treninq və seminarların təşkili, məsləhət xidmətinin göstərilməsi məhsulların qarşılıqlı təşviqinə öz töhfəsini verə bilər. Rusiya iş adamlarını işğaldan azad edilmiş ərazilərin investisiya potensialını, bölgədə prioritet olan “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” və “yaşıl enerji” konsepsiyalarını nəzərə almaqla bu sahədə layihələrin icrasında fəal olmağa dəvət edirik.
KOBİA nümayəndələri “Rusiya – İslam dünyası: Kazan Forumu 2024” çərçivəsində təşkil olunan "Russia Halal Expo" Sərgisində Azərbaycan stendini də ziyarət ediblər. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə stenddə sahibkarlar tərəfindən ölkəmizdə istehsal olunan tekstil, çay, fındıq, qənnadı məmulatları, ədviyyatlar, ət və ət məhsulları nümayiş olunur. Sərgidə həmçinin AZPROMO, KOBİA və Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən Azərbaycanın iqtisadi imkanları, o cümlədən investisiya və ixrac perspektivləri, turizm sahəsinin potensialı, eləcə də investorlara təklif olunan imtiyazlar barədə məlumat verilir.
Səfər çərçivəsində KOBİA nümayəndələri Moskvanın Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Vladimir Platonov ilə görüşüb. Görüşdə işgüzar dairələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni istiqamətlər və birgə təşəbbüslər müzakirə edilib.

На мероприятии KOBİA поделилась идеями и предложениями о сотрудничестве между бизнесменами, поддержке российских предпринимателей, желающих создать бизнес в Азербайджане, и обмене опытом в работе с МСП.
Представители Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) приняли участие в круглом столе «Россия-Азербайджан», организованном в рамках «Россия-Исламский мир: Казанский форум 2024», проходящего в городе Казань Республики Татарстан.
В своем выступлении на мероприятии председатель правления KOBİA Орхан Маммадов поделился своими мыслями о сотрудничестве между бизнесменами обеих стран, поддержке российских предпринимателей, желающих создать бизнес в Азербайджане, и возможностях обмена опытом в работе с МСП. Было отмечено, что обмен опытом важен для установления и укрепления деловых связей между предпринимателями обеих стран. KOBİA может поддерживать российских предпринимателей в поиске местных бизнес-партнеров через сеть друзей МСП, действующую в около 50 районах и городах Азербайджана. Совместные образовательные программы, тренинги и семинары, направленные на повышение навыков предпринимателей в области цифрового маркетинга, а также предоставление консультационных услуг, могут способствовать взаимному продвижению продукции. Мы приглашаем российских предпринимателей активно участвовать в проектах на освобожденных территориях, учитывая инвестиционный потенциал и приоритетные концепции в регионе, такие как «умный город,» «умная деревня» и «зеленая энергия».
Представители KOBİA также посетили азербайджанский стенд на выставке «Russia Halal Expo,»организованной в рамках «Россия-Исламский мир: Казанский форум 2024». При поддержке Министерства экономики и организованной Агентством по продвижению экспорта и инвестиций – AZPROMO, стенд демонстрирует текстиль, чай, орехи, кондитерские изделия, специи, мясо и мясные продукты, произведенные в нашей стране предпринимателями. На выставке также предоставляется информация об экономических возможностях Азербайджана, включая инвестиционные и экспортные перспективы, туристический потенциал, а также льготы, предлагаемые инвесторам, от AZPROMO, KOBİA и Государственного агентства по туризму.
В рамках визита представители KOBİA встретились с президентом Торгово-промышленной палаты Москвы Владимиром Платоновым. На встрече обсуждались новые направления и совместные инициативы для расширения сотрудничества между деловыми кругами.