“Yaşıl iqtisadiyyat”a keçid və “yaşıl enerji” təchizatçısına çevrilmək Azərbaycanın iqtisadi siyasətinin prioritetlərindəndir. Təsadüfi deyildir ki, dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü il ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Həmçinin, bu il Azərbaycan COP29 kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi edəcək. Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) yanaşmasının əsas istiqamətlərindən biri də məhz ətraf mühit məsələləri ilə bağlıdır. ESG prinsiplərinin tətbiqi "yaşıl iqtisadiyyat"a transformasiya prosesinə öz töhfəsini vermək imkanına malikdir.
ESG nədir?
ESG (Environmental, Social and Governance) müvafiq olaraq ətraf mühit, sosial və korporativ idarəetmə deməkdir. Ümumilikdə isə ESG biznesin ətraf mühitə və cəmiyyətə təsirini, həmçinin biznesin nə qədər şəffaf və etibarlı fəaliyyət göstərdiyini ölçən meyarlar, rəhbər ideyalar məcmusudur. ESG-nin E komponenti - şirkətin ekologiyaya münasibətdə nə dərəcədə diqqətli davrandığını əks etdirir. Bu komponent korporativ iqlim siyasəti, enerjidən istifadə, tullantıların idarə edilməsi, çirklənmə, təbii resursların qorunması kimi məsələrlə bağlıdır. E elementi həm də şirkətin üzləşə biləcəyi ekoloji riskləri və şirkətin bu riskləri necə idarə etdiyini qiymətləndirməyə kömək edir. Buraya həmçinin birbaşa və dolayı istixana qazlarının emissiyası, zəhərli tullantıların idarə edilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi qaydalarına riayət edilməsi daxildir. S komponenti - şirkətin işçilərinə, təchizatçılara və müştərilərə münasibətdə siyasəti ilə bağlıdır. Bu komponent şirkətin qazancının bir hissəsini sosial təşəbbüslərə və tədbirlərə yönəltməsi, iş yerində işçilərin sağlamlığının və təhlükəsizliyinin qorunması kimi məsələləri özündə ehtiva edir. G komponenti isə şirkətin dəqiq və şəffaf mühasibat uçotu metodlarından istifadə etməsi, öz rəhbər işçilərini seçərkən dürüstlük və bərabərliyə riayət etməsi, səhmdarlar qarşısında cavabdehlik məsələlərini əhatə edir. Hər bir özəl şirkət özünə uyğun bir və ya bir neçə ESG istiqamətini götürərək şirkətində tətbiq edə bilər.
ESG prinsiplərinin biznes üçün faydası
Biznes subyektlərinin istər yerli, istərsə də qlobal miqyasda ətrafdakı ekosistemə göstərə biləcəyi təsir mühüm əhəmiyyət kəsb edir. ESG prinsiplərinin müəssisələrdə tətbiqi ətraf mühitin mühafizəsinə xidmət etməklə yanaşı, bizneslərin rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, kənar investisiyalarının cəlb edilməsinə, xüsusilə xarici bazarlara çıxışına da əhəmiyyətli təsir göstərir. Belə ki, ESG-nin vacib komponentlərindən olan ətraf mühit kompenentini diqqətə saxlayan biznes subyektləri səmərəli və qənaətli texnologiyaları, “yaşıl innovasiyalar”ı biznes proseslərinə inteqrasiya edir ki, bu sahibkarların xərclərinin optimallaşdırılmasına, məhsuldarlığının yüksəldilməsinə və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına böyük ölçüdə təsir göstərir. Digər tərəfdən, istehsal prosesinin ətraf mühitin mühafizəsi standartlarına uyğunlaşdırılması və yaşıl məhsulların istehsalı bizneslərin ixrac potensialının və maliyyə resurslarına çıxış imkanının artırılmasına xidmət edir. ESG tələblərinin yerinə yetirilməsi bizneslərin dayanıqlı inkişafına və kənar risklərin daha yaxşı idarə olunmasına imkan verir. ESG amilləri hazırda institusional investorlar tərəfindən aktiv seçim prosesinin bir hissəsi kimi nəzərdən keçirilir. Belə ki, investisiya etməzdən əvvəl özəl kapital fondları ESG prinsiplərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı lazımi araşdırmalar aparır və müvafiq prinsipləri tətbiq edən şirkətlərə üstünlük verir.
ESG-nin tətbiqi ilə bağlı Azərbaycanda hansı tədbirlər görülür
Ölkəmizdə ESG-nin daha geniş şəkildə təşviq edilməsi, bu istiqamətdə dövlət və özəl sektorun səylərinin birləşdirilməsi və konseptual baxışın formalaşdırılaraq həyata keçirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə 30 sentyabr 2022-ci il tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun “Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) standartları” üzrə altqrupu (altqrup) yaradılıb. Altqrupa Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) rəhbərlik edir. Altqrupun tərkibinə dövlət, özəl və ictimai sektoru təmsil edən 20-yə yaxın qurum və təşkilatın nümayəndələri daxildir. Ötən dövrdə ESG sahəsində sistemli fəaliyyətin təmin edilməsi məqsədilə ölkəmizdə ortamüddətli dövr üçün Strateji Baxış sənədi formalaşdırılıb, eyni zamanda, “Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə prinsiplərinin tətbiqinin stimullaşdırılması və təşviqi üzrə 2023 və 2024-cü illər üçün yol xəritələri təsdiq edilib. 2023-cü il üçün Yol Xəritəsinın icrası çərçivəsində ESG sahəsində ölkədə mövcud vəziyyətin təhlili aparılıb, sorğu həyata keçirilib və beynəlxalq təcrübə öyrənilib. Bununla yanaşı, ESG-nin ayrı-ayrı elementləri ilə əlaqəli olan normativ hüquqi çərçivələr, mövcud olan və yeni tətbiq edilən norma və qaydalar nəzərdən keçirilib.

Важность применения принципов экологического, социального и корпоративного управления, для бизнеса
Переход к «Зеленой экономике» и превращение в поставщика «зеленой энергии» являются приоритетами экономической политики Азербайджана. Неслучайно соответствующим Распоряжением главы государства 2024 год в нашей стране объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира». Также в этом году Азербайджан примет такое престижное мероприятие, как Cop29. Одно из основных направлений подхода к экологическому, социальному и корпоративному управлению (ESG) связано именно с экологическими проблемами. Применение принципов ESG дает «зеленой экономике» возможность внести свой вклад в процесс трансформации.
Что такое ESG?
ESG (Environmental, Social and Governance) означает экологическое, социальное и корпоративное управление соответственно. Однако в целом ESG - это набор критериев, руководящих идей, которые измеряют влияние бизнеса на окружающую среду и общество, а также то, насколько прозрачно и надежно работает бизнес. Компонент Е ESG отражает, насколько бережно компания относится к экологии. Этот компонент связан с такими вопросами, как корпоративная климатическая политика, использование энергии, управление отходами, загрязнение окружающей среды, защита природных ресурсов. Элемент E, также помогает оценить экологические риски, с которыми может столкнуться компания, и то, как компания управляет этими рисками. Это также включает прямые и косвенные выбросы парниковых газов, управление токсичными отходами и соблюдение правил охраны окружающей среды. S-компонент связан с политикой компании в отношении своих сотрудников, поставщиков и клиентов. Этот компонент включает в себя такие вопросы, как сосредоточение компанией части своей прибыли на социальных инициативах и мероприятиях, а также поддержание здоровья и безопасности сотрудников на рабочем месте. Компонент G, с другой стороны, охватывает вопросы использования компанией точных и прозрачных методов бухгалтерского учета, соблюдения честности и равенства при выборе своих руководящих сотрудников, а также ответственности перед акционерами. Каждая частная компания может взять одно или несколько направлений ESG, которые ей подходят, и внедрить их в своей компании.
Польза принципов ESG для бизнеса
Влияние, которое субъекты бизнеса могут оказать на окружающую экосистему, как в местном, так и в глобальном масштабе, имеет важное значение. Применение принципов ESG на предприятиях не только служит охране окружающей среды, но и оказывает значительное влияние на повышение конкурентоспособности предприятий, привлечение внешних инвестиций, особенно на их выход, на зарубежные рынки. Таким образом, бизнес-субъекты, уделяя внимание экологической составляющей -  одной из важнейших составляющих ESG, интегрируют в бизнес-процессы эффективные и экономичные технологии, «зеленые инновации», что в значительной степени влияет на оптимизацию затрат предпринимателей, повышение их производительности и повышение конкурентоспособности. С другой стороны, приведение производственного процесса в соответствие со стандартами защиты окружающей среды и производство экологически чистых продуктов служит для увеличения экспортного потенциала предприятий и доступа к финансовым ресурсам. Выполнение требований ESG позволяет предприятиям устойчиво развиваться и лучше управлять внешними рисками. Факторы ESG в настоящее время рассматриваются институциональными инвесторами как часть процесса выбора активов. Таким образом, перед инвестированием, фонды прямых инвестиций проводят необходимые исследования по внедрению принципов ESG и отдают предпочтение компаниям, которые применяют соответствующие принципы.
Какие меры принимаются в Азербайджане в связи с внедрением ESG.
В целях более широкого продвижения ESG в нашей стране, консолидации усилий государственного и частного секторов в этом направлении и обеспечения формирования и реализации концептуального видения 30 сентября 2022 года была создана подгруппа «стандарты экологического, социального и корпоративного управления (ESG)» рабочей группы «корпоративное управление, инвестиции и корпоративная социальная ответственность» комиссии по деловой среде и международным рейтингам (altgroup). Подгруппу возглавляет Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA). В состав подгруппы входят представители около 20 учреждений и организаций, представляющих частный и государственный сектор. В целях обеспечения системной деятельности в сфере ESG в прошлом периоде в нашей стране был сформирован документ стратегического видения на среднесрочный период, а также утверждены “дорожные карты на 2023 и 2024 годы по стимулированию и поощрению применения принципов экологического, социального и корпоративного управления». В рамках реализации Дорожной карты на 2023 год был проведен анализ текущей ситуации в стране в области ESG, проведен опрос и изучен международный опыт. Наряду с этим были рассмотрены нормативно-правовые рамки, существующие и вновь вводимые нормы и правила, связанные с отдельными элементами ESG.