Şəkidə fəaliyyət göstərən biznes subyektləri alternativ maliyyələşmə mənbəyi olan qiymətli kağızlar bazarı barədə məlumatlandırılıb.
Mərkəzi Bankın, Bakı Fond Birjasının, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) və investisiya şirkətlərinin iştirakı ilə Şəki şəhərində “İnvestisiya səyahəti” layihəsi çərçivəsində tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə regionda fəaliyyət göstərən biznes subyektləri kapital bazarının imkanları və Bakı Fond Birjasında listinqin üstünlükləri barədə məlumatlandırılıb, qiymətli kağızlar bazarına dair məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi, regionlarda bu sahəyə marağın artırılması və biznes ictimaiyyətinin diqqətinin kapital bazarına yönəldilməsi istiqamətində Bakı Fond Birjası və investisiya şirkətləri tərəfindən təqdimatlar keçirilib.
Həmçinin, tədbir çərçivəsində investisiya şirkətləri tərəfindən kapital bazarı vasitəsilə maliyyələşməyə marağı olan biznes subyektlərinin təsərrüfatlarına yerində baxış keçirilib, onların maliyyələşmə imkanları dəyərləndirilib.
Qeyd edək ki, bu, sayca on ikinci belə tədbirdir. Bundan əvvəl “İnvestisiya səyahəti” tədbiri Gəncə, Xaçmaz, Lənkəran, Yevlax, Qəbələ, Şamaxı, Şabran, Göyçay, Şəmkir, Naxçıvan və Quba şəhərlərində təşkil olunub. Mütəmadi olaraq təşkil olunan “İnvestisiya səyahəti” tədbirlərinin məqsədi regionlarda fəaliyyət göstərən biznes subyektlərini alternativ maliyyələşmə mənbəyi olan qiymətli kağızlar bazarı barədə məlumatlandırmaqdır.

Мероприятие «Инвестиционное путешествие» на этот раз в городе Шеки
Субъекты бизнеса, работающие в Шеки, были проинформированы о рынке ценных бумаг, который является альтернативным источником финансирования.
При участии Центрального банка, Бакинской Фондовой Биржи, Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) и инвестиционных компаний в Шеки было организовано мероприятие в рамках проекта «Инвестиционное путешествие».
На мероприятии субъекты бизнеса, действующие в регионе, были проинформированы о возможностях рынка капитала и преимуществах листинга на Бакинской Фондовой Бирже, были проведены презентации Бакинской Фондовой Биржи и инвестиционных компаний, направленные на повышение уровня осведомленности о рынке ценных бумаг, повышение интереса к этой сфере в регионах и привлечение внимания бизнес-сообщества к рынку капитала.
Также в рамках мероприятия инвестиционными компаниями был проведен осмотр на месте хозяйств субъектов бизнеса, заинтересованных в финансировании через рынок капитала, оценены возможности их финансирования. Отметим, что это двенадцатое по счету такое мероприятие.
Ранее мероприятие «Инвестиционное путешествие» было организовано в городах Гянджа, Хачмаз, Ленкорань, Евлах, Габала, Шамаха, Шабран, Гейчай, Шамкир, Нахчыван и Губа.
Целью регулярно организуемых мероприятий «Инвестиционное путешествие» является информирование субъектов предпринимательства, действующих в регионах, о рынке ценных бумаг как альтернативном источнике финансирования.