Azərbaycan və Türkiyənin gənc sahibkarlarının əməkdaşlıq görüşü keçirilib
Tədbirdə Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin inkişafında gənc sahibkarların rolu, yeni əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə edilib.
“Bakı KOB evi”ndə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Azərbaycan Gənclər Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan və Türkiyənin gənc sahibkarlarının əməkdaşlıq görüşü keçirilib.
Tədbir Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnlərinin səsləndirilməsi, şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Azərbaycandan və Türkiyədən 90-dan çox gənc sahibkarın, eləcə də gənclər təşkilatlarının və müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirin məqsədi Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin inkişafında gənc sahibkarların rolunun artırılması və yeni əməkdaşlıqların qurulmasıdır.
Tədbirdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Qədir Xəlilov Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” fəlsəfəsi ilə başlayan və hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yüksələn xətt üzrə davam edən Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, biznes sektorlarında uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb, hər iki ölkə gənclərinin, xüsusilə də gənc sahibkarların bu prosesdə aktiv iştirakına və onlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair fikirlərini bölüşüblər.
Anadolu Aslanları İş Adamları Dərnəyinin Gənclər Şurasının baş direktoru Abdulla Uçan çıxışında Türkiyə iş adamlarının, xüsusilə gənc sahibkarların Azərbaycanda fəaliyyəti və əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verib.
Həmçinin tədbirdə KOBİA və Azərbaycan Gənclər Fondu tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və layihələrə dair təqdimatlar edilib, gənc sahibkarlar müvafiq layihələrdə aktiv iştiraka dəvət olunublar.
Tədbir hər iki ölkə sahibkarları arasında alternativ enerji, kimya, inşaat, qida sənayesi, marketinq, e-ticarət, mədən sənayesi, tekstil kimi sektorlarda əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanlarının və birgə təşəbbüslərin müzakirə edildiyi B2B görüşlərlə başa çatıb.

The role of the young entrepreneurs in the development of Azerbaijan-Georgia relationships and new cooperation directions were discussed within the event.
A joint Azerbaijani-Turkish cooperation meeting for young entrepreneurs was organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) and the Azerbaijan Youth Foundation at the "Baku SMB House."
The event began with the national anthems of Azerbaijan and Turkey, followed by a moment of silence in honor of the martyrs.
Attended by over 90 young entrepreneurs from Azerbaijan and Turkey, along with representatives from youth organizations and relevant government agencies, the event aimed to bolster the role of young entrepreneurs in enhancing Azerbaijani-Turkish relationships and forging new partnerships.
Within the framework of the event, Mr. Orxan Mammadov, the Chairman of KOBİA's Management Board, and Mr. Gadir Khalilov, Executive Director of the Azerbaijan Youth Foundation, highlighted the successful development of Turkish-Azerbaijani relations across various fields, including the economy, trade, and business sectors, which began with the philosophy of the Great Leader, Mr. Heydar Aliyev's "One nation, two states" and has continued under the leadership of the current President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. They shared ideas on the active participation of young people, especially young entrepreneurs, in this process and the expansion of cooperation among them.
Abdulla Uchan, Head Director of the Youth Council of the Anatolian Lions Businessmen Association, provided insights into the activities and partnership opportunities for Turkish businessmen, particularly young entrepreneurs, in Azerbaijan.
Furthermore, presentations were delivered on the initiatives and projects implemented by KOBİA and the Azerbaijan Youth Foundation, encouraging young entrepreneurs to actively engage in these programs.
The event concluded with B2B meetings, where Azerbaijani and Turkish entrepreneurs explored opportunities for expanding relations and collaborating on initiatives in sectors such as alternative energy, chemistry, construction, food industry, marketing, e-commerce, mining industry, and textiles.