Azərbaycan və Türkiyənin gənc sahibkarlarının əməkdaşlıq görüşü keçirilib
Tədbirdə Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin inkişafında gənc sahibkarların rolu, yeni əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə edilib.
“Bakı KOB evi”ndə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və Azərbaycan Gənclər Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan və Türkiyənin gənc sahibkarlarının əməkdaşlıq görüşü keçirilib.
Tədbir Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himnlərinin səsləndirilməsi, şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Azərbaycandan və Türkiyədən 90-dan çox gənc sahibkarın, eləcə də gənclər təşkilatlarının və müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirin məqsədi Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin inkişafında gənc sahibkarların rolunun artırılması və yeni əməkdaşlıqların qurulmasıdır.
Tədbirdə KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən Qədir Xəlilov Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” fəlsəfəsi ilə başlayan və hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yüksələn xətt üzrə davam edən Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, biznes sektorlarında uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb, hər iki ölkə gənclərinin, xüsusilə də gənc sahibkarların bu prosesdə aktiv iştirakına və onlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair fikirlərini bölüşüblər.
Anadolu Aslanları İş Adamları Dərnəyinin Gənclər Şurasının baş direktoru Abdulla Uçan çıxışında Türkiyə iş adamlarının, xüsusilə gənc sahibkarların Azərbaycanda fəaliyyəti və əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verib.
Həmçinin tədbirdə KOBİA və Azərbaycan Gənclər Fondu tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər və layihələrə dair təqdimatlar edilib, gənc sahibkarlar müvafiq layihələrdə aktiv iştiraka dəvət olunublar.
Tədbir hər iki ölkə sahibkarları arasında alternativ enerji, kimya, inşaat, qida sənayesi, marketinq, e-ticarət, mədən sənayesi, tekstil kimi sektorlarda əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanlarının və birgə təşəbbüslərin müzakirə edildiyi B2B görüşlərlə başa çatıb.

На мероприятии обсуждалась роль молодых предпринимателей в развитии азербайджано-турецких отношений и новые направления сотрудничества.
В «Доме КОБ Баку», организованном Агентством по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) и Фондом Молодежи Азербайджана, состоялась встреча молодых предпринимателей из Азербайджана и Турции.
Мероприятие началось с исполнения государственных гимнов Азербайджана и Турции, а также минуты молчания в память о погибших.
Цель мероприятия, в рамках которого приняли участие более 90 молодых предпринимателей из обеих стран, а также представители молодежных организаций и соответствующих государственных учреждений, заключалась в повышении роли молодых предпринимателей в развитии азербайджано-турецких отношений и создании новых партнерств.
Председатель Управления КОВİА Орхан Маммадов и исполняющий обязанности исполнительного директора Фонда молодежи Азербайджана Гадир Халилов подчеркнули успешное развитие азербайджано-турецких отношений в различных сферах, включая экономику, торговлю и бизнес. Этот процесс начался с философии Общенационального лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства», которая продолжается и в настоящее время по восходящей линии под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Они также поделились мнением об активном участии молодежи обеих стран в этом процессе, особенно молодых предпринимателей ,и расширения сотрудничества между ними.
Директор Молодежного Совета Турецкой Ассоциации Предпринимателей Абдулла Учан рассказал о деятельности турецких бизнесменов в Азербайджане и возможностях сотрудничества.
На мероприятии также были представлены презентации о проектах, реализуемых KOBİA и Фондом Молодежи Азербайджана, и молодые предприниматели были приглашены принять активное участие в этих проектах.
Мероприятие завершилось деловыми встречами B2B, на которых обсуждались возможности дальнейшего сотрудничества и совместных инициатив в различных секторах, включая альтернативную энергетику, химическую промышленность, строительство, пищевую промышленность, маркетинг, электронную коммерцию, горнодобывающая промышленность, текстиль и другие.